arama

Dalyan’da Mavi Yengeç Yakalama Turu!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Dalyan’da Mavi Yengeç Yakalama Turu! Gelişen ve değişen kent yaşamı çoğumuzun hayatına doğrudan etki ediyor. Kentler gelişti, mahalle kültürü yerini plazalara bıraktı. İş yerleri de, yaşam alanları  da  yüksek katlı binalara taşınınca; insanların yaşamı  dar kalıplara, dar mekanlara ve dar kentlere sıkıştı kaldı. Durum böyle olunca yaz tatili, resmi tatil veya hafta sonu gibi bulabildiğimiz ilk fırsatta; kendimizi doğanın kucağına bırakıyoruz. Bu genellikle, bize yakın bir mesire yeri, yayla, plaj veya doğayla baş başa kalacağımız bir mekan oluyor çoğunlukla.

İçinde olduğumuz yaz dönemi nedeniyle, tatil tercihlerine baktığımızda ise, gerek yurt içi gerekse yurt dışı seçeneklerde doğa ile baş başa kalınan, seçeneklerin ağırlık kazandığını görüyoruz. Örneğin, anavatanı Güney Amerika olan mavi yengeçler için turistler Türkiye’ye akın ediyor. Ülkemizin ayrıcalıklı doğal mekanlarından olan İztuzu Plajı’nın yer aldığı Dalyan bölgesi, özellikle yabancı turistler tarafından çok fazla tercih ediliyor.

TURİSTLERE ‘MAVİ YENGEÇ’ YAKALAMA TURU!

Doğası ile gören herkesi cezbeden İztuzu Plajı ve Dalyan bölgesi, şimdilerde mavi yengeç türüyle oldukça popüler. Hepimiz, neresi olursa olsun kentlerden ve beton yapılardan bunaldığımızdan ilk tatil fırsatında kendimizi doğaya atıyoruz ya; bu tercih turistler içinde geçerli. Çünkü, turistlerde, klasik tatil seçeneklerinden sıkılmış; yeni  ve doğal tatil alternatifleri tercih ediyor.

İşte bu yöndeki  talepler nedeniyle bölge,  turistlere klasik deniz  olanağı dışında farklı kültürel ve eko turlara da katılma şansı tanıyor. Öyle ki, turistler teknelerle kaya mezarları ile caretta carettaları görme fırsatı buluyor dalyanda. Öte yandan, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir diğer aktivite ise, mavi yengeç avlamak.

Turistler, son yıllarda bu kültür turlarına daha çok ilgi gösteriyor. Dalyan Kanalı’nda mavi yengeç tutan turistler, aynı zamanda yakaladıkları mavi yengeçleri tekrar suya bırakıyor elbette. Örneğin, bir yılda Köyceğiz ve Dalyan kanallarında, yerli ve yabancı bir milyon turist misafir ediliyor.

Turistlerin yeni merakı olan, mavi yengeç yakalama turu esnasında; teknelerle yapılan turlar esnasında Köyceğiz Gölü, Kaunos Antik Kenti, ve çamur banyoları  da ziyaret ediliyor. Bölgenin muhteşem doğası, kültürü, mavi yengeçleri ve Dalyan’ı keşfetme imkanı görenleri mest ediyor. Yaz tatilini Marmaris’te geçirenler bence bir fırsat yaratıp mutlaka; Dalyan, mavi yengeç ve caretta carettaları görmek için vakit ayırmalı.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.