arama

İstiklal Caddesi nerede nasıl gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

Nüfusu 20 milyona yaklaşan İstanbul’un kalbi neresidir diye sorsalar hiç düşünmeden Taksim deriz. Çünkü Taksim özellikle de İstiklal Caddesi her gün binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle de caddenin girişindeki Burger King herkesin ortak buluşma noktası olarak bilinir. Buluşmak için sözleşen herkes mekanın önünde bekler.

İstiklal Caddesi nerede nasıl gidilir

Bir tarafı Beşiktaş’a bir tarafı da Kasımpaşa’ya komşu olan Taksim, günün her saatinde canlı olması, vitrinleri ışıl ışıl yüzlerce mağazası ve sosyal hayatın kalbi olması nedeniyle İstanbul’un kalbi olarak nitelendirilmektedir. Cadde boyu yürüyüş yapan insanlar, müzisyenler, ünlüler, ünsüzler, seyyar satıcılar, turistler, polisler… Kısacası herkes İstiklal Caddesi’ndedir. İstiklal Caddesi’nde etrafa bakına bakına yürürken bir anda hayranı olduğunuz ünlü karşınızda belirebilir. O heyecanla kalbiniz hızla çarparken bir anda nostaljik tramvayın kornasıyla irkilebilir, bir sokak müzisyeninin notalarına kendinizi bırakabilirsiniz. Böyle bir yerdir İstiklal Caddesi. Dini, dili, ırkı ve inanışı ne olursa olsun toplumun her kesiminden insanları burada bulabilirsiniz. Peki İstiklal Caddesi nerede nasıl gidilir?

İstiklal Caddesi nerede nasıl gidilir

İstiklal Caddesi nerede nasıl gidilir?

İstanbul’un Beyoğlu ilçesi sınırları içerisindeki Taksim’de bulunan İstiklal Caddesi’ne İstanbul’un her yerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Taksim için metro, otobüs ve füniküler en kolay ulaşım aracıdır. Otobüs ile İstiklal Caddesi’ne gitmek isteyenler 70FE,74,46Ç,74A,66,69A,70KY,70FY,46ÇY,70KE,DT2,54HT,TB2,54KT,54HŞ,46H,129T, 40T,48N,54ÖR,25G,42T,54K,37T,256,110,25T,43,55ET,54T,46KT,YT-1,112,40,559C,TH-1,54Ç,49T,48T,TB1,T1,46E,54E numaralı hatlarla ulaşabilirler. Taksim-Hacıosman metrosu ile de ulaşabilirsiniz. Metrobüs ile Mecidiyeköy durağında inerek Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapabilirsiniz. Ayrıca Bağcılar-Kabataş tramvay hattının Kabataş durağında inip füniküler hattıyla da İstiklal Caddesi’ne gidebilirsiniz.

İstiklal Caddesi nerede nasıl gidilir

Barları, gece kulüpleri, cafeleri ve restoranlarıyla İstiklal Caddesi bünyesinde herkese hitap edecek bir eğlence sunuyor. Bu kadar rağbet görmesinin arkasında da aslında bu özelliği var. Tarihi pasajları ve sinema salonları, camisi, kiliseleri ve daha onlarca tarihi yapısıyla zamana meydan okuyan cadde uzun yıllardır İstanbul’un kalbi olarak nitelendirilmektedir. 80’li yıllarda aşıklar burada buluşup sinemaya gider, muhallebi yer, nostaljik tramvaya binerdi. Şimdilerde ise yine aşıklar Burger King önünde buluşup gönlünce eğlenip caddenin tadını çıkarıyor. Aslında zamanın modası değişse de modası değişmeyen tek şey İstiklal Caddesi oldu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.