arama

Ballıkayalar Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde yer alan Ballıkayalar Tabiat Parkı, şehir hayatının koşuşturması ve stresinden yemyeşil doğaya doğru yola çıkmak isteyenler için birebir. Son zamanlarda trekking yürüyüş parkurları için tercih edilen adresler arasında olan Ballıkayalar Tabiat Parkı, değişik endemik bitki türlerine de rastlayabileceğiniz yerlerden. Ayrıca karaca, yaban tavşanı, yaban domuzu, köstebek, sansar ve farklı kuş türlerine de tabiat parkını gezerken rastlamanız mümkün. Canlılarla iç içe zaman geçirmek için gezi rotanızı Ballıkayalar’a çevirmelisiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Tarihi

1995 senesinde Bakanlar Kurulu kararı ile koruma altına alınmış olan Ballıkayalar Tabiat Parkı, yaklaşık olarak 2 kilometre bir alana konumlanmıştır. Tabiat pakının içinde yer aldığı vadide şelaleler ve çaylar göze çarpmaktadır.

Bu su kaynaklarının içerisinde yer alan Ballıkaya Deresi, kireçtaşı ile kaplanan ve kayalarla çevrili yapısı ile etkileyici bir kanyonun orta kesiminden çağlayarak akarken kendisine ve bütünleştiği doğaya hayran bırakmaktadır. Kaya tırmanışı ve doğa yürüyüşü en çok yapılan aktiviteler olarak öne çıkarken sevdikleri ile beraber keyifli vakit geçirirken lezzetli yemekler yemek isteyenler piknik yapıyorlar.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ballıkayalar Tabiat Parkı’na gelmek isteyenler, hafta sonları özellikle pazar günleri doğal güzelliklerle çevrili bu güzel tabiat parkının son derece kalabalık olacağını göz önünde bulundurmalı. İstanbul’a yalnızca 45 dakika uzaklıkta yer alan Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli-Gebze’de bulunuyor. Özellikle yaz tatillerinde ve hafta sonlarında uğrak mekanlardan biri olan bölgenin bu yönünde ulaşım bakımında oldukça elverişli bir konumda olmasının etkisi var. İstanbul’dan Ballıkayalar Tabiat Parkı’na yola çıkanlar, Gebze güzergahını takip ederek Tavşanlı köyü tabelalarını izlemektedir. Özel araç ile gitmeyi düşünmeyenler ise Gebze’ye Marmaray tren hattı ile ulaşıp Tavşanlı minibüslerine binebilirler.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Ballıkayalar Tabiat Parkı’na giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Bu durum yaya olarak girişlerde geçerlidir. Ballıkayalar Tabiat Parkı’na özel araçları ile gelenler ise otopark ücreti ödemek zorundadır. Özel araç ile parka giriş yapacak olan ziyaretçilerden 2020 fiyat tarifesi uyarınca 20-TL otopark ücreti tahsil edilmektedir. Piknik yapmak isteyenlerden 20-TL masa parası, kamp yapmak isteyenlerden ise 40-TL çadır parası alınmaktadır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri

Koronavirüs tedbirleri nedeni ile ziyarete kapatılan park, İstanbul’a yakınlığı, patika ve kanyonları ve olağanüstü doğası ile ülkemizin en büyük tabiat parklarından biri olarak yıllardır hizmet vermekte olup doğa tutkunlarının gözde sahalarının başında geliyor. Kovid-19 salgını nedeni ile sessizliğe bürünen parkın, eskisi gibi hafta içi ve hafta sonu ziyaretçilerine hizmet vermeye başlayacağı günler merak ve hasretle bekleniyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.