arama

Bursa gezilecek yerler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Bursa gezilecek yerler, Türkiye’nin en önemli gezi rotalarının başında gelir. Yıllarca Osmanlı Devleti’ne başkentlik ve eski medeniyetlere ev sahipliği yapması sebebiyle adeta açık hava müzesi gibidir. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Bursa gezilecek yerler ününü dünyaya yaydı. Büyük şehirlere yakın olmasından dolayı hafta sonları da bir hayli rağbet gören Bursa’da tam anlamıyla gezdim demek için bir haftanızı gözden çıkarmak gerekiyor. 3 milyona yaklaşan nüfusu ile ülkemizin en büyük 4. şehri olan Bursa birçok doğal ve tarihi zenginliğe ev sahipliği yapıyor. Bursa gezilecek yerler konusunda ülkemizin en zengin eserlere sahip şehirlerinin başında geliyor. Osmanlı Devleti‘nin ikinci padişahı Orhan Bey tarafından 1326 yılında fethedilen şehir devletin ilk başkenti (1326-1365) yapılıyor. O dönemde yapılan eserler günümüzde halen ilk günkü heybeti ile şehirde duruyor.

İşte Bursa Gezilecek Yerler ;

1- Ulu Cami

Bursa’nın simge eserlerinden birisi olan Ulu Camii, Osmanlı tarihini en ihtişamlı yapılarından birisidir. Yıldırım Bayezid tarafından 1396-1399 tarihleri arasında 3 sene gibi çok kısa bir zamanda yaptırılan cami heybetini ve ihtişamını hala korumaktadır. Ayrıca minberini taç kapısına caminin inşa tarihi kabartma şeklinde yazılmıştır. Taç kapıda “Murat Han oğlu Yıldırım Han’ın emri ile 804 senesinde” notu bulunmaktadır. Hicri 804 senesi miladi takvime çevrildiğinde 1399 tarihine denk gelmektedir.

2- Yeşil Cami

Bursa gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Yeşil Camii ve Külliyesi 1424 yılında yapılmıştır. Aslında caminin bitiş tarihi olarak 1419 yılının Aralık ayı belirtilmiştir. Ancak süslemelerinin tamamlanması ve tam olarak bitmesi 1424 yılını bulmuştur. Caminin mimarı Hacı İvaz Paşa, nakkaşı ise İlyas Ali adında bir nakkaştır. Osmanlı padişahlarından 2. Murat devrinde tamamlanan külliyenin içerisinde cami, medrese, imaret, hamam ve türbe bulunmaktadır. Külliyenin Sultaniye Medresesi, günümüzde Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılmaktadır.

3- Yeşil Türbe

Bursa gezilecek yerler arasında sembolleşmiş yapılardan birisi Yeşil Türbe, ilginç bir şekilde şehrin neredeyse her yerinden görülebiliyor. Bu özelliği nedeniyle Bursa denildiği zaman akla ilk gelen yapıdır. Yıldırım Bayezid’in oğlu Sultan Mehmed Çelebi tarafından 1421 yılında yaptırılan Yeşil Türbe’de Sultan Mehmed Çelebi, oğulları Şehzade Mustafa, Yusuf ve Mahmut, kızları Sitti Hatun, Selçuk Hatun, Ayşe Hatun ve dadısı Daya Hatun’a ait sekiz sanduka bulunmaktadır.

4- Koza Han

Koza Han, Bursa gezilecek yerler arasındaki en önemli yapıların başında gelmektedir. Yıllarca yolcuları ağırlayan Han, Yıldırım Beyazid tarafından 1491 yılında yaptırılmıştır. Mimar Abdül ula bin Pulat Şah tarafından yapılan Koza Han, bugün bile Bursa’nın en önemli alışveriş merkezlerinden birisi olarak hizmet vermektedir. Koza Han, tarih boyunca Ceddid-i Evvel, Beylik Kervansarayı, Beylik Hanı, Şimşek Hanı, Cedid-i Amire ve Yeni Kervansaray gibi isimler almıştır.

5- Emir Sultan Camii ve Külliyesi

Yıldırım Bayezid’in kızı Hundi Fatma Hatun tarafından kocası Emir Sultan için yaptırılan Emir Sultan Camii ve Külliyesi, 15.yüzyılda Bursa’ya kazandırılmıştır. Bursa gezilecek yerler arasında en çok rağbet gören yerlerden birisi olan külliye Türkiye sıralamasına da girmiş durumda. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen İstanbul’daki Eyüp Sultan Türbesi’nden sonra en çok ziyaret edilen cami ve külliyeler sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. Bursalılar için çok önemli bir yere sahip olan külliye, özellikle sünnet ve düğünlerden önce türbe ziyaretleriyle meşhurdur.

