arama

Eşek Adası Nerede, Nasıl Gidilir?

Eski adı Goni Adası olan Eşek Adası, İzmir´in Çeşme ilçesine bağlı adalardan biridir ve Sakız Adası yakınlarındadır. Vaktiyle bu adaya bırakılan eşeklerin burada çoğalması dolayısıyla da ada, Eşek Adası adını almıştır. Eşek Adası, yerli-yabancı pek çok turistin de ilgisini çekiyor ve turistlerin uğrak yerlerinden biri olarak Çeşme´den günübirlik turlarla ziyaret edilebiliyor.

Daha önce adayı ziyarete gelenlerin verdiği yiyeceklerle beslenen hayvanlar, Doğa koruma ve Mili parklar müdürlüğü ve Pro Animale derneğinin ortaklaşa çabası ile korumaya alınmış. Geçmiş dönemlerde tatlı su olmaması nedeniyle adeta ölüme terkedilen eşekler, hayvan sever derneklerin girişimi sonucu bu adada oldukça konforlu bir şekilde yaşıyorlar.

İnsanların yüzme ve dalma amacıyla tercih ettikleri bölgeler arasında ilk sıralarda yer alan eşek adası, ziyaretçilerin eşeklerle birlikte çektirdikleri fotoğrafları paylaşması ile tüm dünyada tanınır hale gelmiş durumda. Günümüzde özel bir alanda koruma altında tutulan hayvanlar, özel bakıcılar sayesinde ve kurulan su arıtma tesisleri sebebiyle oldukça iyi yaşam şartlarına kavuşturulmuş.

Eşek Adası’na Nasıl Gidilir?

  • Eşek Adası, Çeşme´ye bağlı bir ada olduğundan, adaya ulaşmak için önce Çeşme´ye gitmeniz gerekiyor. Çeşme, İzmir´e bağlı bir ilçe olup, İzmir´le arasındaki mesafe 87 kilometre ve 1 saat sürüyor.
  • Uçakla gelmek isterseniz, İzmir Adnan Menderes Havaalanı´na iniş yaptıktan sonra, oradan Çeşme´ye ulaşabilirsiniz.
  • Karayolu ile gelecekseniz, iki yol bulunuyor. Bunlardan biri 77 kilometrelik dar bir yol (İzmir-Çeşme Yolu), diğeri ise 80 kilometrelik İzmir-Çeşme otoyoludur.
  • Bunların dışında otobüsle, birçok firmanın Çeşme´ye seferi vardır. Çeşme´ye ulaştığınızda tekne turlarına katılarak Eşek Adası´nı ziyaret edebilirsiniz.
etiketlerETİKETLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.