arama

İstanbul gezilecek yerler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

Yüzlerce yıllık tarihi ve sayısız zenginliğiyle İstanbul, insanlığın varoluşundan bu yana dünyanın en önemli şehirlerinden birisidir. Hem Asya’da hem de Avrupa’da toprakları bulunan İstanbul bu özelliğiyle de dünyada bir ilktir. Peki bu koca şehirde nereler gezilir? İstanbul gezilecek yerler nerelerdir? 20 milyona yaklaşan nüfusuyla bu kalabalık şehirde gidebileceğiniz yerleri bu yazımızda aktarmaya çalışacağız. Kütüphaneler dolusu kitapla anlatılamayacak İstanbul gezilecek yerler konusunda rehberimize başlayabiliriz.

İstanbul gezilecek yerler

1-Eminönü Meydanı

İstanbul’un 7 gün 24 saat en hareketli yerlerinin başında gelir. Her tarafı tarihi eserle çevrili olan meydanda enfes balık kokuları sarar. Eminönü’ne aç gitmenizi ve seviyorsanız yıllardır orada olan kayıklardan balık ekmek yiyebilirsiniz.

2-Kapalıçarşı

Eminönü meydanında yemeğinizi yedikten sonra dünyanın ilk kapalı alışveriş merkezi olan Kapalıçarşı’yı ziyaret edebilirsiniz. Kendinizi kalabalığın akışına ve capcanlı dükkanların rengarenk vitrinlerine bırakabilirsiniz.

Kapalıçarşı nerede nasıl gidilir?

3-Mısır Çarşısı

İstanbul’un yüzlerce yıllık tarihinden bugüne kadar kullanılan yüzlerce çeşit bitkiyi ve organik ürünleri burada bulabilirsiniz. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar fazla çeşit ot ve şifalı bitkiyi bir arada bulamazsınız.

4-Yeni Cami

Eminönü meydanında bulunan Yeni Cami her daim ziyarete açıktır. Muhteşem bir mimariye sahip olan caminin önünde kuşlara yem atabilir, bol bol fotoğraf çekebilir ve eşsiz mimariyi inceleyebilirsiniz.

5-Galata Köprüsü

Eminönü ile Karaköy arasındaki Galata Köprüsü yıllardır balık tutmak isteyenlerin uğrak noktasıdır. Köprünün altındaki lüks restoranlarda taptaze balıkları yiyebilir akşamları fasıl yapabilirsiniz.

6-Galata Kulesi

İstanbul silüetinde kendisine özel bir yer edinen Galata Kulesi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Özellikle kulenin altındaki çay bahçelerinde İstanbul çayı içmek ve kuleye çıkıp fotoğraf çekmek önceliğiniz olmalı.

Galata Kulesi nerede nasıl gidilir?

7-Rumeli Hisarı

İstanbul’un fethi sırasında Anadolu Hisarı’ndan boğaza halat çekmek amacıyla yapılmış olan Rumeli Hisarı, keyifli bir haftasonu kahvaltısı için en özel mekanlardan birisidir. Ayrıca boğazın eşsiz manzarasını da izleyebilirsiniz.

8-Çırağan Sarayı

Osmanlı Devleti’nin son padişahlarından Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Çırağan Sarayı büyük ihtişama ve görkeme sahiptir. Geçmişten bir hava solumak ve tarihi yolculuğa çıkmak için en doğru adreslerden birisidir.

9-Anadolu Hisarı

Boğazın incilerinden birisi olan Anadolu Hisarı 14. yüzyılda Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmış. Boğazın en dar yerinde konumlanan bu hisar boğaz havası almak ve fotoğraf çekmek isteyenlerin uğrak adresidir.

10-Süleymaniye Camii

İstanbul gezilecek yerler yazımızda dünyanın en efsanevi mimari Mimar Sinan’ın bıraktığı eserden bahsetmemek olmaz. Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” dediği Süleymaniye Camii mutlaka görülmeli ve her detayı özenle incelenmelidir.

11-Sultanahmet Camii

İstanbul’un turistik mekanlarının başında gelen Sultanahmet meydanında bulunan cami yüzlerce yıldır dimdik ayakta duruyor. İçerisindeki mavi işlemeler ve çiniler nedeniyle turistler buraya Mavi Cami anlamına gelen “Blue Mosque” diyorlar.

12-Ayasofya Müzesi

Bizans döneminde kilise olarak inşa edilen İstanbul’un en önemli yapısı Ayasofya fetihten sonra cami olarak yüzlerce yıl hizmet vermiştir. Şimdi ise müze olarak hizmet veren yapıyı gezmeden İstanbul’u gezdim demeyin.

13-Yerebatan Sarnıcı

İstanbul gezilecek yerler arasında Yerebatan Sarnıcı çok önemli bir yere sahiptir. Şehrin tarihteki ilk su deposudur. Muhteşem bir mimariye ve eşsiz bir güzelliğe sahip olan Yerebatan Sarnıcı’nı mutlaka görmeniz gerekiyor.

Yerebatan Sarnıcı nerede nasıl gidilir?

14-Gülhane Parkı

Sultanahmet ile Sirkeci arasında bulunan Gülhane Parkı, şehrin en özel bahçelerinden birisidir. Açık havada asırlık ağaçlar ve yeşillikler içerisinde yürüyüş yapmak isteyenler için oldukça keyifli bir yerdir.

