arama

Çanakkale Şehitliği Anıtı Nerede, Nasıl Gidilir?

Çanakkale Şehitler Abidesi, Çanakkale Muharebeleri’nde şehit düşen tüm askerlerimizi simgelemek ve onların anısını yaşatmak için yaptırılmıştır. Gelibolu Yarımadası’nın en çok ziyaret edilen ana ziyaret noktası olan abide, Eski hisarlık Burnu üzerinde yer almaktadır.

Çanakkale Şehitliği Hakkında Bilgi

Temeli 17 Nisan 1954 tarihinde atılmış olan Çanakkale Şehitliği’nin tasarımı Doğan Erginbaş, İsmail Utkular ve Feridun Kip’e aittir. 21 Ağustos 1960 günü ziyarete açılmış olan şehitliğin yapımı o dönemlerde maddi imkansızlıklar nedeni ile birkaç kez durdurulmuştur. Şehitlikte, Mehmetçik anıtı, Savaş Eserleri Müzesi ve Türk Şehitliği bulunmaktadır. 41.7 metre yüksekliğinde olan ve 4 ayak üzerine oturtulan 25×25 metre ebatlarındaki kaide ana figürdür. Çanakkale Şehitliği’nde, Anadolu Yakası Şehitlikleri, Gelibolu Şehitlikleri, Eceabat Şehitlikleri, Anafartalar Şehitlikleri, Kilitbahir Şehitlikleri yer almaktadır.

Çanakkale Şehitliği Ziyaret Saatleri

Kapalı bir müze olmayan Çanakkale Şehitliği için hangi bir ziyaret saati uygulaması bulunmuyor. Çanakkale Şehitliği Anıtı ve Harp Müzesi’ni, pazartesi günü hariç tüm günlerde 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Çanakkale Şehitliği Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Çanakkale Şehitliği, Çanakkale il sınırları içerisinde, Gelibolu yarımadası üzerinde yer alan birçok bölgede yer alıyor. Çanakkale Şehitleri anıtı ise, yine Çanakkale il sınırları içerisinde yer alan Gelibolu yarımadasında ve Çanakkale Boğazı’nın uç kısmında, Morto koyu önünde yer alan, Hisarlık Tepe üzerinde bulunuyor.

Çanakkale Şehitliği’ne gitmek için farklı yol güzergahları mevcut: 

1. Alternatif: Edirne, İstanbul, Tekirdağ ve Gelibolu güzergahını takip ederek Çanakkale Şehitliği’ne ulaşabilirsiniz.
2. Alternatif: Ankara, Bursa ve İzmir üzerinden Çanakkale’ye ulaşabilir, oradan Kilitbahir ile Eceabat’a düzenlenmekte olan feribot seferlerinden faydalanabilirsiniz.

Çanakkale Şehitliği Konum:

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.