arama

İzmir Saat Kulesi Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir’e gelen turistlerin ziyaret ettiği gözde sembollerde olan İzmir Saat Kulesi, İzmir’in ilçelerinden Konak’ta yer alıyor. Konumundan dolayı buraya Konak Saat Kulesi de denilmektedir.

Etrafında geniş bir alanı bulunduğu saat kulesine gelenler keyifli zaman geçirme fırsatı bulmaktadır. Güneşin batışını izlemek ya da etrafta uçuşan kuşlara yem atmak, buraya gelenlerin sahip olduğu farklı alternatifler arasındadır.

İzmir Saat Kulesi Tarihi

İzmir Saat Kulesi’nin inşa edilmesinin farklı iki sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerden ilki, dönemin padişahı olan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı olmasıdır. Bunun şerefine Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından bu kule inşa ettirilmiştir.

Kulenin yapılmasının bir diğer nedeni ise oldukça ilginçtir. Eskiden saatlerin çok pahalı olmasından dolayı bu kule inşa edilmiştir. Böylece insanlar ücretsiz olarak saati takip edebilme fırsatı bulmuşlardır. Ayrıca kulede Osmanlı’ya ait bir takım sembol ve amblemler de vardı fakat Cumhuriyet döneminde bunların kaldırıldığı söylenmektedir. Böylece Cumhuriyet’in kuruluşu haber verilmiştir.

1901 yılında inşa edilmiş olan ve boyu 25 metre olan bu kule, 4 kattan oluşmaktadır. İzmir Saat Kulesi’nin inşasında kullanılan renkli taşların Efes’ten getirildiğini iddia edenler vardır fakat bununla ilgili net bir bilgi şimdiye kadar bulunamamıştır. Sekizgen kaideye sahip olan kulenin son katı oldukça dar bir yapıdadır. 1974 yılında meydana gelen depremde yıkılan bu kat daha sonraki dönemlerde aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.

İzmir Saat Kulesi’nin inşasında kullanılan mimari biraz daha yakından incelendiğinde yapının ne kadar mükemmel olduğu ortaya çıkmaktadır. 1901 yılında Raymonf Charles Pere adındaki bir mimarın yaptığı kule üzerindeki saat ise Alman İmparatoru II. Wilhelm’in Osmanlı Devleti’ne bir armağanıdır.

81 metrekare taban üzerine inşa edilmiş olan kulenin etrafında 4 sebil yer almaktadır. Bunlardan 2 tanesi farklı nedenlerden dolayı yok olurken 2 tanesi ise günümüze kadar ulaşmıştır.

İzmir Saat Kulesi Nerede?

İzmir Saat Kulesi, İzmir’in Konak ilçesinde bulunur. Burası ilçenin en merkezi noktalarından bir tanesi konumundadır. Dolayısıyla da buraya gelmek isteyen kişiler, farklı alternatifleri kullanarak bunu yapabilirler.

İzmir Saat Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma ile gelmek için metro, İzban ve dolmuş gibi farklı taşıma alternatifleri bulunur. Bunlardan istenilenler kullanılarak kuleye ulaşım sağlanabilir.

etiketlerETİKETLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.