arama

Evleriyle ünlü şehirler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

Deniz, kum, güneş, doğa turları derken ülkemizde son yıllarda farklı birçok turizm şekli doğdu. Şimdilerde ise en gözde turizm kollarından birisi olarak ev turizmi karşımıza çıkıyor. Binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapan ülkemizde sembol olmuş evleri her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor.

İşte Evleriyle ünlü şehirler ;

Mardin

Türkiye’nin en sembolik evlerinin bulunduğu Mardin, binlerce yıllık tarihini günümüze kadar taşımayı başarmış sayılı kentlerimizden birisi. Terasları ve taraçaları birbirinin görüntüsünü kapatmayacak şekilde özenle yapılmış olan taş evler bölge insanının yaşayışı hakkında da bize bilgiler vermektedir. Yazın aşırı sıcaklarda klimaya bile gerek kalmadan soğuyan evler kışın ise oda sıcaklığını koruyor. Taşın kolay işlenebilir olmasından dolayı birçok mimari şekle sahip olan Mardin evleri geniş balkonlarıyla da dikkat çekiyor.

Amasya

Yeşilırmak boyunca birbirine bitişik olarak bir inci dizisi gibi uzanan tarihi evler çok fazla badire atlatmasına rağmen bugün hala dimdik ayakta duruyor. Klasik Osmanlı mimarisinin eşsiz örneklerini sunan Amasya evleri bağdadi ve hımış tarzında yapılmıştır. Evin ortasında üstü açık olan ve yüksek duvarlarla çevrili olan bahçe bulunmaktadır. Evde ayrıca harem-selamlık bölümü de bulunmaktadır. Bahçe içerisinde ayrıca günlük ihtiyacı karşılayacak olan su kuyusu ve ocak vardır.

Şanlıurfa

Ülkemizin en nadir yapılarından birisi olan konik külah biçimindeki taş evler 1980 yılında koruma altına alınmıştır. Tarihi milattan önceye dayanan evler yaz aylarında serin olurken kış aylarında da soba yakmaya gerek kalmadan sıcacık olur. Kare ya da kareye yakın şekilde tuğlalar örülür ve yukarıya doğru daralan ve konik biçimli evler oluşturulur. İçeriden kemerlerle birbirine bağlanmış 4-5 adet konik kubbe sayesinde geniş mekanlar oluşturulur. Ayrıca bu kubbelerin üzeri dumanın dışarı çıkması ve aydınlanma için açık bırakılmıştır.

Foça

Arnavut kaldırımlı sokakları ve pencerelerinden sarkan rengarenk çiçekleriyle insanın gözünü alan Foça evleri, İzmir’in en önemli sembollerinden birisidir. Geleneksel üç farklı Foça evi bulunur. Bunların isimleri Kule evler, bitişik düzen ve tek evdir. Kule evler genellikle köylerde olur. Bitişik düzende yapılan evler ise şehir içerisinde bir sokakta yan yana bulunur ve bahçesi yoktur. Tek evler ise, boş bir arazide kendi bahçesi olan yığma taştan yapılan evlerdir.

Safranbolu

Karabük’ün sembolü Safranbolu evleri binlerce yıllık mimarisiyle her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Osmanlı dönemini günümüze taptaze olarak getiren en önemli yerlerden birisi olan Safranbolu evlerinin hepsi kamu binası yapılmıştır. Birbirinin manzarasını kapatmayan evler kalabalık ailelere göre yapılmıştır. Evin içerisinde ahşap ustalığının en güzel örnekleri sunulmuştur.

Bodrum

Türkiye’nin en gözde tatil mekanlarından birisi olan Bodrum’un evleri, herkesin emeklilikten sonraki hayallerini süslüyor. Görsel şölen sunan bu evlerin bozulmaması için 1974 yılında imar planı çıkardıldı. Evlerin bembeyaz olmasının nedeni ise güneş ışınını kırmaktır. Bölgede çok fazla akrep olması nedeniyle evlerin kapıları ve camları mavi boyalıdır. Mavi rengi akrepler ateş olarak görür ve yaklaşmaz.

Antakya

İnsanlık tarihinin başladığı tarihten bu yana var olan Antakya, 200 yılı aşan tarihi evleriyle turistlerin akınına uğruyor. Yapımında kerpiç, taş ve ahşap malzemeler kullanılan evlerin cephesi genelde güney yönüne çevrilmiştir. Geniş ve yüksek avlularında bahçeler, çiçekler ve meyve ağaçları bulunur. Antakya evlerinde de hayat avlularda geçer. Su kuyuları, ocakları ve kiler avluya açılır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.