arama

Beyazıt Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Beyazıt Camii Nerede, Nasıl Gidilir? İstanbul denilince akla ilk gelen görkemli tarihi cami ve meydanlar oluyor. Ancak, öyle heybetli camiler var ki; hala zamana meydan okuyor ve zarif mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. İşte bu görkemli Camilerden biri de Beyazıt Cami’dir. İstanbul’un en merkezi noktalarından birinde olağanca heybeti ile yer alan cami, Sultan II. Beyazıt tarafından yaptırılmıştır.

Cami aynı zamanda bulunduğu semtin adıyla anılıyor. Beyazıt’ta yer alan cami, Bizans döneminde Theodosius Forumu olarak bilinen en büyük meydanında; yani şimdi ki, Beyazıt Meydanı’nda konumlanıyor. Bu görkemli cami ve külliyesinin kim tarafından inşa edildiği, kesin olarak bilinmemekle birlikte dönemin tanınmış mimarları tarafından inşa edildiği tahmin ediliyor.

Beyazıt Camii’ni inşa ettiği tahmin edilen mimarlar arasında;  Mimar Hayrettin, Mimar Yakupşah, Mimar Sultanşah ile Mimar Kemaleddin’in adı geçiyor. Caminin külliyesi içinde hamam, medrese, tabhaneler, sıbyan mektebi ve kervansaray yer alıyor.  Aynı zamanda caminin haziresinde, II. Beyazıt’ın mezarı da bulunuyor.

Beyazıt Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul’da,  Fatih ilçesi sınırlarında yer alan  Beyazıt mahallesinde yer ala  Beyazıt Camii’ne  oldukça merkezi ir ulaşım konumuna sahip. Beyazıt camine kentin bir çok farklı semtinden toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkün.

Örneğin, Beyazıt Camii’ne tramvayla gideceğinizde Beyazıt veya Çemberlitaş tramvay durağında inmeniz gerekiyor. Hemen yakınından ise, Zeytinburnu ve  Kabataş toplu taşıma hatları mevcut. Beyazıt Camii’ne giderken tren de  kullanabilirsiniz. Cami’ye yakın tren durakları Yenikapı istasyon, o mevkiden geçen hatlar ise, Sirkeci  ve Halkalı’dır.

Beyazıt Camii’ne ayrıca;  Talatpaşa – Eminönü, Çıksalın – Eminönü, Güneşli Eminönü, Eminönü – Kulaksız, Çağlayan – Eminönü, Güzeltepe – Eminönü, Göktürk – Eminönü, Karaköy – Beyoğlu, Zeytinburnu – Kabataş,  hatlarıyle de ulaşım sağlanıyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.