arama

Gaziantep’te Ne Yenir, Yöreye Özel Lezzetler!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hülya AŞKAROĞLU Hülya AŞKAROĞLU
  • 1 Star
    Loading...

Gaziantep’te Ne Yenir, Yöreye Özel Lezzetler! Ülkemizde her kentin kendine özgü güzellikleri, coğrafik özellikleri ve enfes lezzetleri var. Türkiye’de Akdeniz, Doğu, Karadeniz, Ege ve Güneydoğu kentlerinin doğası kadar mutfak lezzetleri de doğrusu, birbirinden farklı ve ayrıcalıklı menülere sahip.

Tatil ve gezme, güzel lezzetlerden ayrı düşünülemez. O, nedenle gezmeye veya tatile gittiğimiz her şehir ve ülkenin ayrıcalıklı, özel lezzetlerinin tadına bakmak işin en keyifli tarafı. Gezilecek yerleri ve mutfağı keyifli kentlerden biri de Gaziantep.

Gerek tarihi ve gerekse kültürel açıdan zengin olan kent, yöresel mutfağının zenginliği açısından da  oldukça iddialı lezzetlere sahip. Öyle ki, Gaziantep mutfağının lezzetleri, tarih kitapları  ve seyahatnamelerde bolluk ve bereketin simgesi olarak da yer almış.

Kent aynı zamanda Gastronomisiyle, UNESCO’nun da Yaratıcı Şehirler Ağı’na seçilmiş. Gaziantep, Ramazan ayında birbirinden lezzetli, yöresel ve geleneksel tatlarla gerek iftarda ve gerekse sahur sofralarını şenlendiriyor.

Gaziantep’in, Ramazan Lezzetleri!

Gaziantep’in lezzetleri arasında; Ramazan Kahkesi, Meyan Şerbeti, İçli Köftesi, tatlılar, et yemekleri, kebaplar, pideler ve yuvalama ile mükellef sofralarla Ramazan’ı karşılıyor. Yolunuz ne zaman Gaziantep’e düşerse tadına bakabileceğiniz lezzetleri Ramazan ayında, iftar ve sahur sofralarında bulma şansınız da var.

Yöresel tatlardan olan ve Ramazan ayının vazgeçilmezleri arasında yer alan Mahlepli Ramazan Kahkesi, neredeyse her  iftar ve sahurda  yenen mis kokulu özel bir lezzet.

MEYAN ŞERBETİ

Ramazan aylarında fazla tüketilen Meyan Şerbeti, Gaziantep’te akşam saatlerine yakın  evlere dönerken neredeyse, her köşe başında satılan güzel bir lezzet.

ÖZ ÇORBA

Gaziantep mutfağının en sade bir o kadar da,  kıymetli çorbalarındandır Öz Çorba. Özellikle Ramazan sofralarında yer alan bu çorba,  adını buğdayın özünden ve lezzetini ise et suyundan alıyor. Özellikle, iftarda yemek öncesi, başlangıç olarak tüketilen enfes bir  lezzet.

YUVALAMA
Bu yıl coğrafi işaret tescilini alan Yuvalama, Ramazan Bayram’nın özel yemekleri arasında yer alıyor. Ramazan’da komşuların bir araya gelerek yaptığı bu zahmetli lezzet, Gaziantep’te bayram sabahına özel olarak hazırlan  geleneksel bir lezzet. 

İÇLİ KÖFTE
Gaziantep’te Ramazan sofralarının vazgeçilmez yemeklerinden içli köfte bu kentte bir başka güzel ve lezzetli yapılıyor. İçli Köfte, iftar sofralarının da vazgeçilmez lezzetlerinden. 

ZEYTİNYAĞLI DOLMA

Gaziantep’in meşhur kurutulmuş sebzelerinden yapılan zeytinyağlı patlıcan ve domates dolması da iftar sofralarının çok özel yöresel lezzetlerden.

 

SEBZELİ PEYNİR BÖREĞİ

Gaziantep’in hafif ama lezzetli böreklerinden biride, sebzeli peynir böreğidir. Yemeklerden önce veya çorba ile bir arada tüketilmek için ideal  bir lezzet olan börek, lezzetini taze  Antep peynirinden alıyor.

 

PEYNİRLİ İRMİK HELVASI

Gaziantep’te, baklava ilk akla gelen tatlı olmakla birlikte peynirli irmik helvası da tadına bakılması gereken ayrıcalıklı bir lezzet bence.Aslında, Peynirli İrmik Helvası için Antep’in geleneksel tatlısı da diyebilirim. Helva sıcak iken, Antep fıstığı ve dondurma eşliğinde ikram ediliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.