arama

Dünyanın dört bir yanındaki 10 harika yer

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

Dünyanın 7 harikasını hepimiz ezbere biliyoruz. Ancak bunların dışında dünyanın 10 harika yerini keşfetmeye ne dersiniz? Farklı ülkelerden kalkıp saatlerce süren yolculuklar ile binlerce kilometre yolu aşıp bu 10 harika yeri görmeye gidenler arasında mutlaka siz de olmalısınız.

İşte her biri birbirinden enfes dünyanın dört bir yanındaki 10 harika yer;

1-Riomaggiore

İtalya’nın kuzeybatısındaki Liguria bölgesinde bulunan La Spezia’da bulunan köyler dizisini görmeye her yıl yüz binlerce kişi geliyor. Deniz kenarındaki dik falezler üzerine sıra sıra evler halinde inci gibi dizilmiş köyler mis gibi Akdeniz havasını eşsiz bir manzara eşliğinde sunuyor. Asma bahçeleri ve ürettiği leziz şaraplarıyla ünlü olan bu köyler birbirine tren ile bağlı. Köyler arası trenle ortalama 5-6 dakika sürüyor. Bu köyleri isterseniz muazzam manzara eşliğinde patika yollardan yürüyerek de gezebilirsiniz.

2-Phi Phi Islands

The Beach filminin gösterime girmesinin ardından milyonlarca insan tarafından keşfedilen ve ününe ün katan Phi Phi Islands, Güney Tayland’ta bulunan bir takımadadır. 2004 yılındaki Hint Okyanusu depremi ve tsunamisi sonrasında yerle bir olan bölge yeniden yapılandırılarak eski görünümüne kavuşturuldu. Takımadaların merkezi olan Ton Sai isimli kasabada çok sayıda otel, restoran ve bar bulunuyor. Tekne ile ulaşabileceğiniz Long Beach ve Laem Thong plajlarında denize girmenizi ve dünyadaki cennete tanıklık etmenizi tavsiye ediyoruz.

3-Iguazu Falls

Suyun gücü en fazla ne kadar olabilir ki? Tabiat ana su ile neler yapabilir? Iguazu Falls size dünya üzerindeki en hızlı ve en güçlü akan şelalesini sunuyor. Suyun gücünü gördükten sonra nefesiniz kesilecek. Şelale üzerindeki helikopter turu ile manzaranın tadını doyasıya çıkaracak, daha önce hiç yaşamadığınız hisleri yaşayacaksınız. Brezilya ile Arjantin arasında bulunan bu muazzam şelaleyi mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

4-Kawachi Fuji Garden

Çiçekler arasında dünyadan tamamen soyutlanmak isteyenler için kaçırılmayacak bir yer. Kendinizi bir masal kitabının içerisinde gibi hissedeceksiniz. Mor salkımlar dünyanın hiçbir yerinde buradaki kadar güzel olamaz. Japonya’da bulunan bu masalsı doğa harikası yeri mutlaka görmenizi ve mis gibi çiçek kokuları eşliğinde kendinizden geçmenizi tavsiye ediyoruz.

5-Salar de Uyuni

Tuzu ne kadar seversiniz bilinmez ama Bolivya’daki Salar de Uyuni’ye gittikten sonra tuza aşık olacaksınız. 3.653 metre yükseklikte bulunan dünyanın en büyük tuz gölünde rüya gibi bir gezi yapacaksınız. Buz tutmuş göle benzeyen mekanda yürürken ayağınızın altında ezilen tuzun inanılmaz hazzını ve özellikle muhteşem manzarasını görmenizi tavsiye ederiz. Kendinizi başka bir gezegende hissedeceksiniz. Ayrıca tamamen tuzdan yapılmış otelde konaklayabilir, 3000 yıllık mumyaların bulunduğu mağaraları ziyaret edebilirsiniz.

6-Canal Grande

Rüyalar ve romatizm şehri Venedik herkesin hayallerini süslüyor. Ulaşımın teknelerle yapıldığı büyük kanallarda sakinliğin ve tarihin tadını doruklarda yaşayacaksınız. Merdivenlerde güneşi batırırken kanalın etrafındaki restoranlarda romantizm dolu bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

7-Reed Flute Cave

Bir mağara gezintisi yapmak ne kadar unutulmaz olabilir? Reed Flute Cave size hayatınızda başka bir yerde göremeyeceğiniz bir mağara keşfi sunuyor. Müthiş ışıklandırmaları ve ses şovlarıyla Çin’de bulunan bu mağaraları kesinlikle keşfetmelisiniz. Çok kolay ulaşım sağlanabilen mağaralarda yaşayacağınız deneyimi unutamayacaksınız.

8-Antelope Canyon

Günün sadece belirli saatlerinde ışık alan Antelope Canyon ile kendinizi bambaşka bir dünyada bulacaksınız. ABD’nin Arizona eyaletinde yer alan kanyon erozyon sonucu yüzbinlerce yılda oluşmuştur. Güneş ışınlarının taşların arasından süzüldüğü, havası ve doğası ile unutulmaz anlaryaşatacak olan Antelope Canyon’u mutlaka ziyaret etmelisiniz.

9-Avenue of the Baobabs

Ünlü bir cadde düşünün. Ama bu caddede ne gösterişli mağazalar ne de dev ekranlar var. Bu caddede sadece toprak yol, inanılmaz bir peyzaj ve dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz ağaçlar var. 12 saat süren karayolu yolculuğu sonrasında ulaşılan Madagaskar’ın bu en ünlü caddesinde yaşadığınız inanılmaz haz tüm yorgunluğunuza değecek.

10-Strokkur

İnanması güç bir doğa olayı olan ve muhteşem manzaralar sunan gayzer patlamasına tanıklık edeceğiniz Strokkur, mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. 6-10 dakika arasında patlayan bu gayzer 20-40 metre arasında yüksekliğe ulaşarak görsel bir şölen oluşturuyor. Dünyanın en doğal fıskiyesi olan Strokkur gayzerleri patlama anında çıkardığı kokuyla da ünlüdür. Suyun içerisindeki minerallerin kokusu patlama anında zirveye oluşuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.