arama

Bergama nerede nasıl gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

İzmir Türkiye’nin en özel kentlerinden birisi. Sıcakkanlı insanları, eşsiz doğası ve gezilecek onlarca yeriyle İzmir, mutlaka gidilip görülmesi gereken bir şehir. İzmir’i gezip gördükçe memleketi İzmir olan insanları kıskanacaksınız. Sakin ve dingin kasabaları, denize nazır köyleri ve muhteşem doğasıyla İzmir’in en önemli yerlerinin başında da Bergama gelmektedir. Bu yazıda Bergama hakkında mutlaka bilinmesi gereken şeyleri ve “Bergama nerede nasıl gidilir?” konusunu ele alacağız.

Bergama nerede nasıl gidilir?

Bergama Krallığı başta olmak üzere onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış olan Bergama, dünya tarihine geçmiş bir yer. Bünyesinde birçok ilki barındıran İzmir’in bu sevimli ilçesinde tarihi doku ve kalıntılar özenle korunarak günümüze kadar gelmiş durumda. Dünyanın ilk parşömen yani deriden kağıt yapımı Bergama’da olmuştur. Ayrıca ilk Asya Kütüphanesi (200 cilt), ilk büyük hastane (Asklepion), ilk telkinle terapi (psikoterapi), ilk en dik tiyatrolu kent, ilk ve en büyük sunak, ilk festival yapan ilçe olarak karşımıza çıkan Bergama için ilklerin başkenti desek yanlış olmaz. Peki Bergama nerede nasıl gidilir?

Bergama nerede nasıl gidilir?

Bergama nerede nasıl gidilir?

İzmir’in merkezine 109 kilometre uzaklıkta bulunan Bergama, ulaşım açısından oldukça kolay bir lokasyonda bulunmaktadır. Bergama’ya hem kara hem de demiryolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir Çanakkale yolu üzerinden İzmir’den Bergama’ya yaklaşık 2 saatte ulaşma imkanına sahipsiniz. İlçeye otobüs ile gitmek isteyenler İzmir otogarında inip Bergamalılar Kooperatifi adlı otobüsler ile ilçeye ulaşabilir. Tren ile Bergama’ya gitmek isteyenler Soma’da trenden inip Soma- Bergama dolmuşuna binerek yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuğun ardından ilçeye ulaşabilir.

Bergama nerede nasıl gidilir?

Her sene haziran ayında yapılan ve yaklaşık 1 hafta süren Bergama Festivali’ne mutlaka uğramanız gerekiyor. Türkiye’nin ilk ilçe festivali olan bu organizasyonda çeşitli konserler, tiyatro gösterimleri, söyleşiler, şiir dinletileri, halk danslarını bulabilirsiniz. Ayrıca Bergama gezilecek yerler açısından da oldukça geniş imkanlara sahiptir. Gezilecek yerler arasında Pergamon Antik Kenti, Kızıl Avlu, Asklepion ve Bergama Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Ayrıca ilçenin doğal ürünler satılan pazarlarından organik ürünler ya da el emeği göz nuru hediyelikler alabilirsiniz. Taşından toprağından tarih ve medeniyet fışkıran Bergama gezinizde midenize bayram ettirecek yöresel lezzetleri de tatmayı unutmayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.