arama

Çıldır Gölü Gezi Rehberi

Ülkemizin en büyük tatlı su göllerinden biri olan Çıldır Gölü, Doğu Anadolu bölgesinin en büyük tatlı su gölü ve ikinci en büyük gölü olarak biliniyor. Tektonik oluşumlu bir göl olan Çıldır Gölü’nün derinliği 49 metredir. Hayalinizde etrafı yemyeşil bir göl canlanıyorsa hemen belirtelim, gölün çevresinde gelişmiş olan bir bitki örtüsü mevcut değil. Bölgeyi ziyaret eden turistler burada genellikle balık tutarak zaman geçiriyorlar.

Daha önce çeşitli balık avlarıyla gündeme gelmiş ve medyada yer almış olan gölde yılın dört mevsimi balıkçılık yapılabiliyor ve bölge halkı neredeyse tüm gelirini balıkçılıktan sağlıyor. Göl, zaman zaman çekildiği için sular oldukça alçalıyor. Bu gibi durumlarda balıkçılık geriliyor ve balıkların üremesi için yeterli alan bulunamıyor. Çıldır Gölü’nde en çok avlanan balık türü ise sazan.

Çıldır Gölü Özellikleri

Ardahan ve Kars il sınırları içerisinde yer alan Çıldır Gölü tektonik oluşumlu bir göldür. Göl havzası, doğal bir set ile birbirinden ayrılır ve bu seddin en büyük kısmı ise eski bir lav akıntısıdır. Gölün etrafında sert bir tabaka olmasından dolayı çevrede tarım yapmak pek mümkün değil.

Çıldır Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Çıldır Gölü festivali için yola çıkmanız durumunda kesinlikle doğu ekspresini kullanmalısınız. Ankara’dan kalkan doğu ekspresi ile Kars’a ulaştıktan sonra Çıldır Gölü’ne geçebilirsiniz. Çıldır Gölü, Kars’a 70 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kars’tan yola çıkarak Çıldır Gölü’ne ulaşmak isterseniz yaklaşık 40 – 45 dakika yolculuk yapmanız gerekiyor. Ardahan ve Kars otogarlarındaki göle hareket eden minibüslerden faydalanabilirsiniz.

Çıldır Gölü Konum

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.