arama

Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Asıl adı Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı olan Darıca Hayvanat Bahçesi, Orman Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış ve ülkemizin en çok türe sahip olan hayvanat bahçesidir.

250’nin üzerinde türden oluşan ve 3000’in üzerinde hayvan nüfusuna ev sahipliği yapan Darıca Hayvanat Bahçesi, Türkiye’de Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği tam üyesi olan ilk hayvanat bahçesi olma unvanına sahiptir. Darıca Hayvanat Bahçesi, nesli tükenme tehlikesi altında olan 62 hayvan türüne de ev sahipliği yapıyor ve kritik seviyede koruma gerektiren 52 hayvan türü, tükenme tehlikesi altında bulunan 16 Anadolu türü, 400’ü aşkın bitki türü ve 8.000’in üzerinde bitki nüfusu ve zengin botanik merkezi ile tüm dikkatleri üzerine topluyor.

Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede?

Boğaziçi Hayvanat Bahçesi, Kuş Cenneti ve Botanik Parkı 1991 yılında, soyları tükenmekte olan hayvanların bakımlarını üstlenmek ve soylarının devamını sağlamak amacıyla Kuş Cenneti ve Çevre Güzelleştirme Vakfı bünyesinde, Kocaeli-Darıca’da kurulmuştur.

Darıca Hayvanat Bahçesi giriş ücretleri ne kadar?

Darıca Hayvanat Bahçesi’nde 3 yaşına kadar tüm çocuklara girişler ücretsizdir. Bunun dışındakiler ise şöyle ücretlendiriliyor:

Yetişkin bileti: 59,90 TL

Çocuk ve öğrenci bileti: 49,90 TL

Engelli bileti: 25,90 TL

Darıca Hayvanat Bahçesi açılış ve kapanış saatleri

Darıca Hayvanat Bahçesi, 11:00’da ziyarete açılıyor, saat 18.00’de kapanıyor. Parkı dolaşmak için yaklaşık 3 saatlik bir zaman ayırmanız gerekiyor. Bu nedenle açılış ve kapanış saatlerini göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Darıca Hayvanat Bahçesi’ne nasıl gidilir?

Toplu Ulaşım/İstanbul’dan: Kartal Metrosundan 17B numaralı İETT otobüslerini kullanarak, Deniz Yıldızları İO Durağında indikten sonra Darıca otobüsleri ile,500T numaralı İETT otobüslerini kullanarak, Şifa Mahallesi durağında indikten sonra Darıca otobüsleri ile ve Gebze–Harem minibüslerini kullanarak, Şifa Mahallesi Durağında indikten sonra Darıca otobüsleri ile parka ulaşabilirsiniz.

Kocaeli’den: 400 numaralı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi otobüslerini kullanarak, parka ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım/TEM üzerinden: TEM otoyolunda Şekerpınar Kavşağı’ndan çıkış yaptıktan sonra Darıca tabelalarını takip ederek E5 Karayolu bağlantı noktasına ulaşıyorsunuz. Darıca/Bayramoğlu tabelalarını takip ederek ilerliyorsunuz. Şehir içine girişte her kavşakta yer alan hayvanat bahçesi tabelalarını takip ederek parka ulaşabilirsiniz.

E-5 üzerinden: D100 karayolundan Darıca/Bayramoğlu kavşağından çıkış yapıp, hayvanat bahçesi tabelalarını takip ederek parka ulaşabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.