arama

İzmir Arkeoloji Müzesi nerede nasıl gidilir?

İzmir Arkeoloji Müzesi nerede nasıl gidilir
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

Binlerce yıllık tarihiyle İzmir, onlarca medeniyete ve birçok devlete ev sahipliği yapmıştır. Günümüze yüzlerce tarihi eserin geldiği İzmir’de yapılan arkeolojik kazılarda hala yüzlerce eser ve kalıntı gün yüzüne çıkarılmaktadır. Bu eserler ise İzmir Arkeoloji Müzesi bünyesinde sergilenmektedir. Bu yazımızda İzmir Arkeoloji Müzesi hakkında tüm bilgilere ve “İzmir Arkeoloji Müzesi nerede nasıl gidilir?” konusuna değineceğiz.

İzmir Arkeoloji Müzesi nerede nasıl gidilir

İzmir Arkeoloji Müzesi, 1927 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede birbirinden farklı dönemlere ait eserler sergileniyor. Eserlerin büyük bir kısmı, Efes, Bergama, Milet, Teos, Klazomenai ve İasos bölgelerinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılmış. İzmir ve çevresinin tarihini tanımak ve yüzlerce eseri görmek için her yıl binlerce turist İzmir Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ediyor. Üç katlı bir binada hizmet veren İzmir Arkeoloji müzesi sergi salonu, restoranlar, eser depoları, kütüphane ve labaratuar bölümlerinden oluşmaktadır. Bir müzeden daha çok kompleks olarak hizmet veren İzmir Arkeoloji Müzesi mutlaka ziyaret edilmelidir. Peki İzmir Arkeoloji Müzesi nerede nasıl gidilir?

İzmir Arkeoloji Müzesi nerede nasıl gidilir

İzmir Arkeoloji Müzesi nerede nasıl gidilir?

İzmir Arkeoloji Müzesi ulaşım açısından oldukça kolay bir noktada yer almaktadır. Toplu taşıma araçlarıyla müzeye rahatça ulaşabilirsiniz. Konak’tan müzeye gitmek isteyenler 43, 15 numaralı ESHOT otobüsleri kullanabilir. Gaziemir ve Sarnıç için 887, 152 otobüsleri, Konak Bahribaba’dan ise 156, 92, 27 numaralı otobüslerle müzeye çok rahat ulaşabilirsiniz. Arkeoloji müzesinden geçen ESHOT’ların listesi şu şekilde;

ESHOT 887 – SARNIÇ AKTARMA – KONAK
ESHOT 20 – KOOPERATİF EVLERİ – KONAK
ESHOT 19 – ŞEHİTLER – KONAK
ESHOT 180 – BALÇOVA – KONAK
ESHOT 33 – KADİFEKALE – KONAK
ESHOT 224 – CENNETÇEŞME – KONAK
ESHOT 980 – FAHRETTİN ALTAY – KONAK
ESHOT 92 – AYDIN MAHALLESİ – KONAK
ESHOT 15 – İNÖNÜ MAH. – KONAK
ESHOT 587 – LİMONTEPE – KONAK
ESHOT 30 – KAYNAK – KONAK
ESHOT 29 – KADRİYE MAH. – KONAK
ESHOT 43 – YAPICIOĞLU – KONAK
ESHOT 156 – SAĞLIK OCAĞI – KONAK
ESHOT 550 – GÜNALTAY – KONAK
ESHOT 124 – ALİ FUAT ERDEM – KONAK
ESHOT 23 – UZUNDERE – KONAK
ESHOT 18 – YEŞİLYURT – KONAK

İzmir Arkeoloji Müzesi nerede nasıl gidilir

1924 yılında Vukla Kilisesi’nde “Asar-ı Antika Müzesi” ismiyle inşa edilen yapı sonraları müzeye dönüştürülerek İzmir Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 3 kattan oluşan müzenin en üst katında teşhir salonları yer alıyor. Bu katta cam, bronz, yüzük taşları, çanak çömlek ve pişmiş topraktan yapılmış heykelcikler bulunuyor. Orta katta yine üst kattaki gibi teşhir salonları yer almaktadır. Bu kat içerisinde daha çok mermerden yapılan heykel ve büstler sergileniyor. Müzenin alt katında ise mermerden yapılmış mezar stelleri sergileniyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.