15-Topkapı Sarayı

1478 yılında İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Topkapı Sarayı asırlarca Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmıştır. Konumu ve mimarisiyle eşi benzeri olmayan sarayı gezmek için birkaç gününüzü harcayabilirsiniz.

16-Dolmabahçe Sarayı

İstanbul gezilecek yerler arasında Beşiktaş ilçesinde bulunan Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı ihtişamını gözler önüne seren eşsiz bir yapıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün burada hayata gözlerini yummuştur.

17-Cağaloğlu Hamamı

Birçok filme konu olan Cağaloğlu Hamamı bir hamamdan öte adeta sanat eseridir. Erkekler ve kadınlar bölümünde ayrı mimari tarzı benimsenen yapı I. Mahmut döneminde yaptırılmıştır. Hamam, kadınlar için saat 08.00 – 20.00, erkekler içinse saat 08.00 -22.00 arasında açık.

18-Adalar

Şehrin ortasında şehirden bağımsız ve şehirn tüm karmaşasından uzakta olan Adalar mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Motorlu taşıt bulunmayan Adalar’da bisiklete binebilir fayton ile tur yapabilirsiniz.

19-Miniatürk

Türkiye’nin öne çıkan bütün tarihi ve turistik yerlerinin maketlerinin bulunduğu Miniatürk kısa ve eğlenceli bir Türkiye turu için sizleri bekliyor olacak. Keyifli vakit geçirebilir bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Miniatürk nerede nasıl gidilir?

20-Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı için saray yavrusu desek yanlış olmaz herhalde. Ünü Avrupa’ya kadar yayınlan kasır tüm ihtişamı ve muhteşem boğaz manzarasıyla her yıl yüz binlerce turisti ağırlıyor. Hidiv Kasrı’nın tüm salonlarında restoran hizmeti verilmektedir.

21-Panorama 1453 Müzesi

İstanbul gezilecek yerler arasında Topkapı’da bulunan Panorama 1453 Tarih Müzesi Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethedişinin, bir odada top sesleri, Mehter Takımı’nın ve Osmanlı atlarının kişnemesinin efekt olarak verildiği panoramik bir müzedir.

Panorama 1453 Müzesi nerede nasıl gidilir?

22-Çamlıca Tepesi

Üsküdar ilçesi sınırları içerisinde yer alan Çamlıca Tepesi, denizden 268 metre yükseklikte doyumsuz bir boğaz manzarası sunar. Tepeye çıkıldığında mutlaka kendisine özel simidini yemenizi ve çayını içmenizi tavsiye ediyoruz.

Çamlıca Tepesi nerede nasıl gidilir?

24-Pierre Loti Tepesi

Eyüp Sultan türbesini ziyaret ettikten sonra Haliç’i tepeden görmek, fotoğraf çekmek ve İstanbul’un kendisine aşık eden manzarasını izlemek için Pierre Loti Tepesi’ne çıkabilirsiniz. Necip Fazıl Kısakürek’in mezarı da buradadır.

Pierre Loti nerede nasıl gidilir?

24-İstiklal Caddesi

İstiklâl Caddesi, İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Beyoğlu’nda Tünel ile Taksim Meydanı arasında uzanan ve 19. yüzyılın sonlarından beri Türkiye’nin en ünlü caddelerinden biri olma vasfını koruyan caddedir.

25-Haydarpaşa Garı

1908 yılında İstanbul-Bağdat demiryolu hattının başlangıcı olarak inşa edilen Haydarpaşa Garı Kadıköy’de denize sıfır konumdadır. Birçok film ve diziye konu olan tarihi mekan mimarisiyle kendisine aşık etmektedir.

26-İstanbul Akvaryum

Çocuklarınızla gidebileceğiniz en özel mekanlardan birisi olan İstanbul Akvaryum, onlarca balık çeşidi ve sualtını görmek isteyenler için en doğru adrestir. Muhteşem güzelliğe tanıklık etmek için mutlaka gitmelisiniz.

İstanbul Akvaryum nerede nasıl gidilir?

27-Vialand

İstanbul‘un en büyük lunaparkı diyebiliriz. Vialand içerisinde yok yok. Hem çocuklarınız hemde de eğlenmek için birebirdir. Dünayadaki rakiplerinden geri kalmayan mekan güzel bir haftasonu için idealdir.

Vialand nerede nasıl gidilir?

28-Kız Kulesi

Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır.

Kız Kulesi nerede nasıl gidilir?

29-Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, Bahçeköy’de Belgrad Ormanı’nın içerisinde doğanın eşsiz güzelliklerini sunan özel bir parktır. Mekan özellikle İstanbul’da sonbaharın tadını çıkartmak için birebirdir.

30-Alman Çeşmesi

Sultanahmet Meydanında yer alan Türk-Alman dostluğunun en önemli simgesi olan Alman Çeşmesi, Almanya’da üretilmiş ve parça parça İstanbul’da birleştirilmiştir. Alman İmparatoru 2. Wilhelm’in İstanbul’a olan ikinci ziyareti anısına yaptırılmıştır.

Dünyanın en büyük metropollerinden birisi olan İstanbul’da daha gezilecek yüzlerce yer var. Bu yazıda belli başlı yerleri sizlerin karşısına çıkarmaya çalıştık.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.