arama

Düden şelalesi nerede nasıl gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik
  • 1 Star
    Loading...

Akdeniz bölgesinin önemli tatil ili Antalya’da yer alan Düden Şelalesi turistlerin her yıl sıklıkla ziyaret ettiği yerlerden biridir. Şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Düden Şelalesi kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden alır.

Antalya’nın sembolleri arasında olan Düden Şelalesi, Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçileri ağırlamaktadır. Aşağı Düden (Karpuzkaldıran Şelalesi) ve Yukarı Düden Şelalesi olarak ikiye ayrılır. Aşağı Düden Şelalesi Antalya’ya yaklaşık 7 km uzaklıkta, Yukarı Düden Şelalesi ise Lara yakınlarında şehir merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu iki şelale de Akdeniz’e dökülür. Aşağı Düden Şelalesi’nin yakınında Gençlik Parkı ve Karpuzkaldıran Askeri Tesisleri bulunmaktadır. Yukarı Düden Şelalesi’nin bulunduğu bölge 1970 – 1972 yılları arasında Devlet Su İşleri tarafından piknik ve mesire alanı haline getirilmiştir.

Düden Şelalesi her yıl bilerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Şelale içerisinde anı biriktirmek isteyen binlerce turist girişte bulunan develere binerek hatıra fotoğrafı çektirebilir. Şelale içerisinde ayrıca restoranlar ve hediyelik eşya satan dükkanlar da bulunmaktadır.

DÜDEN ŞELALESİNE ULAŞIM

Şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Düden Şelalesi’ne özel araç ile ulaşım 24 dakika sürmektedir. Düden Şelalesi’ne toplu taşıma araçları ile de ulaşmak mümkündür. Antalya Belediyesi’ne ait VC30, CV17, CV17A, VC30, VL62, VF66, VC69 numaralı otobüsleri kullanarak Düden Şelalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Özel ulaşım için hemen şelalenin girişinde yer alan Düden Taksi durağından da faydalanabilirsiniz.

DÜDEN ŞELALESİ ZİYARET SAATLERİ

Yaz aylarında: Açılış 9:00 kapanış 19:30

Kış aylarında: Açılış 9:00 kapanış 18:00

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.