arama

Haydarpaşa Garı nerede nasıl gidilir?

Haydarpaşına Nasıl Gidilir
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Yüzlerce yıl Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış olan İstanbul’da binlerce tarihi eser ve yapı bulunmakta. Bu yapılardan bazıları İstanbul’un silüetini oluştururken bazıları da mimari şekilleri ve stratejik önemleriyle ön plana çıkıyor. Bu eserlerden birisi de Haydarpaşa Garı’dır. Şehrin en gösterişli mekanlarından olan Haydarpaşa Garı için sanat eseri desek yanlış olmaz.

Osmanlı Devleti’nin en önemli padişahlarından birisi olan Sultan II.Abdülhamid Han döneminde yaptırılan Haydarpaşa Garı, 1906-1908 yılları arasında 2 yıl gibi çok kısa bir sürede inşa edilmiştir. II.Abdülhamid’in en büyük projelerinden birisi olan Hicaz Demiryolu projesinin başlangıç istasyonu olan Haydarpaşa Garı’nda aynı zamanda tren ile gelen ticari malzemelerin, yükleme ve boşaltma işlemlerini gerçekleştirmek üzere mendirek de inşa edilmiştir. Bu açıdan bakıldığında şehrin en önemli lojistik merkezi haline geldiği de rahatça söylenebilir. Peki Haydarpaşa Garı nerede nasıl gidilir?

Haydarpaşa Garı nerede nasıl gidilir?

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan Haydarpaşa Garı ulaşım açısından çok kolay bir yerdedir. Kadıköy’de denize neredeyse sıfır konumda bulunan gara Avrupa Yakası’ndan şehir hatları vapuruyla ulaşabilirsiniz. Kadıköy iskelesinde indikten sonra sol tarafta kalan gara birkaç dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca metrobüs ile Söğütlüçeşme istasyonuna gelerek buradan otobüs ya da minibüslere binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Dizilerde ya da filmlerde İstanbul’a gelenlerin elinde valizle birlikte önünde durdukları ve adeta İstanbul’a meydan okudukları yer olan Haydarpaşa Garı, 1917 yılında büyük hasar görmüştür. Büyük bir tadilattan geçen gar bugünkü görünümünü almıştır. 15 Kasım 1979 tarihi ise garın tarihindeki en kötü günlerden birisi olarak kayıtlara geçmiştir. Gar açıklarında iki geminin çarpışması sonucunda meydana gelen patlamada gar çok büyük zarar görmüştür. Detaylı bir restorasyon gören gar son faciasını ise yakın geçmişte 28 Kasım 2010 günü yaşamıştır. Garın çatısında çıkan yangın uzun süre sonra kontrol altına alınabilmiş ve son kat tamamen kullanılamaz hale gelmiştir.

Garın plan ve projesini Otto Ritter ve Helmuth Cuno adlı iki Alman mimar, yapımını ise Ph. Holzmann inşaat Firması üstlenmiştir. 21 metre uzunluğunda 1100 ahşap kazık üzerine oturtulan garın mimarisi, Osmanlı eserlerinden çok farklı olarak hemen göze çarpıyor. “U” planıyla inşa edilen binanın temelinde Hereke’den getirtilen pembe granit, dış yüzünde ise Lefke’den getirtilen kolay işlenebilir, sert hava koşullarına dayanıklı taşlar kullanıldı. Haydarpaşa Garı’nın iç süslemeleri ve vitrayları da, yine bir Alman sanatçı olan Linneman tarafından yapıldı.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.