arama

Brezilya Rio Karnavalı, Dünya’nın En Büyük Şovu!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hülya AŞKAROĞLU Hülya AŞKAROĞLU
  • 1 Star
    Loading...

Brezilya Rio Karnavalı, Dünya’nın En Büyük Şovu!

 Brezilya, sahip olduğu bir çok özelliğe rağmen, yalnızca  “Rio Karnavalı” ile anılıyor!

Örneğin plajları, dağları ve yağmur ormanları gibi çok özel ayrıcalıklara sahip olmasına karşın, hep “Rio Karnavalı” ile anılır Brezilya!

Brezilya’nın, Rio de Janeiro kentinde düzenlenen “Rio Karnavalı”,  dünyanın en  çok bilinen ünlü festivali ve en büyük karnavalı olma özelliğine de sahip!

Rio Karnavalı’nın çıkış temeline bakıldığında ise, Hıristiyanlık inancındaki “Büyük Perhiz’” öncesi  düzenlenmekte olduğunu görürüz.

Her yıl yoğun katılım ve izleyiciler tarafından yoğun şekilde takip edilen, Karnaval geçişleri;  başta “Samba Okulları” olmak üzere, milyonlarca insan seli içerisinde keyifle yer alır.

Durum böyle olunca, özellikle karnaval dönemine yakın, Rio kentinin  çok farklı bir şekle büründüğünü söylemek doğru olur.

Dünyanın bir çok ülkesinden insanlar, hem karnaval coşkusuna ortak ve tanık olmak hem de o çok renkliliği yakından görmek adına, her yıl Brezilya’ya akın ediyor!

Bu durum elbette ülke turizmi açısında da, oldukça avantajlı bir durum oluşturuyor. Ortalama bir hafta devam eden “Rio Karnavalı” kutlamaları, gerek katılımcılar gerekse ziyaretçi ve turistler açısından, tam anlamıyla görsel bir şölen!

Ve, mutlaka yakından görülmesi gerekiyor! 

Yıllık izinlerini “Karnaval” zamanına getirenler dünya üzerinde azımsanmayacak kadar  çok fazla! Olmadı, bir haftalık izinlerle; Karnaval’ın atmosferini solumaya gelenler de epeyi fazla!

Değer mi derseniz; bence “Samba Aşkına“ Rio Karnaval’ını görmek isteyen azımsanmayacak bir erkek güruh, dünya üzerinde mevcut!

 

Buna karşın özellikle,  “Samba” okullarının dansçı ve iddialı kostümleri ile Rio şehir, sokak ve caddelerinde boy gösterip, danslarını sergilemeleri, turistler tarafından dünya üzerinde görülmesi gereken bir şölen olarak değerlendiriliyor.

Karnaval süresince, ‘Bloco’lar olarak bilinen samba dansçıları ile yüzlerce sokak grubu, Rio’nun gecelerini performansları ile ayrı bir güzelleştirir!

Karnaval’da ayrıca, “Maskeli Partileri, “Temalı Geceler”  ve  Karnaval Baloları düzenlenir. Karnaval, bir haftalığına bütün şehri büyük ve ilgi çekici bir parti evine çevirir!

Sizde, Rio Karnavalı’na katılmak ve Samba dansını yakından öğrenmek isteyebilirsiniz!

O zaman bunun dışında Copacabana Palace Hotel’deki Büyülü Balo’dan, Rio şehir merkezinde bulunan Scala Rio Nightclub’daki Gay Kostüm Balosu’na kadar bir çok abartılı eğlence seçeneğiniz olacak unutmayın!  Yazızın bu son bölümünde gelecek karnaval dönemine planlama yapmak isteyenlere, Rio Karnaval geçitlerinin için önemli tarihlerini içeren programı paylaşıyorum!

Rio Karnaval Geçid 2018 Programı

9 Şubat 2018           Cuma Erişim veya Altın Grubu altındaki okullar gösteri yapar.

10 Şubat 2018         Cumartesi Erişim veya Altın Grubu altındaki okullar gösteri yapar.

11 Şubat 2018         Pazar Özel Grup’taki En İyi Okullar gösteri yapar.

12 Şubat 2018         Pazartesi Özel Grup’taki En İyi Okullar gösteri yapar.

13 Şubat 2018         Salı Çocukların Geçidi.

17 Şubat 2018         Cumartesi Özel Grup Şampiyonları bir kez daha geçit yapar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.