arama

Eskişehir’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Son yılların oldukça popüler şehirlerinden bir tanesi olan Eskişehir, hala keşfetmeyenler için adeta cevher gibi. Sahip olduğu zengin çeşitlilik sayesinde hem yerli hem de yabancı turistlerin durağı olan Eskişehir’de bütçenize uygun alışveriş ve eğlence fırsatlarını da değerlendirebilirsiniz.

İşte ülkemizin popüler ve güzel şehrinden olan Eskişehir’in gezip görülmesi gereken yerlerinden muhakkak ziyaret etmeniz gereken 5 durağı…

1. Odunpazarı

Eskişehir’e gittiğiniz gibi görmeniz gereken yerlerin başında Odunpazarı geliyor desek yanılmış olmayız. Odunpazarı, kentin ilk yerleşim bölgesi ve adını eskiden gerçekleştirilen ticari faaliyetlerden alıyor. Geçmişte köylüler bir zamanlar odunların satışını burada yapıyormuş. Bölgenin simgesi haline gelmiş olan Odunpazarı Evleri’ni burada ziyaret edebilirsiniz. Odunpazarı bölgesinde yalnızca evler değil, Odunpazarı Modern Müze, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Şelale Park, Alaaddin Camii ile Cumhuriyet Tarihi Müzesi başta olmak üzere birbirinden güzel mekânlar da gezip görmeniz için sizi bekliyor.

2. Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Odunpazarı’nın ardından kentin en çok rağbet gören biri olan Porsuk Çayı, Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu durumunda. Sosyal açıdan kentin en hareketli kısmı olarak öne çıkan Adalar ise Atatürk, Şair Fuzuli ve Doktorlar caddeleri arasında yer alıyor. Porsuk Çayı kıyısı boyunca uzanan bu bölgede Eskişehir’in renkli gündelik yaşama sahip olmasında baş rolü oynayan birçok mekân yer alıyor. Porsuk Çayı, etrafındaki renkli yaşamı kadar tekne turlarıyla da gezginleri kendisine çekiyor. İsterseniz Venedik ile özdeşleşmiş gondollara binebilir ya da daha kapsamlı olan Esbot seferlerinden faydalanarak Porsuk Çayı’nda süzülebilirsiniz.

3. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir dendiğinde akla gelen ilk tarihi yapılardan olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde vezirlik yapmış Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılmış. Cami dışında külliyede yedi farklı bölümün bulunduğu Kurşunlu Camii’nde bu bölümler imarethane, aşevi, kervansaray, şadırvan, sıbyan mektebi, medrese ve tabhane olarak sıralanıyor.

Yapıda yer alan medrese bölümünde Lületaşı Müzesi yer alıyor. Tabhane kısmı ise El Sanatları Çarşısı olarak kullanılıyor. Bu çarşıda alışveriş yapabilir ya da sanatçıların nasıl üretim yaptıklarına canlı şahit olabilirsiniz. Bununla birlikte külliyenin girişindeki Sıcak Cam Atölyesi de el sanatlarına ilgi duyan gezginlerin oldukça ilgisini çekecek. Kenti eylül ayının sonuna doğru gezerseniz Uluslararası Cam Festivali kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere de katılabilirsiniz.

Külliyeye kadar gitmişken Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi’ni ziyaret etmeyi de unutmayın. Pazartesi hariç haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık olan Müzede, Tanaçan’ın Odunpazarı Belediyesi’ne bağışladığı fotoğraf makineleri ve fotoğraflar ile kaynak niteliğindeki dergiler ve kitaplar yer alıyor.

4. Sazova Parkı

Şehrin Avrupai görünüme sahip olmasındaki en önemli etkenlerden biri olan Sazova Parkı’nın resmi adı Eskişehir Bilim, Sanat ve Kültür Parkı. Farklı yaş gruplarının ilgisini çekebilecek şekilde tasarlanmış bölümlere sahip olan ve 2008 yılında ziyarete açılan parkın en dikkat çekici bölümü, 5-11 yaş arası çocuklar için tasarlanmış Masal Şatosu. Bu şato ısa sürede parkın en önemli simgesine dönüşmüş durumda.

Sazova Parkı’nda yer alan Eskişehir Hayvanat Bahçesi ve Eti Sualtı Dünyası da çocuklara eğitici içerik sunma görevini başarıyla yerine getiriyor. Bunun yanında geçirirken bilgi dağarcığınızı genişletmek isterseniz Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’ne zaman ayırabilirsiniz. Bu alanda yer alan Esminyatürk’ü dolaşırken Türk dünyasına ait 32 farklı yapının 1/25 ölçeğinde kopyalarına yakından bakabilirsiniz. Bilim Deney Merkezi’ni ziyaret eden çocuklar ise interaktif içerikten yararlanıp bir yandan eğlenirken diğer taraftan yeni bilgiler edinebiliyor.

5. Balmumu Heykeller Müzesi

2013 yılında açılan Balmumu Heykeller Müzesi, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından yaptırılmış. Büyükerşen ve öğrencilerinin aslına uygun olarak hazırladıkları 160 balmumu heykele ev sahipliği yapan müzenin koleksiyonu, televizyon dünyasının ve yaptıkları işlerle Türk siyasi tarihinde iz bırakmış önemli isimlerin heykellerinden meydana geliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.