arama

İstanbul Adaları Tatilde Nereye Gidilir Ne Yenir!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

İstanbul Adaları Tatilde Nereye Gidilir Ne Yenir! Denizlerle çevrili bir ülke olmanın en keyifli yanlarından biri, galiba, irili ufaklı adalara sahip olmak. Ülkemizde de, çok şanslıyız ki pek çok ada mevcut.  Özellikle yaz mevsiminde ziyaretçisi bol olan adalar, hem tarihi, hem gezilecek yerleri ile bizi kendine çekiyor. Her adanın kendine has kültürü, hatta bazısının dili bile var. Bizde, sanki başka bir ülkeye gitmişiz hissi uyandıran, merakla sokaklarında gezdiren adalarımızın bazılarına göz atalım. Önceliği kendi memleketim olan Ayvalığın Cunda Adasına vermek istiyorum. Müsaadenizle…

Cunda Adası

Kendi memleketim diye diyorum, Cunda’ya gelip de pişman olan tek bir kişiyle bile karşılaşmadım. Siz de pişman olmazsınız. Ege’nin en popüler adalarının başında geliyor Cunda.  Bir diğer ismi ile Alibey Adası. Aslına bakarsanız Ayvalık’tan daha ilgi çekici ve daha turistik bir yer.  Ada nüfusunun büyük bir kısmını Girit ve Midilli Adalarından mübadele döneminde göçmüş Türkler oluşturuyor. Bu nedenle Rumca konuşmalara şahit olabilirsiniz. Eski rum evleri adaya gelen turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden.

Orjinalliğini koruyan bu evlerde hala oturanlar var. Bir kısmı da butik otellere dönüşmüş durumda. Pek çok kilise, manastır ve müze de gezebileceğiniz yerler arasında. Ada yüzölçümü olarak çok büyük olmadığı için her yere yürüyerek ulaşmanız mümkün. Zaten sokakları o kadar dar ki, arabayla ilerlemeniz biraz zor olabilir. Şarap evleri, dünya mutfaklarından örnekler veren restoranları, eğlence mekanları, gece sergileri, kumsalları ile bir tatil yerinden beklediğinizden daha fazlasını bulabilirsiniz. Evet, itiraf edelim biraz pahalı; ama Cunda’ya değer mi, değer.

Nasıl Gidilir?

Ayvalık üzerinden kara yolu ile yaklaşık 15 dakikalık bir mesafesi var. Ada ve Ayvalık’ın arasında oluşturulan bu yoldan ilerken, adaya has bitkilerin kokusunu duyabilirsiniz. Ve Türkiye’nin ilk boğaz köprüsünün de üzerinden geçeceksiniz. Diğer bir yol ise deniz üzerinden yolcu motorlarıyla deniz havası alarak ulaşabilirsiniz. Her iki yolda çok keyiflidir.

Ne Yenir?

Sıra sıra dizilmiş balık restoranlarının en iyilerinden biri Bay Nihat’tır. Balığına zaten laf yok, ama mezelerde kesinlikle süper. Ayrıca Taş Kahve’de elbette sakızlı türk kahvesi ve Cunda’nın olmazsa olmazı ada lokması. Mutlaka deneyin.

Nerede kalınır?

Cunda Fora Hotel, Fikretbey Konağı, Cunda Esen Otel, Mola Cunda Hotel en iyiler arasında. Adada çok kaliteli butik oteller mevcut. Eski Rum evlerinden dönüştürülen butik otellere her yaz yenileri ekleniyor. Daha uygun bir yer arayışınız varsa  eğer, pansiyonları da tercih edebilirsiniz.

Kalem Adası

Ege’nin bir diğer şirin adası. Dikili’nin Bademli Köyü’nde yer alan bu ada, sessiz ve huzur dolu bir tatil yapmak isteyenler için ideal. Zaten o kadar küçük ki, işletme sayısı çok az. Yalnızca tek bir oteli var; o da Oliviera Resort. Bu nedenle önceden rezervasyon yaptırsanız iyi olur. Ya da günü birlik gezi planlarınıza koyabilirsiniz. Eğer tatil planınızın ilk sırasında kitap okumak, denize girmek, kalabalıktan uzak olmak varsa en uygun yerlerden birindesiniz. Bodrum, Antalya gibi hareketli  bir tatilden ziyade, sakinliği tercih edenlerin yeri Kalem Adası. Mavi bayraklı plajı ve akvaryum gibi berrak suyu ile dalış meraklıları için de doğal bir cennet.

Nasıl Gidilir?

Bademli Köyü’nden 5 dakikalık bir mesafede tekne ile ulaşabilirsiniz.

Ne Yenir?

Kalem Adası’nda kafe ve restoran yok. Yalnızca kalınacak tek otelde yeme içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ya da Dikili’ye giderek balık restoranlarında taze deniz ürünlerini deneyebilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Tekrar söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama, yazalım tekrar. Adada tek bir otel var. Bu nedenle gitmeden önce muhakkak rezervasyonunuzu yaptırın.

