arama

İstanbul 7 tepe nerede isimleri neler?

Binlerce yıllık tarihi ve dünyada eşi benzeri olmayan boğazıyla İstanbul, insanlığın hep göz bebeği olmuştur. Methiyeler düzülen, şiirlere, dizilere, filmlere konu olan İstanbul için Napolyon “Dünya tek bir devlet olsa başkenti İstanbul olurdu” demiş. Sadece bu söz bile bu büyük metropolün ne derece kıymetli olduğunu ortaya koyuyor. İstanbul için hep “7 tepeli şehir” terimi kullanılır. Ancak bu 7 tepenin neresi olduğunu ve isimlerinin nereden geldiğini çoğu kişi bilmez. Peki İstanbul 7 tepe nerede isimleri neler ? Bu yazımızda sizler için 7 tepeli şehrin tepelerinin hangisi olduğunu ve isimlerinin nereden geldiğini inceleyeceğiz.

İstanbul 7 tepe nerede isimleri neler?

İstanbul’un 7 tepesi tahmin edileceği üzere Gayrettepe, Esentepe, Kuştepe, Seyrantepe, Gültepe, Fikirtepe, Çamlıca tepesi gibi sonu tepe kelimesiyle biten yerler değil. Eskiden İstanbul diye bilinen yer sur içidir. Bu nedenle 7 tepe de bu surların içerisindeki alanda bulunan tepelerdir.

1- Sarayburnu Tepesi

Sarayburnu Tepesi, şehrin yönetim merkezi görevini yıllar boyunca üstlenmiştir. Denizden 40 metre yükseklikte olan bu tepede Osmanlı Devleti’nin yüzlerce yıl merkez olarak kullandığı Topkapı Sarayı bulunur. Sarayburnu Tepesi’nde en hakim noktada olan bu görkemli yapı denizden bakıldığında hala tüm ihtişamını korumaktadır. Bu hakim tepede ayrıca Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi de bulunmaktadır. Bu yapılar meşhur İstanbul silüetini oluşturmaktadır.

2- Nuruosmaniye Tepesi

Nuruosmaniye Tepesi, adını Nuruosmaniye Külliyesi’nden alır. İstanbul’un en önemli merkezlerinden birisi olan bu tepede bulunan külliye tüm ihtişamıyla bizleri karşılamaktadır. Bu tepede M.S. 330 yıllarında İmparator I. Konstantin onuruna ve bölgeye adını veren dikilen Çemberlitaş da bulunmaktadır. Temeli 1461 yılında atılan ve dünyanın en büyük, ve en eski kapalı çarşılarından biri olan tarihi Kapalıçarşı da bu tepededir.

3- Beyazıt Tepesi

Beyazıt Tepesi, denizden bakıldığında en belirgin olarak görünen ve en dikakt çeken tepelerden birisidir. Denizden yaklaşık 50-60 metre yüksekliğe sahip olan bu tepede birçok anıt ve eser bulunmaktadır. Türk mühendisliğinin duayeni olan Mimar Sinan‘ın kalfalık devri eseri olarak nitelendirilen ve bünyesinde medrese, kütüphane, hastane, hamam, imaret, hazire ve dükkânları bulunduran Süleymaniye Külliyesi bu tepede bulunur. Ayrıca Beyazıt Camisi, İstanbul Üniversitesi ve Beyazıt Kulesi de bu tepededir.

4- Fatih Tepesi

İstanbul’u fethetme şerefine nail olan ve Hazreti peygamberin müjdesine erişen Fatih Sultan Mehmet’in imzasını attığı Fatih Tepesi, İstanbul’un dördüncü büyük tepesidir. Kutlu Fatih için yaptırılan Fatih Camisi ile şehre su taşıyan Bozdoğan Kemeri bu tepededir. Kentin en yüksek noktası olması, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde buraya en prestijli anıtların yapılmasına neden olmuş. Ancak bu anıtlar Fatih’in fethinden sonra başka yere taşınmış ve 1461 yılında yerlerine Fatih Camisi yapılmıştır.

5- Yavuz Selim Tepesi

İstanbul’un beşinci tepesi Yavuz Selim Tepesi’dir. Tepede bulunan Sultan Selim Camisi ve Külliyesi bu hakim tepeye ismini vermiştir. 74 metre yüksekliğe sahip olan bu tepe Ççk dik yokuşlardan oluşur. Balat ve Fener semtine kadar uzanan bu tepenin eteklerine doğru bir başka görkemli bina, Rum Lisesi bulunur.

6- Edirnekapı Tepesi

İstanbul’un altıncı tepesi Edirnekapı tepesidir. Adından da anlaşılacağı gibi Edirnekapı ve Ayvansaray semtlerinin bulunduğu, şehrin batı surlarını taşıyan tepedir. Tepede Mihrimah Sultan Cami, Kariye Müzesi ve Tekfur Sarayı bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın tek kızları olan Mihrimah Sultan için Mimar Sinan’a yaptırılan camisi bu tepenin en görkemli yapısıdır.

7- Kocamustafapaşa Tepesi

7 tepeli İstanbul’un son tepesi yani yedinci tepesi Kocamustafapaşa Tepesidir. Bu tepe oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır. Aksaray semtinden surlara ve Marmara sahiline kadar uzanan bölgeyi içerisinde barındırır. Bir üçgeni andıran bu bölgenin içerisinde Haseki Külliyesi ve imareti ile Haseki Sultan Camisi ve Bayrampaşa mescidi yapılmıştır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.