arama

Balıklıgöl Nerede, Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa turizminin çekim alanı olan Balıklıgöl, Balıklıgöl Platosu’nda, üç semavi dinin atası olarak kabul edilen Hz. İbrahim’in doğduğu mağarada bulunmaktadır. Derinliği 3-5 metre olan Balıklıgöl, 150 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindedir.

Balıklıgöl Efsanesi

Efsanelere konu olan sazan balıklarının yer aldığı Balıklıgöl’deki bu balıklara halk tarafından saygı gösterilir ve yenilmez. Rivayete göre; Hz İbrahim ateşe atıldıktan sonra, Nemrut’un kızı Zeliha da Hz. İbrahim’i çok sevdiğinden ve ona inandığından ateşe atılmasına dayanamaz, o da kendisini ateşe atar. Zeliha’nın düştüğü yer bir göle dönüşür. Bu mucizenin gerçekleştiği mekânın Balıklıgöl ve çevresi olduğuna inanılır. Dini bayramlarda, mevlit ve kandil gecelerinde Balıklıgöl, en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşır.

Bu mağaraya her dinden her ülkeden ve her şehirden yılın her mevsiminde ziyaret vardır. Hz. İbrahim’in doğduğu mağaranın hemen yanında, yaşadığı dönemin din âlimi olan Beddiüzaman Said Nursi’nin vefat ettikten sonra ilk defnedildiği mezarı da yer almaktadır.

Balıklıgöl Nerede ve Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa ilinin tam merkezinde yer alan Balıklıgöl’e şehrin her yerinden ulaşmak mümkün. Şahsi aracınızla gitmek istediğiniz takdirde şehir merkezi tabelalarını takip etmeniz yeterli. Otogara sadece 2 kilometre uzaklıkta olan Balıklıgöl’e yürümek istemezseniz buradan kalkan halk otobüslerini de kullanabilirsiniz. Balıklıgöl’e Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndan gitmek isterseniz havalimanı ile arası da sadece 8,6 kilometre. Buradan taksi ile ya da şehir merkezine giden toplu taşıma araçları ile Balıklıgöl’e kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Balıklıgöl Konum

etiketlerETİKETLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.