arama

Bursa Gölyazı Nerede, Nasıl Gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Bursa’nın Nilüfer İlçesine bağlı Uluabat Gölü kıyısında yer alan küçük bir balıkçı köyü olan Gölyazı, keşfedilmeyi bekleyen cennetten bir köşe gibi duruyor adeta. Görünce Türkiye’de böyle bir yer mi varmış? dedirten bir güzelliğe sahip olan Gölyazı’nın varlığından Bursa’nın belirli kesimleri bile habersiz.

Gölyazı Köyü’nde köy halkının neredeyse tamamı balık tutuyor. Eski adı Apolyont olan eski bir Rum köyü olan yerde köy halkının güler yüzlü ve misafirperver tavrı karşısında kanınız çabucak kaynayacak buraya.

Gölyazı’ya bağlı toplam 8 küçük ada mevcut. Doğal manzarası ile büyüleyen köyde eski Rum evlerini gezebilir, köy içerisindeki tarihi yerlerine göz atabilirsiniz. İç kısımlara girdikçe İç ve Dış Kale surları gözünüze çarpacak.

Bursa Gölyazı Gezilecek yerler

Ağlayan Çınar

Gölyazı Köyü’nde görmeniz gereken yerlerin başında Ağlayan Çınar geliyor. Gölyazı Köyü‘nün sembolü olan bu çınar oldukça görkemli. Adının neden Ağlayan Çınar olduğunu da açıklayalım: Yüzyıllar içinde gittikçe yan yatan ağacın gövdesinin bir bölümünden zamanla doğal kaynak suyunun yüzeye çıktığı bir oluk oluşması, o oluktan akan suyun da ağacın altında minik bir havuz oluşturması bu ismin verilmesine neden olmuş.

Aziz Panteleimon Kilisesi

115 yıllık kilise Gölyazı’nın tarihi yapılarından biri olarak ön plana çıkıyor. 1903 yılında yapımı tamamlanan kilise oldukça görkemli yapısıyla da dikkat çekiyor.

Apollon Tapınağı

Kızadasında bulunan Apollon Tapınağı, Roma dönemine ait. Adaya ulaşım sadece tekne ile sağlanıyor.

Gölyazı Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Araç ile gidilecekse: Bursa’dan İzmir istikametine ilerlediğinizde Ulubat Gölünü gördükten 5 kilometre kadar sonra Gölyazı tabelasını göreceksiniz. Tabelayı gördükten sonra sola dönerek zeytin ağaçlarıyla çevrili bir yoldan 5 kilometre gidildiğinde Gölyazı Köyü’nün girişine ulaşabilirsiniz. İzmir tarafından Bursa istikametine gidenlerin ise gölü gördükten 20-30 kilometre sonra tabelaları takip ederek sağa girmeleri gerekiyor.

Otobüs ile gidilecekse: Bursa’nın ulaşım firması Burulaş’ın internet sitesinden 5-G hattının seferlerine bakabilir, sizin için uygun olan saate karar verdikten sonra Bursa merkezde bulunan Küçük Sanayii istasyonuna gelip buradan da 5-G hattı ile 1 saatlik bir yolculuk ile Gölyazı merkeze kadar ulaşmanız mümkün.

Gölyazı Köyü Konum:

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.