arama

Bolu Gölcük Gezi Rehberi

Hafta sonları kısa kaçamaklar yapmak isteyen Ankaralı ve İstanbulluların uğrak noktası olan, Bolu’nun en güzel göllerinden Gölcük Milli Park’ını hala görmediniz mi? Öyleyse bizimle keşfedin…

Doğa harikası Gölcük Milli Parkı, Bolu’nun en güzel göllerinden biri olarak, günübirlik kaçamak isteyenlere kucak açıyor. Dört mevsim birbirinden güzel görüntülere bürünen Gölcük Milli Parkı, Abant gibi içerisinde bir otel barındırmadığı için günübirlik bir seyahat noktası durumunda. Parkın içinde bakanlığa bağlı bir evin kartpostal karelerini oluşturan manzarası ve göl etrafında yapılabilecek şirin aktiviteler Bolu seyahatiniz sırasında sizi oldukça keyiflendirecek.

Gölcük Tabiat Parkı’nda Neler Yapılır?

Konaklamak isteyenler için az sayıda bungalovun da yer aldığı Gölcük Tabiat Parkı, tertemiz havası, çam ormanları ve çok renkli yeşilin tonları, mevsime göre kar yağışı ile ekstra huzur yaşatıyor ve dinlenmek için birebir. Gölcük’ün benzer milli parklara göre biraz daha eğlenceli yanları var. Şehir yaşamında bunalanlar için göl civarında yürüyüş yapma olanağı da mevcut. Yol boyu dura kalka, standart bir yetişkin 20-30 dakikada tam turu rahatlıkla atabilir. Yol üstünde birkaç çeşme de yer alıyor. Ayrıca off road yapılmak istenirse, tırmanışlı birkaç rota bulunuyor. Yer ateşi ve mangal yakmak yasak olsa da, bu kuralı denetleyen olmadığı için uygulayan ne yazık ki oldukça fazla. Şunu da belirtelim ki, Gölcük’te göl üzeri aktiviteler yasak. Balık tutmak, göle girmek, yüzmek gibi akitiviteler yapılamıyor.

Gölcük’te Ne Yenir, İçilir?

Bölgede 2 restoran bulunuyor. 2’si de lezzet olarak gayet iyi ancak daha gerilerdeki termal otel Gazelle’ye ait olan Gölcük Gazelle Restoran, oldukça kaliteli hizmete ve iyi bir mutfağa sahip. Et yemeyi seviyorsanız muhakkak bir şans verin. Kalabalık gruplarsanız, açık büfe barbekü partisi de seçenekler arasında.

Sonbaharı ve ilk baharı ayrı güzel olan Gölcük’te yaz mevsimi de özellikle sıcaklardan kaçmak için resmen bir fırsat. Kar yağışı sonrası kışın yeşilin ve mavinin bembeyaz güzellik ile birleşmesi büyüleyici anlar sunan bölgeye gitmek ise çok kolay…

Bolu Gölcük Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Günde birkaç kez belediye servisi olan Gölcük’e Bolu merkezden de gidilebilir. Bolu merkezden otostopla da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gölcük, Bolu il merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Gölcük’e, İstanbul’dan araçla 275 km. yol kat ederek yaklaşık 3 saatte, Ankara’dan 200 km. mesafe giderek yaklaşık 2 saat 15 dakikada ulaşmanız mümkün.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.