arama

Bozcaada Nerede Nasıl Gidilir?

Bozcaada Nerede ve Nasıl Gidilir? Yaz geldi; gezme ve tatil dönemi de start aldı. Yurt içi ve Yurt dışı tatiller programları yapmaya başladık. Ancak epeyi yakınımızda olan gezi ve tatil rotaları arasında olup hala keşfetmediğimiz bir hayli yer olduğunu da kabul etmek lazım. Şimdi  sizlere, Türkiye’nin 3. Büyük Adası olan ve Çanakkale ilimiz sırları içerisinde yer alan Bozcaada’dan bahsetmek istiyorum.

Tarihi açıdan da oldukça zengin olan Bozcaada, Troya savaşı sırasında Yunan askerleri tarafından adada yer alan Aulis limanı üs olarak kullanmış. Bozcaada, strateji konumu nedeniyle  çağlar boyu, hep  istilalara uğramış. Mesela tarihler boyu sürekli el değiştiren Bozcaada sırayla; Fenikeliler, Atinalılar, Yunanlılar, Persler, Büyük İskender, Bizanslar, Cenevizler, Venedikler ve son olarak Osmanlıların  yönetimine girmiş.

BOZCAADA NEREDE?

Öyle ki, Bozcaada da yer alan, Truva (illion) dünya’daki en ünlü arkeoloji kentlerinden biri durumunda. Bu tarihi antik kentten çıkan eserlerin bir çoğu Alman Arkeolog  Heinrich Schliemann tarafından, Berlin arkeoloji müzesine bağışlanmış. Geriye kalan eserler ise, İstanbul arkeoloji müzesinde  sergileniyor. Bozcaada, son  olarak Balkan Savaşları sırasında 1912 tarihinden Yunanistan tarafından işgal edilmiş.

Ve, 1923 yılında Lozan Anlaşmasıyla Bozcaada ve Gökçeada Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmış. Çanakkale’ye bağlı olan ve Ege Denizi’nin kuzeyinde yer alan Bozcaada; on iki koy ve on iki buruna sahip doğanı ile insanı büyüleyen bir ada.

On yedi küçük adacığın etrafını süslediği Bozcaada, tatilde huzuru arayanların, nefis rüzgarın estiği, güzel şarapların yapıldığı ve tarihi değerlerin zenginliğine sahip bir ada.Çanakkale’ye bağlı olan Bozcaada, Türkiye’nin il merkezi hariç köyü olmayan tek ilçesi olma özelliğine sahip.

Bozcaada’da ağırlıklı olarak deniz turizmi, rüzgâr santralleri, turizm ve bağcılık yapılıyor. Kabul edelim biz tatilciler, Bozcaada’nın genelde doğası, denizi, gezilecek yerleri ve aktivite alanları ile  ilgileniyoruz çoğu zaman.

BOZCAADA’DA HAVA NASIL?

Bozcaada, rüzgarın her daim kendini hissettirdiği bir ada. İster tatil, ister kısa kaçamaklarda keyifli zaman geçireceğiniz  özel bir  mekan burası. Rüzgarı nedeniyle ziyaretçilerinin hırka ve spor ayakkabılı olması gereken Bozcaada, her mevsim ayrı güzel ve konuklarını ağırlamaya hazır.

BOZCAADA’DA NEREDE YÜZÜLÜR?

Bozcaada’nın denizi genelde soğuk olmasına rağmen yüzmek için özel bir yer olduğunu söylemem lazım. Ada’da;  Ayazma plajı, adanın  en ünlü plajı ve yanında ise  Sulubahçe koyu yer alıyor. Öte yanda, Habbele ve Akvaryum plajları da çok fazla rağbet gören ada  plajları arasında yer alıyor. Hemen hatırlatayım, Bozcaada’nın plajları kadar ziyaret etmenizi bekleyen koyları da çok ünlü.

BOZCAADA’DA NE YENİR, NE ALINIR?

Doğal güzellik ve özelliklerini, anlatmakla bitiremeyeceğim Bozcaada tatili dönüşünde yanınızda getirebileceğiniz ve orada gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz pek çok doğal ve yörel lezzet  bulunuyor. Bozcaada zaten şarapları, reçelleri ve mutfağıyla tanınan bilinen bir ada.Çavuş üzümleri ve üzümlerden yapılan şarapları, Girit ezmesi mezesi, domates ve incir reçeli ve  her türlü deniz mahsulü sizi baştan çıkaracak lezzetlerin başında geliyor.

BOZCAADA’YA NASIL GİDİLİR?

Bozcaada, eğer tatil rotalarınız arasında yer alıyorsa, elbette nereden nasıl ulaşım sağlanır birkaç alternatif aktarayım size! Aslında mekan hem yakın hem de alternatifli ulaşım seçeneğine sahip. Öyle ki Bozcaada; İstanbul’a 400, Ankara’ya 710, Bursa’ya 320, İzmir’e 280 ve Çanakkale ise 60 km uzaklıkta bulunuyor. Öte yanda Bozcaada’ya, otobüs, uçak, araba ve deniz uçağıyla  gitmeniz mümkün.

Bozcaada’ya havayoluyla gitmek isteyenler, Çanakkale şehir merkezine 2 km mesafede bulunan Çanakkale Havaalanı’nda inerek, otobüs terminaline ulaşabilir. Ardından Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’nden feribotla adaya geçebilir.

Öte yandan Çanakkale-Bozcaada deniz otobüsüyle de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Hadi İzmir’den gelenlere de bir küçük bir tüyo! Çanakkale’ye girmeden Ezine ve Geyikli tabelalarını takip ederlerse iskeleye kolayca gelmiş olacaklar.

Ola ki, tatile kendi aracınızla çıktınız ve Bozcaada’ya İstanbul yönünden geliyorsunuz. O zaman, Assos’a gelirken Çanakkale Boğazı’nı geçmek için 4 farklı ulaşım alternatifiniz var.
-Gelibolu – Lapseki, arabalı vapurla (Gestaş) 30 dakika
-Gelibolu – Çardak, arabalı motorla 15 dakika
-Kilitbahir – Çanakkale, arabalı motorla 5 dakika
-Eceabat – Çanakkale, Gestaş ile 25 dakika
Bu güzergahlardan sonra Geyikli-Bozcaada tabelalarını takip ediyorsunuz. Daha sonra ortalama  bir saatte, Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşmış oluyorsunuz. Sonra, ver elini  Bozcaada!

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.