arama

Dolmabahçe Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Ücreti!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Dolmabahçe Sarayı Nerede, Nasıl  Gidilir,  Ziyaret Ücreti! Osmanlı Hanedanı’nın, Topkapı Sarayı’nın ardından ikamet mekanı olan Dolmabahçe Sarayı, tarihi süresince 6 padişaha ev sahipliği yapmış. Görkemli duruşu sayesinde  günümüzde  bile hala,  en çok ilgi gören tarihi  mekanlar arasında yer alıyor.

Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecit tarafından 1856 yılında Balyan ailesine inşa ettirilmiş. 19. Yüzyılda  hayata geçirilen Dolmabahçe Sarayı, saray mimarı  olan Garabet Amira Balyan ve oğlu Nigoğos Balyan  tarafından  son derece zarif bir mimariyle tamamlanmış. Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’un en eski ve hareketli caddelerinden biri olan Dolmabahçe Caddesi’nde yer alıyor.

İstanbul’un önemli merkezleri arasında sayılan bir noktada yer alan Dolmabahçe Sarayı, aynı zamanda bir çok önemli yerin kesişim noktasında konumlanmış. Saray,  bütün heybetiyle Maçka, Taksim ve Beşiktaş ile Beşiktaş Vodafone Parkı Stadı’nın yakınında yer alıyor. Konumu nedeniyle ulaşım alternatifleri açısından da şanslı olan Saray, çoğu noktaya da yürüme mesafesinde.

DOLMABAHÇE SARAYI NASIL GİDİLİR?

İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasından, Saray’a ulaşmak oldukça kolay. Tramvay’la ulaşım sağlayacaksanız, tramvay’ın son durağı olan Kabataş, Dolmabahçe’nin yalnızca birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Taksim’de iseniz; Feniküler’le de  Saraya ulaşım sağlaya bilirsiniz. Anadolu yakasından gelen ziyaretçiler ise, Üsküdar-Kabataş deniz araçları ile  Kabataş  iskelesinden yürüme mesafesi ile Saray’a  ulaşabilirler.

 DOLMABAHÇE SARAYI MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETLERİ?

Dolmabahçe Sarayı, günümüzde hala en çok merak edilen ve ziyaret edilen aynı zamanda, ilgi gösterdiği mekanların başında geliyor. Dolmabahçe Sarayı’nın da arasında yer aldığı; Saray,  Köşk ve Kasırlar, Pazartesi ve Perşembe günleri ziyarete kapalı bulunuyor.

Sarayın ziyaret saatleri 09:00-16:00; diğer saray, köşk ve kasırları ziyaret saatleri ise, 09:00-17:00  arasını  kapsıyor. Saray Koleksiyonları Müzesi Pazartesi günleri  kapalı olup, diğer günler 09:00-17:00 saatleri arası görülebilir. Dolmabahçe Sarayı için belirlenen 2017 Yılı Giriş Ücretleri Şöyle :

Bilet    Türü               Ücret

Selamlık Tam           30 TL

Selamlık İndirimli     15 TL

Harem – Camlı Köşk-Saat Müzesi Tam  20 TL

Harem – Camlı Köşk-Saat Müzesi İndirimli       10 TL

Selamlık – Harem – Camlı Köşk-Saat Müzesi Tam     40 TL

Selamlık-Harem-Camlı Köşk-Saat Müze İndirimli        20 TL

Saray Koleksiyonları Müzesi Tam           5 TL

Saray Koleksiyonları Müzesi İndirimli    2,5 TL

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.