arama

İstanbul’da Gezilecek Yerler! Keşfetmeye Hazır Mısınız?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hülya AŞKAROĞLU Hülya AŞKAROĞLU
  • 1 Star
    Loading...

İstanbul’da  Gezilecek  Yerler, Keşfetmeye Hazır Mısınız? Baharın son ayı Mayıs’ta bitmek üzere, sonra gelsin Haziran! Haziran ayı ile birlikte, yıllık izin ve yaz tatilleri dönemi başlayacağından dünya genelinde bir yoğunluk olmaya başlar.
Yaz tatilleri bir yana, bugün sizlere İstanbul içinde gezebileceğiniz ve  keyifli  keşiflerde bulunabileceğiz mekanlardan bahsedeceğim.

Aslında, böylesi İstanbul içindeki mekanları mutlaka bir yerden okumuş veya duymuş olma olasılığınız çok yüksek!
Ama İstanbul’da yaşayanlar olarak, elimizin altıda gezilecek-görülecek yerlerden çok farklı kent veya ülkeleri görmek, bize daha cazip geliyor her zaman!
Evet, “yakın yerleri nasılsa zaman ayırınca gezeriz de, uzakları keşfetmek lazım” dediğinizi duyar gibiyim!

Eeee, “hadi gidelim” denildiğinde ise, yurt dışı gezisi için ne zamanımız ne bütçemiz   bir türlü denk gelmez kabul edelim!

Peki, gezmek ise amaç; sizi-bizi kim durdurabilir ki? Çok uzaklara gidemesek de, İstanbul içinde gezeriz biz de!

İstanbul’da gezilecek ve keşfetmemizi bekleyen tarihi,  kültürel, manzara ve konumdan yana ayrıcalıklı çok sayıda yer mevcut!

İstanbul Tarihi Yarımada Gezmeye Değer!

İstanbul’da trafik karmaşasından dolayı uzun zamandır gitmediğim, tarihi yarım adayı bu hafta sonu gezdim!

Tarihin duraklarında dinlendim, Ağa Kapısı’nda “40 yıl hatırı olan” kahvemi yudumladım; şehrin telaşından uzakta huzurla!

Mercan Yokuşunu tırmandım, eski yapılarla selamlaştım, Mısır Çarşısı’nda kalabalığa karıştım; baharat kokuları ve bilmediğim dillerde konuşan turist kafileleri arasında zamanda kaybolmak istedim!

Kısa süreli bu masalsı Mısır Çarşısı gezimin ardından, Eminönü’nde Tarihi Ulu Cami bahçesinde güvercinlere yem attım.İstanbul’da gezilecek yerler listenize bu durağı, mutlaka ekleyin!

Kısmetleri olan buğdaydan, nasiplenmek isteyen güvercinlerin pay kapma telaşı görülmeye değerdi!

Uzun süre, bu güzel  ve telaşlı güvercinleri izledim!

Ya sonra mı; acıktım elbette!

Eminönü’nde balık ekmek yedim; turşu suyu içtim!

Üsküdar, Yeşil ile Tarihin Kucaklaştı Mekan!

Karnım doyunca bu kez kendimi bir Üsküdar vapuruna attım. Deniz havası aldım ve çok sevdiğim, “denizin sokak çocuğu” martıları, vapurda havaya simit atarak  besledim!

Vapur, Kızkulesi’nin karşısından geçerken tebessümle selamlarımı ilettim! Kızkulesi, yine mağrur ve  vakurdu!

Üsküdar’da, vapurdan inip  biraz dolaştım. O, anda bir düğün alayına denk geldim. Tulum çalıp, denize karşı Horon tepiyordu; gelin ve damat! Bir süre tebessümle duraksayıp, onları izledim!

Dönüşte  ise, bu kez  Üsküdar’dan Marmaray’la deniz altından veznecilere geldim! Bu kez, Unkapanı sırtlarından, Süleymaniye Cami ve külliyesini sevgiyle selamladım. İstanbul’da gezilecek yerler çok ve mutlaka görmek için zaman ayırmak lazım.

Ardından Gülhane parkına  geçtim; çok özlemişim buraları! Bu kez Gülhane parkında, denize karşı akşam çayımı yudumladım huzur içinde!…

 İstanbul tarihi yarımada gezintim için, bir gün zaman ayırmam yetti!

Ciddi bir bütçe, gerekmedi! Üstümde ki yorgunluk uçup gitti martılarla.

Ve, gezintiden çok da büyük keyif aldım!

Aslında İstanbul, tarihi dokusu ve sahip olduğu coğrafik konumuyla keşfedilmeyi bekleyen, bir çok farklı dünyayı saklıyor!

Örneğin Beşiktaş – Sarıyer sahil yolu barındırdığı Bebek, Emirgan, Tarabya, Beşiktaş, Rumeli Hisarı, Ortaköy semtleri ile keyifli sayısız güzelliğe ev sahipliği yapıyor! İstanbul’un bütün sahilleri keşfedilmeyi bekliyor.

Elbette İstanbul’u hangi köşesini gezmeye karar verirseniz verin; mutlaka karnınızı doyuracağınız ve güzel an’lar geçireceğiniz mekanları var!

Size; Rumeli Hisarı, Sabancı Müzesi, Emirgan Korusu, Çırağan Sarayı, Ortaköy, Perili Köşk, Aşiyan Müzesi,Telli Baba Türbesi, Rumeli Kavağı, Bebek Badem Ezmes ve Emirgan Sütiş’i önerebilirim!

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.