arama

Esma Sultan Yalısı nerede nasıl gidilir?

Esma Sultan Yalısı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

İstanbul, dünyaca ünlü eşsiz bir boğaza ve bu boğazda gerdanlık gibi dizilmiş ihtişamlı yalılara ev sahipliği yapıyor. Tarih boyunca suyun ve denizin insan hayatı üzerindeki kaçınılmaz etkisine adeta şahit olarak gösterilebilecek olan bu yalılar birçok önemli ismi ve seçkin aileleri ağırlamıştır. Bu eşsiz yalılardan birisi de Esma Sultan Yalısı.

İstanbul boğazı üzerindeki birçok yalıdan farklı olan Esma Sultan Yalısı tarihte büyük tahribat görmüş ve yıllarca yenilenmemiş ve günümüze antik bir yapı görünümünde gelmiştir. Ancak İstanbullular tarafından her zaman bilinen ve her zaman ünlü olan Esma Sultan Yalısı, 1990 yılından sonra aslına uygun olarak restore edilmiş ve ünlü otel grubu bünyesinde bir etkinlik merkezi olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu nedenle günümüzde davet, düğün ve balo gibi organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Peki Esma Sultan Yalısı nerede nasıl gidilir?

Esma Sultan Yalısı nerede nasıl gidilir?

İstanbul’un Beşiktaş’a bağlı Ortaköy semtinde sahilde yer alan Esma Sultan Yalısı ulaşım imkanları bakımından oldukça kolay bir yerdedir. İstanbul’un herhangi bir yerinden otobüs, vapur ya da tramvay kullanarak Beşiktaş ilçesine ulaştığınız taktirde buradan ister yürüyerek isterseniz de otobüsle 10 dakikalık bir yolculuğun ardından Ortaköy meydanına ulaşabilirsiniz. Ayrıca meydanda Esma Sultan Yalısı’nın hemen karşısında bulunan ünlü Ortaköy Camisi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

Osmanlı padişahlarından Abdülaziz Han tarafından kızı Esma Sultan’a düğün hediyesi olarak yaptırılan Esma Sultan Yalısı Osmanlı döneminin en önemli yapılarından birisidir. Meydana gelen birçok olayla ciddi şekilde zarar gören yalı uzun yıllar boyunca depo olarak kullanılmıştır. Çerkez Mehmet Paşa ile evliliğinde düğün hediyesi olarak hediye edilen bu yalıda 10 yıl yaşadıktan sonra vefat eden Esma Sultan’ın adı yine bu eserle birlikte anılmakta ve yaşamaktadır.

1915 yılına kadar Osmanlı mülkü olarak kalan yalı, 1918 de Rum okulu, 1922 de tütün deposu haline getirilip kullanılmıştır. 1975 yılında çok büyük bir yangın geçirip büyük tahribat yaşayan yalı 1990 yılında bugünkü işletmecisi tarafından satın alınmış ve restore edilmiştir. Tarihi eser niteliğine, anlaşıldığı üzere çok fazla sahip çıkılamayan yapı şu anda tüm görkemi ile Ortaköy de varlığını sürdürmektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.