arama

Erken rezervasyon hayat kurtarıyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

Ramazan Bayramı yaklaşırken tatil planları da yavaş yavaş yapılmaya başlandı. Bütün yıl boyunca çalışıp yorulan herkes bayramı fırsat bilerek bir yerlere kaçıp birkaç gün de olsa kafa dinlemek istiyor. Ancak burada karşımıza 2 farklı tatilci tipi çıkıyor. Erken rezervasyon yaptıran ve yaptırmayan…

Birinci tip tatilciler bütün tatilini planlayarak yapar. Adeta James Bond edasıyla işe koyulur. Tatil planı yapmak bir rezervasyon sitesine girip otellere resimlerden bakıp telefona sarılmakla olmaz. Ciddiyet isteyen bir iştir. Adeta filmlerdeki banka soygunu planlaması gibi planlama ister. Planlı tatilci önce nereye gidileceği belirler, sonra kalacağı oteli iyice araştırır, ulaşım aracını seçer ve son olarak da bavul hazırlamayla planını tamamlar.

Bunların hepsi dikkat ve özen isteyen bir iştir. Planlı tatilci bilir ki bunlardan birisi veya birkaçı planladığı gibi olmazsa tüm tatili kabusa dönüşebilir. Bu tip tatilciler her zaman en iyi tatili yapan olarak mutlu ve huzurlu şekilde geri döner.

Ancak bir de ikinci tip tatilci vardır ki sormayın gitsin. Birinci grubun tam tersine hareket ederler. O kadar umursamaz davranırlar ki onlar için mutlaka bir otelde yer vardır.

Adeta ağzına kadar dolu minibüste “Arkalara doğru ilerleyelim boş yerler var” diyen minibüsçü ile aynı hisleri paylaşırlar. Nereye isterse gittiklerinde mutlaka bir otel bulabileceğini zannederler. Hatta bazen daha da ileri giderek “Boş yerimiz kalmadı efendim” diyen otel görevlisine “Bir daha bak ya nasıl bol olmaz” diyebilirler.

“Böyle insanlar yoktur canım!” demeyin. Geçen sene Ramazan Bayramı’nda Marmaris’e hiçbir rezervasyon yaptırmadan “Nasıl olsa bir otel buluruz” düşüncesiyle gelen yüzlerce kişi otellerde hatta pansiyonlarda bile yer kalmaması nedeniyle sahillerdeki şezlonglarda yattı.

Çünkü erken rezervasyon yapmamalarının üzerine bir de bayram tam sezona denk gelince o arkadaşlar bavullarıyla birlikte geceyi şezlonglarda geçirdiler. Erken rezervasyonun kusursuz bir tatil için ne kadar önemli olduğunu bilselerdi onlar da bu hale düşmek istemezlerdi ama iş işten geçmiş oldu.

Yukarıda bahsettiğimiz iki tatilci tipinin tatilini belirleyen tek neden var aslında. O da erken rezervasyon. Erken rezervasyonu önemseyen kazanıyor önemsemeyip işini son ana bırakan ise 5 yıldızlı şezlongda(!) uyumayı deneyimliyor. Siz hangi tatilci grubunda yer alıyorsunuz bilinmez ama tatil denildiği zaman erken rezervasyon kesinlikle en önemli paydaş olarak karşımıza çıkıyor. Avantajlı fiyatlarla eşsiz bir tatil yapmak varken şezlonglarda kalırsanız çok üzülürsünüz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.