arama

Emirgan Korusu nerede nasıl gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik
  • 1 Star
    Loading...

Beton yığını haline gelen İstanbul’un içerisinde biraz nefes almak, biraz da olsa yeşil görmek için çok fazla yer kalmadı. Son yıllarda nüfus patlaması yaşayan İstanbul’da yaşayanlar yeşil görebilmek ve temiz oksijen alabilmek için onlarca kilometre yol gitmek zorunda kalıyor. Ancak şehrin içerisinde şimdilik özenle korunan birkaç koru kaldı. Bunların en bilineni de Emirgan Korusu. Tarihi eser niteliği bulunan koru İstanbulluların sıkça kaçtığı mekanların başında geliyor.

Emirgan Korusu nerede nasıl gidilir

42.000 Hektar büyüklüğe sahip olan Emirgan Korusu, ismini tarihten alıyor. Osmanlı Sultanı IV. Murat, Revan Kalesi’ne sefer düzenlemiş. Kalenin komutanı Emir Mirgünoğlu, önce sultana direnme kararı vermiş. Ancak yenileneceğini anlayıp direnç göstermeden kaleyi Sultan IV. Murat’a teslim etmiş. Emir Mirgünoğlu’nun bu jestine karşılık da Sultan IV. Murat komutanı affederek bu koruyu içindeki sarayla birlikte hediye etmiş. O saray günümüze ulaşmamış ancak doğa harikası koru tüm ihtişamıyla bugün bizi esir alan betonarmeden kurtaran bir mekan olarak kalmış. Peki Emirgan Korusu nerede nasıl gidilir?

Emirgan Korusu nerede nasıl gidilir

Emirgan Korusu nerede nasıl gidilir?

İstanbul boğazının eşi benzeri olmayan manzarasını bize en güzel şekilde sunan Emirgan Korusu’na otobüs ile gidebilirsiniz. 22 numaralı İstinye Dereiçi-Kabataş, 22RE numaralı Fatih Sultan Mehmet-Beşiktaş, 25E numaralı Sarıyer-Kabataş, 40 numaralı Rumeli Feneri / Garipçe-Taksim, 40T numaralı İstinye Dereiçi-Taksim, 42T numaralı Bahçeköy-Taksim ve 59RH numaralı Rumeli Hisarüstü-İstinye / Hacıosman Metro otobüsleriyle Emirgan Korusu’na ulaşabilirsiniz. Özel araçla gitmek isteyenler için de otopark alanı bulunmaktadır.

Emirgan Korusu nerede nasıl gidilir

Lale festivalinde gelin gibi oluyor

Emirgan Korusu, İstanbul’da her yıl düzenlenen lale festivallerine de ev sahipliği yapar. Festival zamanında adeta bir gelin gibi süslenen Emirgan Korusu gerçekten görmeye değer bir manzara sunar. Emirgan Korusu’nda Sarı, Pembe ve Beyaz Köşk adında 3 adet köşk de bulunur. Bu köşkler günümüzde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen restaurantlar olarak hizmet veriyor. Bu köşklerde yemek yiyebileceğiniz gibi korunun içinde bulunan piknik alanlarında evinizden getirdiğiniz yiyecekleri de afiyetle yiyebilisiniz. Ancak korunun sizden istediği tek bir şey var. O da doğayı kirletmemeniz. Bu korunun bizden sonraki nesillere de sağlıklı şekilde ulaşması için lütfen yiyip içtikten sonra çöplerinizi belediye tarafından konan çöp kutularına atın.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.