arama

Kaleiçi nerede nasıl gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik
  • 1 Star
    Loading...

Tatilin başkenti Antalya, merkezi kadar ilçeleri ile de sahip olduğu ayrıcalıklı özellikleri sayesinde, ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor. Örneğin Kaleiçi; deniz manzarasına hakim sokakları, sevimli cafeleri, renkli mağazaları, tarihi cumbalı evleri, hediyelik eşya satan dükkanları ve zarif restoranları ile Antalya – Muratpaşa ilçesinde en çok turist ve tatilci çeken bölgelerin başında yer alıyor.

Muratpaşa ilçesinde bulunan Kaleiçi mevki, deniz surları ile kuşatılan Kaleiçi mevki, kaybetmediği tarihi dokusu sayesinde Antalya’nın en hareketli ve merkez lokasyonlarından biri durumundadır. Kaleiçi mevki, tarihsel dokusunun nedeniyle, yurt için ve yurt dışından gelen nerede ise, bütün tatilcilerin uğrak yeri.

Aynı bölgede yer alan ve bölge ile aynı adı taşıyan Kaleiçi Müzesi: aynı şekilde ziyaretçilerin mutlaka zaman ayırıp gezdikleri mekanlar arasında bulunuyor. Bölgede yer alan ilk yapı ise, Aya Yorgi Kilisesi’dir. Bir çok önemli sanatsal ve kültürel etkinliğe evsahipliği yapan Aya Yorgi Kilisesi’nin ardından bölgede ilgi gören 2. Yapı ise, tarihi Türk- Kaleiçi evidir. Söz konusu evde çok sayıda etnografik eser ziyaretçilerin izlenimine sunulmuş durumda.

Birbirinden şık butik, mağaza, cafe, hediyelik eşya dükkanı, restoran ve cumbalı evlerle çevrili olan Kaleiçi Çarşısı, Antalya’nın mutlaka görülmesi gereken başka bir değeri. Kaleiçi’nde yer alan Hıdırlık Kulesi, kara surlarının en güneyinde konumlanan ve bugünlere son derece sağlam olarak ulaşan önemli bir tarihi yerdir.
Yivli Minare, Antalya’nın adı ile özdeşleşmiş simgelerden aynı zamanda kentin ilk İslam yapılarından biri durumundadır. Yivli Minare ilk yapıldığında 13. Yüzyılda Bizans kilisesiydi ancak, Alaeddin Keykubat zamanında yapıya minare eklenerek camiye çevrildi. Kesik Minareli Camii, Kaleiçi’nde yer alan başka bir tarihi yapıdır. Her ne kadar günümüzde açık olmasa da Kesik Minareli Camii’de, kilise olarak inşa edilmiş ve tarihsel süreçte 2. Beyazıt’ın oğlu Sultan Korkut tarafından camiye çevrilmiş.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.