Bozcaada

Ege’nin kuzeyinde Çanakkale’ye bağlı olan bu  adanın yüzölçümü 40 km. Bu nedenle sokaklarında gezmek için arabaya ihtiyacınız yok. Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle adanın her yerini geziyorsunuz. Tabi yavaş yavaş ve sakin bir yürümeden bahsediyorum. Yoksa 10 dakikada tüm adayı gezebilirsiniz.

Rum mahallerinde dolaşıp, tarihi evleri fotoğraflayıp, bu evlerin ilginç hikayelerini evin sahiplerinden dinlemeniz mümkün. Adanın en ünlü  ve büyük yerlerinden olan Ayazma Plajı’nda serinleyebilirsiniz. Üzüm bağlarını ziyaret edip, akşam olduğunda Kalenin etrafında adanın serin rüzgarı eşliğinde güneşi batırmak da yapabilecekleriniz arasında.

Nasıl Gidilir?

İstanbul’a 400, Ankara’ya 710, Bursa’ya 320 İzmir’e 280 ve Çanakkale’ye 60 km mesafededir. Deniz otobüsü ve feribotlarla ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Ne Yenir?

Sakızlı muhallebi eşliğinde türk kahvesinin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca üzüm bağlarından elde edilen şarapları, gelincik şurubundan yapılan şerbeti ile de serinleyebilirsiniz. Bademli kurabiyesi, patlıcanlı böreği de adanın en ünlülülerinden.

Nerede Kalınır?

Eski evlerin çoğu pansiyona dönüştürülmüş durumda. Bu nedenle kalacak yer bulma konusunda pek sıkıntı çekmezsiniz. Yılmaz Pansiyon, Aliki Konukevi, adanın merkezinde Apollon Hotel sadece birkaçı.

Burgaz Ada

İstanbul’a en yakın tatil alternatiflerinden biri de Burgaz Ada. Haftasonu ya da günübirlik tatil yapmak, şehirden uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği adayı keşfetmek için kısa bir ada turuna çıkalım. Hem de faytonla.

Eski dönemlerde ada, daha çok yazarların ve sanatçıların yerleşim yeri olarak anılıyordu. Daha sonra Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler yazlık evler yaptırmışlar. Ağaçlar dikilmiş ve çevre güzelleşmeye başlamış. Her adamızın ortak özelliği olan tarihi evlerini bu adamızda da es geçmeyelim.  Elbette duvarlarından hanımelleri, çardak gülleri sarkan bu evlerde fotoğraf çekmeyi  ihmal etmiyoruz. Faytonla ya da bisiklet kiralayarak yapacağınız ada turu da akşam serinliğinde iyi bir tercih olabilir. İrili ufaklı koylarında denize girip, adanın merkezindeki çay bahçelerinde kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Burgazada’ya Bostancı, Kadıköy ve Kabataş’tan kalkan motorlarla 1 saatlik yolculukla ulaşabilirsiniz.

Ne Yenir?

Kıyı boyunca uzanan balık restoranlarında taze mezeleri ve balıkları deneyebilirsiniz. Ayrıca ada meydanındaki çay bahçelerindeki zengin kahvaltısı, dondurması ile bütün bir günü geçirebilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Konaklamak için çok fazla alternatifiniz yok. Öğretmen evinde kalacaksınız 2 hafta önceden  rezervasyon yaptırsanız iyi olur. Günübirlik geziler için daha uygun olan Burgaz Ada’da yalnızca 3 işletme bulunuyor ve konumları birbirine çok yakın.

Sedir Adası

Marmaris’in 16 km kuzeyinde yer alan ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden olan Sedir Adası meşhur Kleopatra Plajı ile de bilinir. Adanın batı ucu ise Roma dönemine ait kalıntılarla kaplı.  Adanın en bilinen hikayesi Kraliçe Kleopatra ve sevgilisi Romalı Komutan Antonius’un için kumların Mısırdan gemilerle getirtilmesi. Altın rengindeki kumların yalnızca Mısır’da ve Sedir Adası’nda olduğuna inanılıyor. Pek çok tarihi esere sahip olduğu için ada koruma altında. En önemli tarihi yapıları antik tiyatro, agora, çok sayıda kule ve sur duvarları.

Nasıl Gidilir?

Marmaris’e bağlı Gelibolu Köyü’nden kalkan teknelerle ya da Marmaris yolu üzerinde bulunann Akyaka Beldesi’nden ulaşabilirsiniz. Sedir Adasına giriş ücretlidir.

Ne Yenir?

Adada yemek içmek için çok fazla bir alternatifiniz yok. İskele yakınlarındaki az sayıda restoranlardaki gözlemeler gayet başarılı. Çamlı Köyü  denilen mevkii de ise meze, balık ve güveçlerini deneyebileceğiniz restoranlar görebilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Ada çevresinde birçok pansiyon ve otel bulunmakta. Adalıların evlerini pansiyona dönüştürmesiyle alternatif fazlalaşmış. Fiyat aralığı da buna göre değişiyor. Oteller için erken rezervasyon yapmakta fayda var. Yaz mevsiminde yer bulmakta sıkıntı yaşanabilir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.