arama

Kadıköy’de Gezilecek Yerler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

İstanbul’un en gözde semtleri arasında yer alan Kadıköy, adeta kendi içinde bir derya desek yanılmış olmayız.

Canlı ve renkli şehir yaşamı, gece hayatı, alışveriş merkezleri, tarihi binaları, çarşısı, öğrenci nüfusu, kültür ve sanat etkinlikleri, deniz kenarı, yeme içme yerleri ve vapur iskeleleri ile Kadıköy, adeta İstanbul’un Anadolu yakasında bir inci gibi duruyor.

İstanbul’da deniz ulaşımının önemli bir noktası olan Kadıköy’ün tarihi ise büyüleyici. Tarihte antik Kalkedon yerleşim birimi ve M.S. 5. yüzyıl Hristiyan dünyasının önemli toplantılarına ev sahipliği yapmış olan ilçe, günümüzde de popülerliğini koruyor. Seçkin semtlerin bulunduğu Kadıköy ilçesinde; Bostancı, Kozyatağı, Merdivenköy, Ondokuzmayıs, Caddebostan, Caferağa, Eğitim, Erenköy, Fenerbahçe, Koşuyolu, Feneryolu, Osmanağa Fikirtepe, Rasimpaşa, Sahrayıcedit, Suadiye ve Göztepe semtleri yer alıyor.

İşte Kadıköy’de gezip görmeniz gereken önemli yerler…

Boğa Heykeli

Boğa Heykeli için “Kadıköy’ün en önemli simgelerinden” desek yanılmış olmayız. Bahariye Caddesi’nin hemen girişinde ve birçok yolun birleşim noktasında yer alan Boğa Heykeli’nin tarihi ise şöyle: Paris’te Fransız bir heykeltıraş tarafından Fransızların Almanları yendiği savaşı simgelemek için yapılmış olan heykel, 1870’lerde Almanların Fransızları yenmesiyle Almanya’ya gönderilir. Alman imparatoru tarafından 1917 yılında dostluk simgesi olarak İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nce de Enver Paşa’ya hediye edilerek İstanbul’a getirilir. Heykel Enver Paşa’nın 1. Dünya Savaşı sonunda yurt dışına gitmesiyle birlikte sarayın bahçesinde unutulur. Burada 50 yıl kadar durduktan sonra Taksim’de Hilton Otel’in bahçesine, sonrasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nın önüne ve daha da sonra Taksim Gezi Parkı’na taşınır. Taşındıktan sonra 1970’li yıllarda Kadıköy Belediyesi’ne alınarak burada yaklaşık 20 yıl kalır ve 1990’lı yılların başında şimdiki yerine konur.

Haydarpaşa Garı ve İskelesi

Haydarpaşa Garı ve Haydarpaşa Vapur İskelesi, Kadıköy’ü Kadıköy yapan önemli yerlerden biridir. Görkemiyle göz dolduran Haydarpaşa Garı, Berlin’den Bağdat’a demir yolu projesi kapsamında 1908 yılında Alman mimarlar tarafından planlanıp anıtsal bir bina olarak yapılmıştır. Mendirek boyunca yüzlerce karabatak ve gri balıkçıl kuşlarını gözlemlemek ve martıları beslemek isterseniz Kadıköy’e muhakkak vapurla gelmelisiniz.

Moda

Özellikle gençlerin en çok tercih ettikleri mekanlar arasında yer alan Moda Sahili, Kadıköy’de iskeleden başlayıp kıyı istikameti boyunca sahil yolundan yürüdüğünüzde bir süre sonra sizi bekliyor olacak. İstanbul’un en hoş yerleşim birimlerinden biri olan Moda’dan da sahile inerek sakin ve huzurlu bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

Süreyya Operası

Bahariye Caddesi’ndeki en dikkat çeken yapı olan Süreyya Operası, Süreyya İlmen Paşa tarafından 1927 yılında opera, tiyatro ve balo salonu olarak tasarlanıp uzun yıllar boyunca yalnızca sinema olarak kullanılmış. Kadıköy’ün ve Anadolu Yakası’nın 1., Türkiye’nin ise 6.Opera Binası olarak hizmet vermekte olan Süreyya Operası’nın cephesi sanat, trajedi ve komedi perilerinin oymalarıyla süslü ve içerisi de aynı şekilde göz kamaştırıyor.

Bahariye Caddesi

Kadıköy’ün en popüler caddelerinden olan Bahariye Caddesi, Anadaolu Yakası’nın İstiklal Caddesi olarak da adlandırılmış durumda. Tramvay yolunun tam da ortadan geçtiği bu cadde, trafiğe kapalı oluşuyla da her daim canlı ve kalabalık bir cadde profiline sahip. Yan sokaklarında çok sayıda tarihi bina ve kilisenin yer aldığı Bahariye Caddesi’nde çok sayıda alışveriş ve yeme içme yerleri bulunuyor.

Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi

Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi Kadıköy Çarşısı’nın küçük meydanında yer alıyor. Tarihi 1830’lu yıllara dayanmakta olan kilisenin temelleri 1694 yılında atılmış.

Akmar Pasajı

Kadıköy’e gelen herkesin uğrak noktalarından olan Akmar Pasajı, önceleri heavy metal tutkunlarının kaset, CD, t-shirt buldukları ve kafeteryaları ile müzik marketlerinde eğlenceli vakit geçirdikleri bir yerdi. Son zamanlarda atmosferi tamamen değişen pasaj artık öğrencilerin ve kitap sevenlerin popüler bir uğrak noktası haline gelerek tamamen kitapçılarla dolup taşmış durumda.

Barış Manço Evi

Moda denilince akla Barış Manço’nun akla gelmemesi imkansız. Barış Manço’nun adresi ise meşhur tabirle “Barış Manço, 81300, Moda” olarak biliniyor. Moda’da yer alan Barış Manço Evi, büyük sanatçının anısına Kadıköy Belediyesi tarafından müze-ev olarak düzenlenmiş ve ziyaretçilerini bekliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.