6- Muradiye Külliyesi

Bursa gezilecek yerler arasında belki de en özel yapı Muradiye Camii ve Külliyesi’dir. Osmanlı Sultanları tarafından şehirde yaptırılan son külliye olma özelliğini taşıyan Muradiye Külliyesi 1425-1426 yılları arasında Sultan 2.Murat tarafından yaptırılmıştır. Fatih Sultan Mehmed, 2. Bayezid ve Kanuni Sultan Süleyman’ın şehzadelerinin türbeleri de burada bulunmaktadır. Külliye; cami, hamam, imaret, medrese ve türbelerden oluşmaktadır.

7- Bursa Kalesi

Bursa Kalesi, Bithynialılar tarafından milattan önce 1. Yüzyıl’da inşa edilmiştir. Yüzlerce yıllık tarihi boyunca Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına ev sahipliği yapmıştır. Bursa Kalesi, Bizans ve Roma İmparatorlukları tarafından birkaç defa onarılmıştır. Bursa fatihi Orhan Gazi de 1326 yılında kaleyi üç köşeli burçlarla desteklemiştir. Kalenin; Yer Kapı, Zindan Kapı, Hisar Kapı, Pınarbaşı Kapı ve Kaplıca Kapı olmak üzere beş adet kapısı bulunmaktadır.

8- Osman Gazi Türbesi

Bursa gezilecek yerler arasında neredeyse ilk gidilecek yerlerden birisi olan Osman Gazi Türbesi, yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun şekilde ziyaret edilmektedir. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi; Bursa kuşatması sırasında oğlu Orhan Bey’e burayı işaret ederek öldüğünde buraya gömülmek istediğini vasiyet eder. 1855 yılında meydana gelen depremde tamamen yıkılan türbe 1863 yılında Sultan Abdülaziz tarafından orjinaline uygun şekilde yeniden inşa edilmiştir.

9- Orhan Gazi Türbesi

Orhan Gazi Türbesi; Osmanlı Devleti’nin ikinci padişahı olan Bursa fatihi Orhan Gazi’ye aittir. Bursa gezilecek yerler arasında belki de en ilginç olanı bu tğürbedir. Bursa fethedilmeden önce manastır olarak kullanılan Sainte Elie manastırının üzerine yapılan Orhan Gazi Türbesi’nin zemininde, manastırına ait mozaikler bugün bile hala görülmektedir. 1855 yılında meydana gelen depremde tamamen yıkılan Orhan Gazi Türbesi 1863 yılında Sultan Abdülaziz tarafından tekrar yaptırılmıştır. Osman Gazi Türbesi ile aslında aynı çatı altında olan Orhan Gazi Türbesi tekrar imar edilişi sırasında ayrılmıştır.

10- Bursa Saat Kulesi

Osman ve Orhan Gazi türbelerine yakın bir park içinde yer alan Bursa Saat Kulesi, Sultan Abdülaziz döneminde inşa edilmiştir. Kule, kare planlı olarak dört kattan oluşmaktadır. Kulenin ikinci ve üçüncü katlarında balkon bulunmaktadır. Üçüncü katında ise yuvarlak kadranlı bir saat vardır. Nedeni belirlenemeyen şekilde tamamen yıkılan kule 1905 yılında aslına uygun olarak yeniden yapılmıştır.

11- Yıldırım Camii ve Külliyesi

Bursa gezilecek yerler arasında en önemli yapılardan birisi olan Yıldırım Camii ve Külliyesi, bir devrin ihtişamlı göstergesidir. Bursa Ovası’nı yukarıdan gören tepede konumlanan külliye 1390’lı yılların sonuna doğru Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Yıldırım Camii ve Külliyesi, mimari yapısı ve ihtişamıyla Osmanlı’nın beylikten devlete geçişinin bir göstergesidir.

12- Cumalıkızık Köyü

Bursa gezilecek yerler listemizin son sırasında baştan aşağıya Osmanlı sivil mimarisini tanıtan Cumalıkızık köyü var. Osmanlı Devleti’nin Bursa’da yerleştiği ilk bölgelerden biridir. Osmanlı sivil mimarisinin en muhteşem örneklerini günümüze ulaştıran köyde, toplam 270 adet Osmanlı dönemi evi bulunmaktadır. Bu evlerin 180 tanesi günümüzde de kullanılmakta olup geri kalanı restorasyon ve koruma çalışması altındadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.