arama

Belgrad Ormanı Nerede Nasıl Gidilir?

Belgrad Ormanı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Belgrad Ormanı Nerede  Nasıl Gidilir? Yaz geldi; açık hava gezileri, piknikler ve doğada huzur arayışımız tavan yaptı bu dönem! Durum böyle olunca ruh halimize uygun  alanlarda tatil ve dinlenme programları hazırlıyoruz. AVM, deniz, kum, kültür turları hepsi bir yana; doğayla baş başa kalmanın keyfi hiçbir şeye değişilmez. İstanbul içinde de saklı kalmış veya kıyıda köşede yer alan  çok güzel ormanlık alanlar ve mesire yerleri var.

Bu kez sizlere Belgrad Ormanından ve nasıl gidebileceğiniz hakkında minik bilgiler aktarmak istiyorum. İstanbul’da kalan en büyük Orman diyebileceğimiz Belgrad Ormanı, doğayı yakından hissetmek isteyenler, piknikçiler ve doğa fotoğrafı çekmek isteyenlerin öncelikli ziyaret mekanlarından. Belgrad Ormanı, hepimize keyifli bir gün geçirmek için çeşitli alternatifler sunuyor. Arzu ederseniz bisiklet kullanabilirsiniz veya isterseniz doğada koşu yapabilirsiniz.

Belgrad Ormanı tarihçesine baktığımızda, oldukça ilginç bir öykü çıkıyor karşımıza. Kanuni Sultan Süleyman, Sırbistan Seferinden dönerken yanında getirdiği Sırp esirleri Belgrad Ormanı’na yerleştiriyor. Söz konusu Sırp esirler, Belgrad Ormanında kurdukları köylerinde 1900’lü yıllara kadar yaşamlarını sürdürmüyor.

BELGRAD ORMANI NEREDE?

Ancak, Sırplar zamanla içme suyu ve ormana zarar vermeye başlayınca, Belgrad Ormanından çıkarılıyorlar; fakat orman Belgrad adı ile anılmaya devam ediyor. İstanbul‘un kuzeyinde yer alan Belgrad Ormanı, ortalama 5 bin 400 hektarlık bir alan üzerinde bulunuyor. Belgrad Ormanı Maslak, Zekeriyaköy, Göktürk, Arnavutköy, Bahçeköy, Uskumruköy ve Kemerburgaz  bölgelerini de kapsıyor.Geniş bir alana sahip olması nedeniyle, bir çok farklı mesire alanına sahip olan  Belgrad Ormanı, sahip olduğu olanaklar ve  ekoloji çeşitlilik sayesinde İstanbul’un her bölgesinden yoğun ilgi görüyor.

Belgrad Ormanı’nda, canlı türü anlamında çok sayıda kuş türü, sürüngen ve memeli hayvan mevcut, Öte yandan, Ormanı’nın %75’i meşe ağaçlarından oluşurken; kayın, gürgen ve kestane ağaçları da mevcut. Atatürk Arboretumu da, Belgrad Ormanı’nın en önemli parçalarından biri durumunda. Göletleri ve kuğuları ile harika bir doğaya sahip olan Arboretumu da;  çeşitli bitki, ağaç ve odunsu ağaçlar yer alıyor.

BELGRAD ORMANI’NA NASIL GİDİLİR?

Belgrad Ormanı, gitmek isteyenler için ulaşım anlamında çok sayıda alternatife sahip. İstanbul’da bulunduğunuz yerlere göre, illa ki bir toplu taşıma hattı Begrad Ormanı güzergahından geçiyor. Güzergah hatlarından bazıları:

Taksim’den gelen 42T hat

Sarıyer’den gelen 153 nolu hat

Rumelihisarüstün’den gelen 42R hat

Hacıosman’dan gelen 42HM  hat

4.Levent’ten gelen 42M hat

4.levent metrodan gelen 42 hat

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.