arama

Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri Nerede Nasıl Gidilir?

Beykoz Korusuna Nasıl Gidilir
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri Nerede Nasıl Gidilir? İstanbul Anadolu yakası, Avrupa yakasına göre daha yeşil ve doğal alanlar açısından oldukça şanslı bir ekolojik yapıya sahip. Koru, köşk ve mesire alanı gibi tarihi ve sosyal mekanlar açısından da oldukça şanslı. Özellikle Beykoz, bu sözünü ettiğim doğal alanlardan oluşan mekanlara sahip bir ilçe. Beykoz sınırları içerisinde yer alan Beykoz Korusu, tarihi geçmişi  nedeniyle, Abraham Paşa Korusu olarak da tanınıyor.

Tarihi bir geçmişe sahip olan Beykoz Korusu, Osmanlı dönemi Sultanlarından II. Abdülhamid döneminden kalan bir mekandır. Öyle ki, dönemin Fransız bahçe mimarları tarafından düzenlenen Beykoz Korusu’nda aynı dönemde köşkler, kuş evleri, havuz ve tiyatrolar yaptırılmış. Ortalama, 150 dönümlük alana sahip olan koru halkı gidebileceği  çok güzel mesire alanlarından biri durumunda.

BEYKOZ KORUSU SOSYAL TESİSLERİ NEREDE?

Beykoz Korusu, aynı zamanda Boğaziçi Korularının içinde  en büyük olanlarından. Köklü bir tarihsel geçmişe sahip olan Beykoz Korusu’nun içerisinde günümüze kadar gelen;2 büyük mağara, 5 havuz ve 1 saray kalıntısı bulunmuyor. Geçen zaman içerisinde zamanın yıprattığı Beykoz Korusu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi dokusuna uygun biçimde restore edildi.

Aslına uygun olarak restorasyon yapılan Koru, Ekim 2006 yılından itibaren Beykoz Korusu Sosyal Tesisi olarak hizmet veriyor. Beykoz Koru Sosyal Tesisleri, sahip olduğu olanak ve sosyal tesisler ile gelen ziyaretçilerini en iyi biçimde ağırlamaya devam ediyor. Koru, kent kalabalığı ve gürültüsünden bunalanların, hafta sonu gezmeleri için en çok tercih ettikleri mekanlardan.

Beykoz Korusu, doğası ve manzarası nedeniyle, huzuru arayanların buluştuğu bir yer durumunda. Öyle ki, Beykoz Korusu Sosyal Tesislerinde bulunan asırlık ağaçlar, büyüleyici boğaz manzarası ve yeşil doku; bütün doğa severleri mest etmeye yeter güzellikte. Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri, Gümüşsuyu Mahallesi  Kemerüstü sokak Beykoz – İstanbul adresinde bulunuyor. Telefon: 0216 444 10 34

BEYKOZ KORU TESİSLERİNE  NASIL GİDİLİR?

Beykoz Koru Sosyal Tesislerine gidebilmeniz için öncelikle, Beykoza gitmeniz gerekiyor. Beykoz’a gitmek için, Avrupa yakası İstinye’den Paşabahçe’ye kalkan özel vapurlar seferleri ile Yeniköy ve Beykoz arasında çalışan vapurlar kullanılabilir.

Örneğin, Çengelköy, İstinye arasında çalışan vapur seferleri ile Kanlıca’ya gelerek, buradan otobüsle Beykoz’a ulaşım sağlanabilir. Öte yandan; Eminönü, Kabataş veya Beşiktaş’tan, Üsküdar’a vapurla geçilebilir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.