arama

İstanbul’un En İyi Turşucu Mekanları ve Turşuları!

İstanbul'un Turşucuları

İstanbul’un En İyi Turşucu Mekanları ve Turşuları! Tatil, festival, kültür, sanat derken; bu kez sizlere “turşudan” bahsedeceğim. Ne alaka demeyiniz lütfen. Lakin, turşu yapmakta, yıllarca aynı lezzetli turşuları satmakta; ayrı bir sanat aslında!

Ben dahil bir çoğumuzda, turşunun adını duyunca dahi yeme isteği uyandı eminim! Turşu yemenin ne vakti ve ne de nedeni olmasına gerek yok ki! Canımız, nedenli nedensiz turşu çekebilir ve yeme arzusu hissedebiliriz! Canı  turşu çeken herkesin, hamile olma zorunluluğu da yok bence!

Uzun sözün kısası; üzerinden yıllar geçse de aynı lezzette çeşit çeşit turşular kurup satan işletmeler, turşu severlerin gözbebeğidir!

Turşunun onlarca çeşidi ve bir o kadar da farklı yapma yöntemleri mevcut. Ancak, turşunun bir yeme yolu var; keyifle! Tadı ve lezzetini hatta suyunu dahi  büyük bir iştahla içeriz!

Öyle ki; bazen ekşimsi, bazen pembemsi, bazen de acılı turşu suyunu, keyif ve özlemle yudumlarız! Sahi, turşunun mutlulukla bir ilgisi olabilir mi? Ben, turşu yeyince mutlu olanlardanım mesela!

Aslında her birimizin sevdiği turşu çeşidi farklıdır. İlk anda aklıma gelen turşu çeşitleri  biber, kornişon, pancar, patlıcan dolması, erik, fasulye, bamya, lahana, domates, kiraz, sarımsak ve havuç!

Elbette, turşuculara gittiğimizde bizleri daha geniş bir turşu çeşidi yelpazesi karşılıyor! Çeşit çeşit sebze ve meyvelerin turşuları, ayrı bir damak zenginliği olarak karşımıza çıkar! 

Yeni tatlara açık olanları şöyle öne alalım!

Şahsen ben, klasik bir turşu severim; biber, lahana, havuç bana yeter!

Konu ile alakalı deyimimizi de paylaşmadan geçmek olmazdı; “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?”

Deyimin anlamına gelince; “Bir kimsenin söz ile davranışı birbirini tutmadığı, çeliştiği zaman, bunu belirtmek üzere söylenir.”

Yazı konumuza uygun bilgilendirme mesajımızı verdiğimize göre; Turşuya dönebiliriz!

Bu yazımda sizlere, yaz kış yemesi ayrı güzel olan ve tadına doyulmayan, bu ünlü turşucuların, 5 tanesinden bahsedeceğim!

“Diğerlerinin, turşusunu mu kuracağım?” Elbette, hayırrr!

Diğer turşucular, başka bir yazımın konusu olarak; bir kenarda dursun diyorum! Hepsi bu!

Gelelim İstanbul’un En İyi Turşu ve Turşucularına!

1-HACI ABDULLAH TURŞUCUSU – İSTANBUL

Elbette, marka olmak ve ortaya çıkan lezzeti yıllarca sürdürebilmek bir zanaat! Şöyle ki,1888’de açılan lokanta, babadan oğula değil, ustadan çırağa bırakılarak ve çokça emekle bugünlere gelmiş. Turşular genelde, kaya tuzu, üzüm sirkesi ve şekerle yapılıyor. Beyoğlu semtinde yer alan dükkanda ortalama 10 çeşit turşu bulunuyor.

HACI ABDULLAH  TURŞUCUSU     :  (0212) 293 85 61

2 – ÖZCAN TURŞULARI – İSTANBUL

İstanbul Kadıköy semtinde yer alan turşucu da hikayesi 1935 yılına uzanıyor. O tarihten bu yana turşu kuran aile, turşu tezgahlarını 1956’da Kadıköy Çarşı’da açmış.Turşucu aile 1985 yılında soyadlarını şuanda bulundukları dükkana vermiş. Birçok lezzetin yanında sarı biber, domates, erik, ve lahana dolması özellikle talep gören turşu çeşidi.

MEŞHUR ÖZCAN TURŞUCUSU  : (0216) 336 37 56

3 – SOYDAN TURŞUCU – İSTANBUL

Beşiktaş semtinde yer alan turşucunun ayrıca, Bakırköy ve Ortaköy’de birer şubesi mevcut. Oldukça eski bir geçmişe sahip olan turşucu 1930 yılından bu yana aynı lezzette turşuları ile müdavimlerine hizmet veriyor. 30 çeşit turşunun satışa sunulduğu mekanda,  sade patlıcan turşusunun lezzeti apayrı.

SOYDAN TURŞUCU  :  (0212) 259 32 02

4 – PETEK TURŞULARI – İSTANBUL

Babadan oğula geçen ve 30 yıldır, ilk günkü lezzeti ile turşular üreten bir marka. Beyoğlu Balık Pazarı’nda yer alan turşucu ilk açıldığı günden bu yana aynı adreste, ortalama 60 çeşit turşu ile damakları şenlendiriyor. Doğan Hızlan ve Ata Demirer’in müşterisi olduğu turşucuda; portakal, mandalina, muşmula, karpuz, ayva, üzüm, mantar, yumurta, kozalak ve başka yerde bulamayacağınız envai çeşit turşu bulunuyor.

PETEK TURŞULARI      : 0 (212) 249 13 24

5 – ASRİ TURŞUCUSU – İSTANBUL

Bir çok turşucu gibi Cihangir’de Asri de oldukça eski bir geçmişe sahip. 1913 yılında Edirnekapı’da kurulmuş lezzet mekanı önce  Fatih’e  ve ardından 1962 yılından beri hizmet verdiği dükkana geçmiş. Lezzetli turşu yapmanın her ne kadar faklı yöntemleri olsa da belli kaideleri olduğunu anlıyoruz.

Öyle ki,  turşucu Eylülün 15’inde açıyor ve Haziran’ın 1’inde kapatıyor. Nurgül Yeşilçay ve Bülent Ersoy’un müdavimi olduğu turşucuda; erik, çağla, bamya, mürdüm eriği, kızılcık, beyaz kiraz turşusu, karnabahar ve  fasulye dahil 40 çeşit turşu bulunuyor.

ASRİ TURŞUCU   :  (0212) 244 47 24

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.