arama

Giresun Gezilecek Yerler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Karadeniz’in doğusunda yer alan Giresun’un tarihi Antik Çağ’a kadar dayanıyor. Merkez ilçe dâhil 16 ilçesi, 17 beldesi, 536 köyü olan bu ilimiz doğal güzellikleri ve tarihi bakımdan hala görmeyenler için keşfedilmeyi bekliyor. İşte fındığın başkenti, turizme elverişli yaylalarıyla Giresun’un gezilecek yerlerinden örnekler…

Giresun Kalesi

Şehrin merkezine kurulmuş olan Giresun Kalesi’nin I. Pharnakes (M.Ö. 2. yüzyıl) tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. İki bölümden meydana gelen kalenin bölümleri iç ve dış kale olarak ayrılıyor. Kalenin güneybatıdan başlayıp ve kenti çevreleyerek kuzeydoğuya uzanan duvarlarının bir kısmı yıkılmış durumda. İç kalede ise bir saray kalıntısı yer alıyor. Kale surları, Roma döneminde onarım görmüştür. Kalede Milli Mücadele Kahramanı Topal Osman Ağa’nın anıt mezarı, mağaralar, kaba taşlarla örülmüş surlar ve taş kabartmalar görülebilecek önemli noktalardır.

Kümbet Yaylası

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin, 1.640 metre rakımlı en meşhur ve turistik yaylalarından olan Kümbet Yaylası, Giresun’un 52 kilometre güneyinde Dereli ilçe sınırlarında bulunuyor. İçerisinde Aymaç Tepesi, Melikli Obası, Yavuzkemal gibi çok sayıda yaylanın yer aldığı Kümbet Yaylaları kamp ve piknik alanı olarak değerlendiriliyor.

Giresun Adası

Karadeniz’de bulunan iki adadan biri olan Giresun Adası’nda Akdeniz defnesi ve Yalancı Akasya olmak üzere 71 tür doğal otsu ve odunsu bitki türü yer alıyor. Göçmen kuşların uğrak ve dinlenme yeri olan bu ada, karabatak ve martıların doğal olarak ürediği bir alandır. Hakkında birçok efsanenin anlatıldığı ve çok sayıda kavme ev sahipliği yapan adada mitolojik çağlara ait birçok sur kalıntıları, kuleler, manastır, tarihi pişmiş toprak fıçılar ve bazı yapı temelleri yer alıyor. İkinci derece sit alanı olan adayı yazları günübirlik ziyaret ederek piknik yapabilirsiniz.

Gogora Kilisesi (Giresun Müzesi)

Bulunduğu mahalleden adını alan (Zeytinlik Mahallesi) tarihi Gogora Kilisesi, Giresun il merkezinde bulunuyor ve günümüzde Giresun Müzesi olarak hizmet veriyor. Ortodoks kilisesi olarak yapılmış olan bina, 1923 yılına kadar kilise olarak kullanılmıştır. 1923-1948 yılları arasında boş kalmış, 1948-1967 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmış, 1967-1982 yılları arasında da tekrar boş bırakılmıştır. 1982 yılında restore edilen bina 1988 yılında müze olarak kullanıma açılmıştır. Müzede sergilenenler arasında Eski Tunç Çağı, Hitit, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait antik eserler, taş kabartmalar, eski tarihlerde kullanılan silah, giysi ve para örnekleri yer almaktadır.


Sis Dağı

Aladağ’ın en yüksek tepesi olan Alimeydan (Sis) Dağı, 2182 metre yüksekliği ile Giresun’un Görele ilçesinin sahile 40 kilometre mesafedeki en büyük noktasıdır. Trabzon ve Giresun sınır bölgesinde yer alan bu yörede temmuz başına kadar karlar erimez. Sis Dağı, ‘C Statüsünde Milli Park’ olarak korunmaya alınmış durumda.

Tirebolu Kalesi

Giresun’da gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer alan Tirebolu Kalesi, Giresun şehrinin turist sayısını yukarı çeken ve dışarıdan Giresun’a gelen turistlerin görüp hayran kaldığı bir yapıdır. Hem Giresun’un hem de Tirebolu ilçesinin en çok merak edilen yerlerinden bir tanesi olan ve her yıl binlerce turistin akınına uğrayan kale, deniz kenarında bir kayalığın üstünde yer almakta.

Kuzalan Şelalesi/Mavigöl

Gelecek yıllarda turistlerin uğrak noktası haline gelebilecek olan Kuzalan Şelalesi, birçok kişi tarafından bilinmeyen ancak görenleri kendisine hayran bırakan güzelliği ile dikkat çekiyor. Kuzalan Şelalesi hem gezip görmek hem de doğanın bütün güzelliklerine tanık olabileceğiniz harika anılar biriktirmek için sizi bekliyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.