arama

İstanbul’a Yakın hafta Sonu Tatil Rotaları!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

İstanbul’a Yakın hafta Sonu Tatil Rotaları! Yazın gelmesi ile birlikte, sıcak havalar ve tatil programları kendini fazlası ile hissettirmeye başladı. Aslında tatil planları da oldukça farklılık gösteriyor. Şöyle ki, yaz döneminin gelmesi ile yaz tatilleri ayarlanıyor. Bu nedenle, herkesin tatil gündemi bugünlerde oldukça yoğun. İstanbul gerek kent olarak ve gerekse tatil bölgesi anlamında, oldukça cazip bir il. Yaz tatili öncesi veya hafta sonu tatilleri için gizli kalmış veya keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda cazip mekana sahip.

Kentin gürültüsü ve iş yoğunluğundan bunaldığınızda nefes almak için İstanbul’da gidebileceğiniz 10 yakın rota hakkında, kısa tüyolar aktarmak istiyorum. Tarihi ve kültürel açıdan zenginliği ve renkliliği tartışılmaz olan İstanbul, doğa ile baş başa olan köyleriyle de, Bizans döneminden izler taşımakta. Bahsi geçen İstanbul’daki yakın köyler, bu kentin zengin tarih ve kültürden isim almış durumdadır.

Öyle ki, tatil veya hafta sonu gezmesi için ideal olan bu köyler çoğunlukla ismini tarihi bir değer, dönemin padişahı, aziz, bey veya kutsal  bir binadan  almış. Metropol kent olan İstanbul’da ilk fırsatta doğaya  kaçma isteğinizi arttıracak; İstanbul’a bağlı köylerden bahsetmek istiyorum. İstanbul’a Yakın hafta Sonu Tatil Rotaları; her zaman  engüzel tatil olanağını sunar. Nasıl olur diye düşünmeyin, siz de doğayla baş başa kalmak istiyorsanız; İstanbul’a bağlı yakın rotalardan birini hafta sonu tatiliniz için tercih edebilirsiniz.

1- KİLYOS

İstanbul’da yer alan bir diğer hafta sonu tatil rotası ise, yerleşimi eskilere dayanan Kilyos. İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı olan Kilyos, kent yaşayanlarının sıklıkla gezdikleri mekanlar arasında yer. Mekan, hem şehre yakın hem de ulaşım avantajı sunuyor. Kiliyos’ta yer alan tarihi Kale,  Cenevizliler dönemine kadar uzanıyor.

2- DURUSU

Durusu, doğası ve sahip olduğu deniz ve kumsalı ile efsane mekanlardan biri. İstanbul’a, yalnızca  40 km. mesafede yer alan  bu doğa harikası mekan Karadeniz’de bulunan nefis bir koy iken şimdilerde  güzel bir kumsalla denizden ayrılmış durumda. Durum böyle olunca içinde yüzlerce  canlının yaşadığı bir göle dönüşen Durusu, hala ilk hali kadar ilgi çekmeye devam ediyor. Kentin gürültüsünden kaçan, temiz havayı özleyen, göl kenarında yürüyüş yapmak isteyen herkesin Durusu’da aradığı huzuru bulması mümkün.

3- AĞVA

İstanbul’a yakın bir diğer yakın rota ise, Ağva. Doğa severlerin sıkça tercih ettiği mekanlardan olan ve  Göksu ile Yeşilçay derelerinin tam ortasına yer alan Ağva, yeşilin maviyle buluştuğu  mekanlardan. İstanbul’a 97 km. mesafede yer alan bu doğa harikası mekan kentin karmaşasından kısa süreliğine kaçıp nefes almak için mükemmel bir yer.

4- ÇAYAĞZI KÖYÜ

İstanbul’dan hafta sonu için kaçılabilecek yakın rotalardan biri de Çayağzı Köyü’dür. Beykoz’da yer alan bu şirin kasaba, Rumca ‘bataklık ve sulu yer’ anlamına gelen Çayağzı Köyü isimden oluşuyor. Köyün, doğusunda Göllü köyü batısında ise, Anadolu Feneri’nin bulunduğu köyün kuruluşunun Cenovalılara kadar uzandığı dillendiriliyor.

5- GÜMÜŞDERE

İstanbul’da, Sarıyer’in iç kısımlarında yer alan eski bir yerleşim bölgesi olan Gümüşdere köyü, adını yörede bulunan ve geçmişte işletilen gümüş madeninden alıyor. Gümüşdere köyü, İstanbul’un  en popüler yakın rotaları arasında bulunuyor. Öyle ki, özellikle hafta sonu yüzlerce kişi aileleriyle, bu mekanda çadır kurarak kamp yapıyor.

6- İNCEĞİZ KÖYÜ

Doğanın, kentten kaçanlara kucak açtığı mekanlardan biri de Çatalca’ya bağlı olan İnceğiz Köyü’dür. Güneyinde, kayalık yamaç ve tepelikler bulunan bu doğal yerleşim birimi, tahminen 5 bin yıl önce kayaların içi oyularak oluşturulmuş. Yeşilin içinde yer alan bu şirin ve tarihi köyü, kuzeyinde meşe ve gürgen türü ağaçlar ve  mağaralardan oluşuyor.

7- BALABAN KÖYÜ

Balaban Köyü, yoğun geçen bütün bir haftanın ardından huzurlu bir ortam aradığınızda sığınabileceğiniz bir mekan. Terkos Gölü’nün hemen kenarında yer alan Balaban Köyü, şehir içinde yaşayanların sakin hafta sonu aradıklarında sığınabilecekleri bir doğa harikası. İstanbul’a Yakın hafta Sonu Tatil Rotaları arasında yer alan Balaban köyü; yemyeşil doğası, temiz havası ve kuş sesleri ile huzurun adresi.

8- KARABURUN KÖYÜ

Karaburun, her mevsim  ayrı doğal güzellikleri ile görenleri kendine hayran bırakan  yerlerden. Çatalca’ya bağlı bir balıkçı köyü olan Karaburun, sahip olduğu doğal olanaklarla kışı ve yazın ayrı güzelliklerle dikkat çekiyor. Denize girme olanağı da sunan Karaburun, Karadeniz’e de kıyısı olan doğal bir mekan.

9- POLONEZKÖY

Polonezköy,  İstanbul’da yaşayanların sıklıkla tercih ettikleri hafta sonu durakları arasında yer alıyor. İstanbul’a 25 km. uzaklıkta bulunan Polonezköy, çimlerin üzerinde gezmek, ailesiyle piknik yapmak ve orman havası almak isteyenlerin vazgeçemediği yerlerde. Polonezköy’de  doğa, deniz, piknik, at gezintisi ve bir çok aktivite yapılabiliyor.

10- ANADOLUFENERİ

İstanbul’da, Rumelifeneri’nin hemen karşısında yer alan Anadolufeneri’de, İstanbullular için keyifli hafta sonu kaçış rotalarından biri durumunda. Anadolufeneri, şehrin karmaşasından bunalan insanlara doğanın içinde yıllık kestane, dut, kocayemiş, meşe ve kayın ağaç çeşitleri içinde huzur ve keyifli bir hafta sonu sunuyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.