arama

İzmir Tarihi Asansör Nerede, Nasıl Gidilir?

İzmir’in en önemli tarihi odaklarından olan Tarihi Asansör, kent kimliğinin yapı taşlarından olan ve bulunduğu semte adını veren en büyük değerlerden biridir.

İzmir Tarihi Asansör, muhteşem deniz manzarasına sahip restoran ve cafesi ile, İzmir’de en çok ziyaret edilen turistik yapılar arasında geliyor. Asansör, semtinin aşağı ve yukarı bölümlerini, Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihat Bey Caddesi’ni dönemin evrensel teknolojisi ile birbirine bağlayarak, 155 basamaklı merdiveni ile iki aks arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile inşa edilmiş bir sokak asansörüdür. Yapı, Vilayet İdare Meclisi Üyesi ve Bayraklı mağazalarının sahibi olan, evini de Karataş Hastanesi’nin yapımı için bağışlayan Nesim Levi tarafından taş ocaklarının bulunduğu alana yaptırılmıştır.

Bulunduğu farklı konum ve ambiyansı ile hemen hemen tüm İzmirlilerin uğrak yerlerinden biri olan asansöre halk arasında, ”Asansör Çıkmaz Sokağı” olarak adlandırılmış bir sokaktan geçip ulaşılıyor.

İzmir Tarihi Asansör’ün Hikâyesi

İzmir’de bulunan Karataş Bölgesi, uzun yıllar taş ocağı olarak kullanılmış olduğundan Mithat Paşa Caddesi ile Halil Fırat Paşa semti arasında uçurumlar yer alıyormuş. Ulaşımı sağlamak amacıyla bu iki semt arasında uzun bir merdiven olan, Karataş Merdivenleri, Yahudiler için de, Devidas Merdivenleri yapılmış. Merdivenlerin yapılmasından kısa bir süre sonra, Devidas aile reisleri bu merdivenlerden düşerek ayağını kırınca, Nesim Levi, Avrupa’da gördüğü tarzda bir asansör inşa ettirmek istemiş. Bunun üzerine İtalya ve Fransa’dan getirttiği mühendislere bu asansörü yaptırmış. Asansör inşaatının 1907’de tamamlandığı biliniyor. Asansör, ilk yapıldığı tarihlerde buhar gücü ile çalışıyormuş. Fakat, 1985’de yapılan restorasyondan sonra, asansör, elektrik ile çalışır hale getirilmiş. Günümüzdeki son halini ise, 1992 yılında yapılan düzenlemeler ile almış.

İzmir Tarihi Asansör Nerede, Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma ile gidecekseniz Üçyol metro istasyonunu kullanabilirsiniz. Ortalama 5-10 dakika içinde, bu metro durağından asansörün bulunduğu yere ulaşabilirsiniz. Bunun yanında asansöre ESHOT otobüsleri ile de ulaşmak mümkün; fakat turistik yerlerde geziyorsanız, buna hiç gerek yok.

Tarihi Asansör Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü açık olan asansörün çalışma saatleri, 08:00-00:00 arasıdır ve bu Tarihi Asansör‘ün giriş ücreti veya indi-bindi ücreti yoktur.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.