arama

Balat Gezilecek Yerler

İstanbul’un en eski ve renkli semtleri arasında yer alan Balat, metropolün ortasında açmış bir çiçek gibi adeta. Balat, camileri, kiliseleri ve sinagoglarıyla da farklı din ve kültürleri birleştiren kozmopolit bir yapıya sahip aynı zamanda. Birçok milletten insana ev sahipliği yapmış olan semt, günümüzde adeta fotoğrafçıların akınına uğruyor.

İstanbul gezilecek yerler listelerinde geniş bir yer kaplayan ve eski adı Rumca “saray kapısı’” anlamına gelen “Palation” sözcüğünden gelen Balat’a daha yakından bakalım…

1. Fener Rum Ortodoks Patrikanesi

İstanbul’un fethinden sonra tüm Ortodokslarca dünya patriği kabul edilen kısa adıyla Fener Patrikhanesi, Balat gezilecek yerler listemizin ilk sırasında yer alıyor. Ortodokslara yönelik hoşgörülü yaklaşımın etkisiyle günümüze kadar ulaşan patrikhane her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

2. Balat Sokakları

Evden eve uzanmış iplere asılan çamaşırları, rengârenk herkesin hayallerini süsleyen o cumbalı şirin evleri, grafitili sokakları, sokakta top oynayan çocukları, dükkanlardan fırlayan kedileri görmek istiyorsanız Balat sokakları tam size göre.

3. Fener Rum Erkek Lisesi

Fener Rum Erkek Lisesi de Balat’ta gezilesi yerler arasında yer alıyor. Bu yapı ihtişamlı yapısı nedeniyle çoğu zaman Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi ile karıştırılsa da ortasında bulunan kalın kubbesiyle ayırt edilebilir. Lisenin yapımında Fransa’dan getirilen kırmızı tuğlalar kullanılmış ve bu nedenle ‘’Kırmızı Mektep’’ olarak da anılmıştır.

4. Sveti Stefan Kilisesi

Sveti Stefan, halk arasındaki adıyla Demir Kilise. Bulgar dini inanışlarının en büyük sembollerinden Sveti Stefan Kilisesi, Fener semtinde bulunan ve Balat gezilecek yerler listesinde yer alması gereken bir yapı. Prens Stefan Bogoridi’nin bağışladığı arazi üzerine yapılan ahşap yapı yanınca burası İstanbul’daki Bulgar gönüllerinin yardımları ile kiliseye dönüştürülmüş.

5. Ferruh Kethuda Camii

Dönemin sadrazamı Semiz Ali Paşa’nın kethüdası (kahyası) Ferruh Kethüda için Mimar Sinan tarafından yapılan caminin bahçesinde havuz, arka tarafında ise bir güneş saati bulunuyor. Ferruh Kethuda Camii, avlusunda mahkeme görülen, bu nedenle de Mahkemealtı adı verilen cadde üzerinde bulunan tarihi bir cami.

6. Küçük Mustafa Paşa Hamamı

Balat’ın ve aslında İstanbul’un en tarihi hamamlarından biri burası. Cibali semtinde yer alan hamam 15.yy. a ait olup 11.yy da Bizans Kilise’sinden dönüştürülmüş Gül Cami ile karşılıklı bulunmaktadır. Hamam adını “Kara” lakabıyla anılan Küçük Mustafa Paşa’dan alır.

7. Çıfıt Çarşısı

Eskiden her türlü eşyanın satıldığı çarşılara “Çıfıt Çarşısı” denilirmiş. Bu çarşılarda Osmanlı döneminde Yahudi Esnaf ticaret yaparmış. Şuan bu nüfus sayıca çok azalsa da yine her türlü eşyayı bulabileceğiniz Balat gezilecek yerler listenizde olması gereken hoş bir çarşı burası.

Balat’a Nasıl Gidilir?

Balat, İstanbul’un Haliç kıyısında olup Ayvansaray ve Fener semtlerinin arasında bulunmaktadır. Toplu taşıma kullanmak isteyenler için en kolay yol Eminönü’nden kalkan otobüslerle sahil yolu üzerinden Balat’a ulaşmaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.