arama

Boraboy Gölü Gezi Rehberi

Bazı kaynaklarda Borabay Gölü olarak geçen gölün doğru adı Boraboy Gölüdür. Boraboy Köyü’nün batısında yer alan Boraboy Gölü, Amasya ilinin Taşova ilçesine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Boraboy Gölü Tabiat Parkı muhteşem doğal güzelliği, göl manzarası eşliğinde vakit geçirebileceğiniz harika bir yer desek yanılmış olmayız.

Park içerisinde yer alan piknik ve kamp alanı, yürüyüş parkurları, konaklamak için ahşap kır evleri, bungalov evleri, restoran ve büfeler ile tüm ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Yeşillikler içindeki doğası ile dikkat çeken Boraboy Gölü, yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun olarak ilgisini çekiyor. Boraboy Gölü’nde kayık ile tur atabilir ve gölün etrafında temiz hava ortamında yürüyüş yapabilirsiniz.

Boraboy Gölü’nde Neler Yapılır?

Boraboy Gölü Tabiat Parkı’nda yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Piknik yapmak için uygun olan parkta doğa yürüyüşü yapılabilecek parkurlar yer alıyor. Gölde ayrıca balık tutmak için uygun noktalar bulunuyor. Oltanızla gölde bulunan alabalık, yayın, sazan, kızılkanat gibi balık türlerini tutabilirsiniz. Park içerisine çadır kampı kurabilir, bölgede bulunan restoranda yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Yunus bisikletleri ile gölde tur atabilirsiniz. Yine park içerisindeki bungalov evlerde kalabilir, yeşilliğin içerisinde bol oksijen eşliğinde dinlenebilirsiniz.

Boraboy Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Amasya il merkezine yaklaşık 60 km uzaklıkta yer alan Boraboy Gölü’ne il merkezinden gitmek için D100 karayolunu kullanarak Taşova – Erzincan – Erzurum yönüne doğru gitmelisiniz. Yaklaşık 30 km il merkezinden gidildikten sonra Köprülü kavşaktan Boraboy – Samsun – Ladik yönüne doğru dönmeniz gerekiyor.
Amasya – Taşova arası Boraboy Kavşağı’na döndüğünüzde yaklaşık 14 km sonra Boraboy gölü tabelasını gördüğünüz yerden sola doğru dönerek tabelaları takip ederseniz Boraboy Gölü’ne varacaksınız.

Boraboy Gölü Konum

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.