arama

Erguvan Zamanı, İstanbul Boğaziçi Yalıları Ayrı Bir Güzel!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Erguvan Zamanı, İstanbul Boğaziçi Yalıları Ayrı Bir Güzel! İstanbul, tarihin her döneminde ve mevsiminde, özellikle Boğaziçi Yalıları ile ayrı ayrı, güzelliklere sahip kadim bir kent! Coğrafik konumu, denizleri, tarihi mekanları, doğası, güneşi, kültürel etkinlikleri ile 12 ayı boyunca rengarenk, gizemli ve cazip olmaya devam ediyor.

Durum böyle olunca, gerek yurt içi ve gerekse yurt dışından turistlerin  her daim cazibe merkezleri arsında yer alıyor. Doğanın yeniden canlandığı bahar aylarında ise, İstanbul’da doğası ve yaşayanları da daha bir canlı  daha bir renkli oluyor.

Erguvan ve Lale; İstanbul’a En Çok Yakışan Taçtır!

​Nisan ayının gelmesi ile her yıl kısıtlı zamanda ve görülmeye değer biçimde daha da ihtişamlı olur İstanbul!

Karadan gezilip görülecek mekanların yanı sıra, deniz yolu ile yapılacak gezilerde bizi bekleyen, baharın İstanbul şölenine tanık olmak!

Öyle ki, bir tarafta güzelim laleler asaletleri ile bir çok park ve koruyu daha albenili hale dönüştürürken; Erguvan ağaçları ise, mağrur sessiz edaları ile Boğaziçi’nin Anadolu ve Avrupa yakasını süslüyor.

Anlatmanın yeterli olmadığı bu güzel şölene mutlaka tanık olmak gerekiyor! Tarihe tanıklık eden ve yüzlerce öyküsü olan sayısız Saray, Yalı, Cami ve Kasır susar; şimdi vakitlerden “Erguvan” zamanı!

Aslında Erguvanlarda susar; İstanbul’un nadide güzelliği karşısında! Ve, renkleri ile bu zamanlar Boğaziçi’nin tarihi yapılarına biraz tazelik  yansıtır; Erguvanlar!

Dünya’nın en önemli su yolu olan İstanbul Boğazı, tarih boyunca anlatılan çok sayıda hikaye ve efsaneye evsahipliği yapmış. İstanbul’un Osmanlı başkenti olmasıyla başlayan büyüme süreci öncesinde, Boğaziçi mahalle ve semtleri küçük balıkçı köylerinden meydana geliyormuş.

Daha sonra, zamanla o mahalleler; yalı ve kasırlarla anılmaya başlamış!

“Erguvan, Boğaziçi’nin sembol ağacıdır” dersem, sanırım abartmamış olurum!

Kim ne derse desin; Erguvan ve Laleler İstanbul’a çok yakışıyor!

Şimdiye kadar hiç görme imkanınız olmadı veya yeniden görmek isterseniz; kendine has rengi ile Erguvan ağacı sizi, Nisan sonu Mayıs başına kadar  yaklaşık 2-3 hafta süresince çiçekleri ile Boğaziçi’nde selamlayacak!

Erguvan ağaçlarının izini sürmek için yapacağınız deniz gezisinde, bütün Boğaziçi semtlerini görme şansınız da var! Yaklaşık olarak, 3 saat süren turlar Anadolu Kavağı yakınlarında son buluyor. Bu arada yeni açılan 3. Köprüyü de tur sırasında denizden görme şansınız var!

​Erguvan görmek için katılacağımız Boğaz turları sırasında, Boğaziçi’nde yer alan ve gezi süresince göreceğimiz tarihi yapılardan bazılarını sıralayacak olursak, bunları sayabiliriz:

 

  • Ortaköy, Mecidiye Camisi, Çırağan Sarayı, Dolmabahçe Sarayları, Beylerbeyi Sarayı, Çengelköy, Sadullah Paşa Yalısı, Kuzguncuk Semti,
  • Fethi Ahmet Paşa Yalısı, Bostancıbaşı Abdullah Yalısı, Küçük Su Kasrı, Abud Efendi Yalısı, Kıbrıslı Yalısı,Tarabya Oteli,Said Halim Paşa Yalısı, Yılanlı Yalı, Aşiyan, Bebek, Emine Valide Paşa Yalısı, Mısırlı Yusuf Ziya Paşa Yalısı, Saffet Paşa Yalısı,
  • Huber Köşkü, Zarif Mustafa Yalısı, Nemlizade Tütün Deposu, Emirhan Korusu, Atlı Köşk, Baltalimanı,Galatasaray Adası, Esma Sultan Sarayı, Feyhaman Duran Yalısı, Yedi-Sekiz Hasan Paşa Yalısı, Kont Ostrorog Yalısı, Şehzade Burhanettin Yalısı,
  • Afif Ahmet Paşa Yalısı, Beykoz, Sarıyer, Büyükdere, Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı,Recaizade Mahmut Ekrem Yalısı, Şerifler Yalısı, Rumelihisarı Kalesi, Anadoluhisarı, Münevver Ayaşlı Yalısı…
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.