arama

Çanakkale’de Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Hem tarihi hem de tabiatı itibariyle Çanakkale, geçmişe unutulmayacak bir yolculuk yapmak isteyenleri bekliyor. 11 ilçesi bulunan tarih kokan bu şehre geldiğinizde gitmeden mutlaka görmeniz gereken yerler yer alıyor.

İşte gittiğiniz takdirde geçmişe ve tabiatın sonsuz güzelliğine sizi doyuracak Çanakkale’ye gittiğinizde görmeniz gereken yerler…

ASSOS ANTİK KENTİ

İçinde amfi tiyatro, Athena Tapınağı, Agora, Gymnasium ve Nekrapol’ün de bulunduğu Assos Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 900’lü yıllara dayanıyor. Şehrin en yüksek ve en güzel manzarasına sahip yerlerinden birisinde kurulu olan antik kent, Soktates’in yaşadığı ve tarihte ilk felsefe okulunun kurulduğu yer olma özelliğine sahip.

TRUVA ANTİK KENTİ

9 adet şehrin birbiri üzerine kurulmasıyla oluşan Truva, antik medeniyetlerin beşiği kabul ediliyor. Kentin M.Ö. 3000-2500 yıllarında yerleşim yeri olarak kurulduğu biliniyor. Truva’ya ilk kazı, 1871 yılında Heinrih Sclieman tarafından yapılmıştır. 1988 yılından beri Dünya Miras Listesi’nde olan antik şehir 1996 yılından beri milli park statüsü taşıyor. Truva, Troya, Troia, İlion, Vilusa gibi adlarla da anılan Truva Antik Kenti Çanakkale merkez ilçeye bağlı İntepe beldesinde yer alıyor. Konum olarak Kazdağları’nın eteklerinde bulunan kenti ve çok sayıda filme ilham kaynağı olan Truva Atı’nı görmek için buraya gelebilirsiniz.

ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ

I. Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşları’nda şehit olan askerlerimizin anısına yapılan şehitlik, Çanakkale Savaşları’nın merkezi olarak kabul ediliyor. Çanakkale’ye gelindiğinde ilk olarak ziyaret edilmesi gereken yerlerden olan ve 1954 yılında temeli atılan şehitlik, 1960 yılında ziyarete açılmıştır. 4 ayak üzerine oturtulan 41.7 metre yüksekliğinde olan ve 25 X 25 metre ebatlarındaki kaide, ana figürdür. Şehitlikte, Mehmetçik anıtı, savaş eserleri müzesi ve Türk Şehitliği bulunuyor. Çanakkale Şehitliği’nde, Anadolu Yakası Şehitlikleri, Gelibolu Şehitlikleri, Eceabat Şehitlikleri, Anafartalar Şehitlikleri, Kilitbahir Şehitlikleri yer alıyor.

PARİON ANTİK KENTİ

Parion Antik Kenti, Çanakkale’nin Biga ilçesinin Kemer Köyü’nde yer alıyor. Tarihi ilk çağlara kadar uzanan ve Truvalı Priamos’un oğlu Paris’in adını taşıyan Parion Antik Kenti, en parlak döneminde nüfusu 25-30 bine ulaşmış. Bizans döneminde Parion önemli bir piskoposluk merkezidir. Parion’da M.Ö. 5.yy.dan M.S. 3.yy. sonlarına kadar tarihlenen gümüş, bronz ve bakır sikkelere rastlanmıştır.

Kent, Büyük İskender’in Perslere karşı savaşı kazanmasıyla Helen egemenliği, daha sonra Bergama krallığı ve Roma hakimiyetine girmiş. Kemer Köyü’nde, bu kentin zenginliğini gösteren görkemli bir tiyatro, Roma villası ve odeion yapısı da bulunuyor.


KİLİTBAHİR KALESİ

Fatih Sultan Mehmet’in emriyle Yakup Bey tarafından 1462’de yaptırılan kale, Çimenlik Kalesi (Kale-i Sultaniye) ile birlikte karşılıklı olarak İstanbul’un fethinden sonra boğazların denetimini sağlamak amacıyla inşa edilmiş. Fatih Sultan Mehmed’in geometriye düşkünlüğünün yansıdığı kale, üç yapraklı yonca planı ile kuvvetli bir savunma sitemine sahiptir. Kalenin mimarisinde bir dış sur, iç kale ve iç kale içinde bir de iç kule yer almaktadır. Kalenin tarihimizde çok önemli bir yere sahip olmasının bir nedeni de Çanakkale Savaşları’nda çok önemli bir mevzi görevine sahip olmasıdır.

Kilitbahir Kalesi, Kilid-ül Bahr, yani “denizin kilidi”  anlamına gelen bir sözcük. Konumu itibariyle boğazı ateşe tutabilecek şekilde yerleştirilmiştir. Hisarpeçeye sahip kaleye Kanuni döneminde ek olarak ikinci bir avlu ve kule inşa edilmiş.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.