arama

Gülhane Parkı nerede nasıl gidilir?

Gülhane Parkına Nasıl Gidilir
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Yüzlerce yıldır dünyanın en güzel ve en özel şehirlerinden birisi olan İstanbul yerli ve yabancı turistlerin göz bebeğidir. Her yıl İstanbul’u ziyarete milyonlarca insan gelmektedir. Birçok devlete ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan İstanbul’u güzelleştirmek için tarih boyunca herkes yarışa girmişti. Her devlet ya da medeniyet bu şehre imzalarını bırakırken Osmanlı Devleti bunların en başında geldi. Gülhane Parkı da bu anlamda adeta canlı tarih olarak karşımıza çıkıyor.

Tarih boyunca şehrin en merkezi noktası olarak belirlenen Gülhane Parkı, birçok önemli tarihi olaya tanıklık etmiştir. Osmanlı Devleti döneminde ilk demokratikleşme hareketi olan Tanzimat Fermanı burada halka okunmuştur. Cumhuriyet döneminde ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk harf inkılabını hayata geçirdikten sonra latin harflerini halka ilk burada göstermiştir. Bizanslılar tarafından kışla, Osmanlı döneminde ise kutlama alanı olarak kullanılan Gülhane Parkı tarih boyunca önemini yitirmeden günümüze kadar gelmiştir. Peki Gülhane Parkı nerede nasıl gidilir?

Gülhane Parkı nerede nasıl gidilir?

Sarayburnu, Alay Köşkü ve Topkapı Sarayı arasında bulunan 163 dönümlük alanı kaplayan Gülhane Parkı’na en kolay şekilde tramvay ile ulaşabilirsiniz. Bağcılar-Kabataş tramvayının Gülhane durağında inip parka kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca Marmaray’ın Sirkeci istasyonunda inerek ister tramvay hattıyla 5 dakikada isterseniz de yürüyerek 15 dakikada parka gidebilirsiniz. Özel araçla Gülhane Parkı’na gitmek isteyenler ise Sirkeci’deki büyük otoparka araçlarını bırakarak kısa bir yürüyüşle parka gidebilirler.

Gülhane Parkı’nda neler yapılır?

Nazım Hikmet’in “Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda. Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.” dizelerinde de yer verdiği Gülhane Parkı’nda eşsiz İstanbul manzarasına karşı içeceklerini yudumlama fırsatı bulabilirisiniz. Genelde hafta sonalrında yoğun rağbet gösterilen parkta demlikle çay isteyip arkadaşlarınız ya da sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilir, yüzlerce çeşit çiçeğin arasında fotoğraf çekebilirsiniz. Osmanlı Devleti’nde Topkapı Sarayı’nın has bahçesi olarak kullanılan Gülhane Parkı 2003 yılında tamamen yenilenerek oldukça güzel hale getirilmiştir. Parkta bulunan 3. yüzyıldan kalma Gotlar Sütunu mutlaka görülmesi gereken eserlerin başında geliyor. Tarihe canlı canlı tanıklık edeceğiniz parkı mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.