arama

Balıkesir Gezilecek Yerler

İstanbul’a yakın rotalardan olan Balıkesir’e gittiğinizde mutlaka gezip görmeniz gereken yerleri sizin için derledik…

Cunda Adası

Balıkesir’de görmeniz gereken yerler arasında ilk sırada Cunda Adası geliyor. Ayvalık’tan adanın yüksek kesimlerinden boğazların, adaların, iç içe girmiş koylarının güzelliklerini muhakkak görmelisiniz. Ada merkezinde sıralanmış balıkçı lokantalarında, meşhur Papalina, deniz mahsulleri, mezeleri ve zeytinyağlı ot yemekleri ile akşam yemeklerinin keyfine varabilirsiniz.

Şeytan Sofrası

Ayvalık ilçe merkezinin 8 kilometre güneyinde bulunan Şeytan Sofrası, büyük kayalık tepelerin üzerinde yer alıyor. Tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın manzarasına hakim olan tepe, üzerinde şeytanın ayak izi bulunduğuna inanılan, halkın madeni para atarak dilek dilediği eski bir lav birikintisidir. Tepe, yuvarlak sofra biçimini andırır ve turistlerin özellikle uğradığı yerlerden biridir.

Kuşcenneti Milli Parkı

Kuşcenneti Milli Parkı, kışın bahara döndüğü günlerde soğuk zamanları güney ülkelerinde geçiren göçmen kuşlar için yuva kurabilecekleri, sessizlik içinde bir bölge durumunda. Kuşlar burada yumurtlayarak kuluçkaya yatıyorlar. 239 kuş türünden 2-3 milyon kuş her yıl buraya uğruyor.

Kazdağı Milli Parkı

Balıkesir’e gittiğinizde görmeniz gereken yerler arasında kalan Kazdağı, çeşitli medeniyetleri barındırmış, muhtelif tarihlerde kentler, kasabalar kurulmuş ve yıkılmış. Her yerinden kaynakların çıktığı Kazdağı’nın 500 metre rakımında dahi yaz-kış suyu olan kaynaklar mevcut. Kazdağları’ndan gelen orman havası ile denizin iyotlu ve oksijen miktarı yüksek havası birleşince Altınoluk Şahin Deresi Boğazı civarı olan bölge oksijen çadırı şeklinde anılıyor.

Sütüven Şelalesi

Zeytinli Beldesi sınırları içinde yer alan Sütüven Şelalesi, Edremit Akçay kara yolundan 2 kilometre içeride bulunuyor. Beyoba Köyü’nden geçerek ziyaret edebileceğiniz zeytin ve zeytinyağı ile ünlü belde ve çevresinin doğa tutkunları için cennet konumunda olduğunu anlayacaksınız.

Değirmen Boğazı Tabiat Parkı

Kır gazinosu, büfe, çocuk oyun alanları, basketbol sahası ve otoparkın yer aldığı Değirmen Boğazı Tabiat Parkı 250 hektarlık bir alanı kaplıyor. Hafta sonları yerli halka hizmet eden sakin, temiz bir havaya sahip mesire yeri olan alan, çam, servi, söğüt, gibi 52 tür ağacı bünyesinde barındırıyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.