arama

Beyazıt Meydanı Nerede Nasıl Gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Beyazıt Meydanı Nerede Nasıl Gidilir? İstanbul’un sayılı tanınan tarihi meydanlarından biri de Beyazıt Meydanıdır. Aslında, bu meydan hem semtle aynı adı taşır; hem de yakınında kendisiyle özdeş olan Beyazıt cami ile aynı adı taşımaktadır. İstanbul’un en merkezi yerinde yer alan bu meydan; gerek sosyal hayat ve gerekse kültürel etkinliklerde halkın toplanma mekanları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Bazen kültürel etkinlikler bazen de sosyal konuların protestosu ile adını sıkça ülke gündeminde duyduğumuz Beyazıt Meydanı, tarihi açıdan da oldukça eski bir meydan. İstanbul genel fotoğraflarında da sıkça, yer alan Beyazıt Meydanı, M.S. 393 yılında inşa edilmiş.

Meydanın hemen  kuzeyinde ise, günümüzde İstanbul Üniversitesi yer almaktadır. Meydanın ilk fotoğrafı, 1850-1860 yılları arasında James Robertson tarafından çekilmiş. Beyazıt Meydanı, Osmanlı döneminde ticaretin merkezi sayılan Kapalı Çarşı’ya oldukça yakın olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyordu.

Beyazıt Meydanı geçen zamanda hiç bir şekilde konum olarak önemini kaybetmemiştir. Osmanlı zamanında siyasi yapısı ne kadar güçlü ise, Cumhuriyet döneminde ise,  kültürel yapısını  muhafaza etmiştir. Günümüzde kitap fuarları, etkinlikler, sahaflar ve güvercinleri ile hala İstanbul’un en güzel renkleri arasında yer alıyor.

Beyazıt Meydanı merkezi konumunda yer alan avantajı ile İstanbul Avrupa Yakası ve Anadolu yakasından, alternatifli bir çok ulaşım olanağına sahip. Siz,  kendinize uygun bulunduğunuz güzergaha en yakın olan otobüs, metrobüs, tramvay, metro veya vapur hatları ile Beyazıt Meydanı’na gelebilirsiniz.

 BEYAZIT MEYDANI’NA NASIL GİDİLİR?

Beyazıt Meydanı’ndan; 32A Cevatpaşa – Beyazıt, 36 Karadeniz Mahallesi – Beyazıt, 36ES Esentepe Mahallesi – Beyazıt otobüs hattı geçiyor. Ayrıca, Beyazıt Meydanına  tramvay ile gitmenizde mümkün bunun için  T1 Kabataş – Bağcılar tramvay hattına binerek – Beyazıt durağında inebilirsiniz. Beyazıt’a metro ile gitmek isterseniz, M2 Yenikapı – Hacıosman metro hattından Vezneciler durağına, oradan  kısa bir yürüme mesafesiyle  de meydana ulaşabiliyorsunuz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.