arama

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Dünya tarihini aydınlatan en kapsamlı müzelerden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzesi, bünyesindeki birçok tarihi eser ile İstanbul halkına ve dünya turizmine hizmet etmektedir.

19. yüzyılın sonlarında Osman Hamdi Bey tarafından imparatorluk müzesi olarak kurulan müze, tüm dünyadan getirilen birçok esere ev sahipliği yapıyor. Müzenin içerisinde bulunan yapılar Balkanlar, Afrika, Anadolu, Mezopotamya, Arap Yarımadası, Afganistan, Osmanlı İmparatorluğu ve birçok ülkeden getirilen eserlerden oluşuyor.

Türkiye Cumhuriyeti arkeoloji müzesi kanunları çerçevesinde ziyaretçilere açılmış bütün müzelerde olduğu gibi İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde de müze kuralları geçerlidir. Müzeye giriş ücretlidir. Birçok eser, müzeye konulmadan önce en ince detayına elden geçirilmiş restore edilmiş daha sonra müzeye yerleştirilmiştir.

İstanbul’a çok sayıda turist kazandıran İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni yerli/yabancı yılda 10 milyondan fazla turist ziyaret ediyor. Tarihi aydınlatmada önemli bir noktada bulunan İstanbul Arkeoloji Müzesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin son zamanlarda yaptığı çalışmalar sonrası ek binalarla genişlemiştir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma araçları ile ulaşım: Arkeoloji müzesi İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alıyor. Fatih ilçesi, İstanbul’un en kolay ulaşım sağlanabilen ilçelerinden bir tanesidir. Müzeye otobüs ya da tramvay ile kolayca ulaşmanız mümkün. Arkeoloji müzesi, hemen Gülhane Parkı’nın girişinden Topkapı Sarayı’na çıkan Osman Hamdi Bey Yokuşu’nun üzerinde bulunuyor.

Çeşitli toplu taşıma alternatifleri ile müzeye kolayca ulaşabilirsiniz. Avrupa yakasından gelecekseniz, Bağcılar-Kabataş tramvay hattını kullanarak Gülhane durağında indikten sonra buradan kısa yürüyüş ile müzeye ulaşabilirsiniz. Anadolu yakasından gelecekseniz, Eminönü ya da Kabataş’a kadar deniz yolu ile geldikten sonra buralardan tramvay hattına geçiş yapıp Gülhane durağından inerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım: Arkeoloji müzesi tarihi yarımada içerisinde bulunduğu için aracınız için park yeri bulamayabilirsiniz. Arabanızı Eminönü’nde bırakıp buradan kısa bir yürüyüşle ya da tramvay hattı ile Gülhane’ye kadar gelip müzeye ulaşabilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Konum:

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.