arama

Bolu gezilecek yerler

Türkiye’nin tabiat harikasıyla meşhur illerinden birisi olan Bolu mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Türkiye’nin batısını doğusuna bağlayan yol üzerinde yer alan Bolu bu özelliğiyle de ön plana çıkıyor. Bayram tatillerinde memleketine gidenler ya da iş seyahatleri için yollarda olanlar Bolu’yu bilirler. Yoldan bakıldığında Bolu dinlenme tesisleri ve et-mangal restoranlarından ibaret gibi durur. Ancak hiç öyle göründüğü gibi değildir. Muazzam doğası ve benzersiz güzellikleriyle Bolu gezilecek yerler bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bolu gezilecek yerler arasından sizler için seçtiklerimize göz atalım.

Bolu gezilecek yerler

1- Yedigöller Milli Parkı

Türkiye’nin en özel milli parkı olan Yedigöller Milli Parkı, Bolu gezilecek yerler listemizin ilk sırasında yer alıyor. Görenleri büyüleyen bu park irili ufaklı 7 adet gölden meydana geliyor. Mevsimine göre çeşit çeşit renge bürünen ağaçlarla göllerin uyumu adeta bir ressamın tablosunu andırıyor. Türkiye’de ilk defa kültür alabalığı üretme istasyonu da burada kurulmuştur. Kamp yapma imkanı da bulabileceğiniz Yedigöller Milli Parkı, İstanbul’a arabayla 4 saat uzaklıktadır. Bu nedenle de yoğun tercih sebebi oluyor. Hafta sonlarında ailenizle ya da dostlarınızla piknik yapmak için burayı kesinlikle tercih etmelisiniz. Zaten bu doğa harikası parkta manzara karşısında büyülendikten sonra tekrar tekrar gelmemeniz mümkün değil.

2- Akşemseddin Türbesi

İstanbul fatihi Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan Akşemseddin Hazretleri’ne ait türbe 1464 yılında Göynük’te yapılmıştır. Türbenin yapılmasının emrini ise Fatih Sultan Mehmet vermiştir. Göynük’te herkes tarafından bilinen Gazi Süleyman Paşa Türbesi’nin avlusunda bulunan Akşemseddin Türbesi bu yönüyle de ulaşımda kolaylık sağlıyor. Ayrıca türbede Akşemseddin’in oğulları Fakih ile Nurihüda’nın da sandukaları bulunuyor. 1988 yılından beri her yıl Mayıs ayında Akşemseddin Hazretlerini anma törenleri yapılıyor. Eğer bu tarihlerde Göynük’te bulunuyorsanız, törenlere katılmayı unutmayın.

3- Mudurnu Şehriman Tepesi

Bolu gezilecek yerler arasında üst sıralarda yer alan Mudurnu Şehriman Tepesi, Bolu’ya gidenlerin mutlaka uğradığı bir yer. Bolu’nun en güzel yerlerinden birisi olan Mudurnu’yu tepeden görme imkanı veren Şehriman Tepesi çok özel bir manzara sunuyor. Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz tepeye özellikle açık havada çıkmanızı tavsiye ediyoruz.

4- Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu’ya yolunuz kışın düştüyse oldukça şanslısınız demektir. Çünkü Türkiye’nin en özel kayak merkezlerinden birisi Bolu’da bulunuyor. Kartalkaya Kayak Merkezi, Aralık ve Mart ayları arasında hizmet veriyor. Snowboard imkanı sunan tesis Bolu’nun merkezine sadece 48 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Lüks otelleri ve keyif veren aktiviteleriyle Kartalkaya Kayak Merkezi’ne mutlaka gitmeniz gerekiyor. Ancak kış aylarında özel aracıyla gitmek isteyenler kesinlikle araçlarında zincir bulundurmalı.

5- Mudurnu Evleri

Bolu gezilecek yerler arasında özel bir yere sahip olan Mudurnu ilçesi koruma altına alınmış bir ilçe. Tarihi Türk evleri ile turistik açıdan önemli yere sahip olan Mudurnu Evleri, bölgenin kültürünü en iyi şekilde yansıyor. Mudurnu Armutçular Konağı bu tarihi evler arasında en iyi korunanıdır. Yolunuz olur da Mudurnu’ya düştüğünde Mudurnu Evleri’ni görmeyi, Armutçular Konağı’nı ziyaret etmeyi ve bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.

6- Zafer Kulesi

Zafer Kulesi, zarif mimarisi ile Göynük’ün simge yapısı olarak karşımıza çıkmaktadır. 1923 yılında Cumhuriyetin ilk döneminde inşa edilen kule, Bolu Göynük’ün ahşap mimarisine göre tasarlanmıştır. Kurtuluş Savaşı’nın başarılarını sonsuza dek mimarisinde saklayacak olan Zafer Kulesi’ni mutlaka görmeli ve fotoğraf çekmelisiniz. Bir tarihe ve bir destana tanıklık edeceğiniz kuleye çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

7- Akkayalar Travertenleri

Pamukkale’de traverten olur da Bolu’da olmaz mı? Bolu-Mudurnu karayolunun güneyindeki Çepni Köyü’nün batısında bulunan travertenler 250 metre uzunluğundadır. Bolu gezilecek yerler arasında en çok ziyaret edilen yerlerden birisi olan Akkayalar Travertenleri, doğal yapısını koruyabilen nadir doğa güzelliklerden birisidir. Seben Gölü’ne de oldukça yakın olan travertenler doğa yürüyüşleri yapmak için oldukça elverişlidir.

8- Bolu Müzesi

Bolu’nun merkezinde bulunan Bolu Müzesi, şehrin ve bölgenin binlerce yıllık tarihine tanıklık edebileceğiniz bir yer. Osmanlı, Frig, Urartu, Lidya, Grek, Roma ve Bizans devirlerine, Neolitik Dönem, Eski Tunç Çağı’na ait birçok eseri bulabileceğiniz Bolu Müzesi de Bolu gezilecek yerler arasında mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden birisidir. Müzede 3286 adet arkeolojik, 1677adet etnografya ve 12095 adet de sikke olmak üzere toplam 17058 adet eser bulunmaktadır. Bu anlamda da ülkemizin en zengin müzeleri arasındadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.