arama

Fethipaşa Sosyal Tesisleri nerede nasıl gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

İstanbul’un en özel yerlerine kurulu olan sosyal tesisler, belediye tarafından halka kusursuz hizmet veriyor. Birbirinden özel mekanları ve eşsiz İstanbul manzarasıyla sosyal tesislerde güzel bir hafta sonu kahvaltısı yapmak ve leziz öğlen ve akşam yemekleri yemek mümkün. Haftanın her günü açık olan sosyal tesisler İstanbulluların uğrak mekanları haline geldi. Yoğun şekilde rağbet gören sosyal tesislerde kaliteli hizmet ve leziz tatlar uygun fiyatlarla buluşuyor. Fethipaşa Sosyal Tesisleri de bu özel tesislerden bir tanesi. Bu yazımızda tesis hakkında her türlü bilgiye ve “Fethipaşa Sosyal Tesisleri nerede nasıl gidilir?” konusuna yer vereceğiz.

İstanbul’un Anadolu Yakası sahilinde özenle korunan ve yüzlerce yılın emaneti olan Fethipaşa Korusu içerisinde yer alan Fethipaşa Sosyal Tesisleri, huzur ve sakinliği sunuyor. Panoramik bir boğaz manzarası sunan tesislerden Ortaköy ve Sarayburnu’nu doyasıya izleyebilirsiniz. Keyifli bir hafta sonu kahvaltısı ya da leziz öğünler için mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında olan Fethipaşa Sosyal Tesisleri’nin personeli kusursuz hizmeti güler yüzle sunuyor. Ayrıca tesiste akşam yemeklerinize şanslıysanız eğer Türk sanat müziği de eşlik edebilir. Peki İstanbul’daki en nezih ortamlardan birisine sahip olan Fethipaşa Sosyal Tesisleri nerede nasıl gidilir?

Fethipaşa Sosyal Tesisleri nerede nasıl gidilir?

Fethipaşa Sosyal Tesisleri, Üsküdar ilçesinin Beylerbeyi semtinde yer almaktadır. Tesise özel araçla gitmek isteyenler 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Beylerbeyi kavşağından çıkış yaparak, Paşa Limanı caddesi boyunca ilerleyebilir. Kuzguncuk iskelesini müteakiben Nacak sokaktan giriş yapıp tesise ulaşabilirsiniz. Üsküdar tarafından gelirken Üsküdar iskelesi ve Paşa Limanı caddesini takip etmelisiniz. İETT Paşalimanı durağından geçen 15 Beykoz-Üsküdar, 15K Kirazlıtepe Üsküdar vb. Üsküdar otobüsleri de kullanılabilir.

Fethipaşa Korusu Tarihi

Koruya ismini veren Fethi Paşa kaynaklarda Sultan Abdülmecit’in kız kardeşi Atiye Sultan’la evlendiği için damat olarak bilinmektedir. Aya İrini’yi bir ambar ve depo olmaktan kurtarıp çeşitli illerden toplattığı arkeolojik eserlerle donatarak müzeye dönüştüren Fethi Ahmet Paşa, İstanbul’daki ilk arkeolojik kazıları başlatan kişidir. Fethi Paşa, tarihe, 1847 yılında Sultanahmet Meydanı’nda arkeolojik kazıları başlatarak not düşmüştür.

Beylerbeyi’nde bulunan koru, Fethi Paşa’nın 1858 yılında vefat etmesinin ardından varisleri arasında paylaşılıyor. Aradan uzun yıllar geçiyor ve takvimler 1960 yılını gösterdiğinde 1980 yılına kadar sürecek olan 20 yıllık “kaderine terk” dönemi başlıyor. Koru 20 yıl boyunca kimse tarafından bakılmadığı için bakımsız ve rezalet bir görünüme bürünüyor. Korunun varislerinden olan Avukat Şevket Mocan, bu görüntüye daha fazla dayanamıyor ve kendi hissesini 1958 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesine devrediyor. Bu tarihten sonra bir süre “Mocan Korusu” olarak adlandırılan Fethi Paşa Korusu’ndaki diğer hisseli yerler daha sonra belediye tarafından istimlak edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından içerisindeki iki köşk restore edilerek, 2003 yılında sosyal tesis olarak İstanbullular’ın hizmetine sundu.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.