arama

Aydos Tepesi Nerede Nasıl Gidilir?

Aydos Tepesi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Aydos Tepesi  Nerede Nasıl Gidilir? Yazı gelmesiyle, özellikle hafta sonları kendimizi doğanın kucağına atma isteğimiz fazlasıyla artmış durumda. İstanbul’da, bu yönde birbirinden güzel doğal ortamlar ve mesire yerleri mevcut. Örneğin, İstanbul’da yer alan bu doğal mekanlardan biri de Aydos Tepesi. Bitki örtüsü, ağaçları, göleti ve piknik alanları ile kent yaşayanlarının her fırsatta, doğayla baş başa kaldıkları mekanlardan. İstanbul’da, böylesine doğal ortamlarda kentin karmaşa ve gürültüsünden uzaklaşmak insana çok iyi geliyor.

Farklı alanlarda oluşturulan yapay gölet veya ormanlık alanlar da kent yaşayanları açısından iyi olmakla birlikte, gerçek ormanlık alan ve mesire yerlerinin yerini tutmuyor. Malum  İstanbul tepesi çok sizlere pek bilinmeyen bu tepelerinden olan Aydos Tepesi’nden bahsedeceğim. Aslında,  Aydos Tepesi’nin  öyküsü  Bizans dönemine dayanıyor. Roma döneminde ise, buralarda yaşam sürdürüldüğü bile rivayet edilir.

AYDOS ORMANI NEREDE?

İstanbul’da yer alan Aydos Tepesi, 537 metre yükseklikten oluşuyor. Asırlık ağaçları ve güzelim yemyeşil ormanlık olanları, öte yandan göleti ile görenleri büyüleyen Aydos Tepesi, Pendik yakınlarından bulunuyor. Harika bir manzaraya hakim olan tepe, farklı  yöndeki  yamaçlarıyla, Marmara ve Karadeniz kıyılarına yağmur taşır. Bölgedeki ilk kar tanelerinin bu tepeye yağdığını sanırım söylememe gerek yok.

Ortalama, 6.620 dönümlük piknik alanına sahip olan Aydos Tepesi’nin, 4 ayrı  girişi mevcut. Tepe’ye ulaştığınızda ister piknik sahalarında vakit geçirebilir,  isterseniz göl manzarası veya koşu parkurlarında keyifli zaman geçirebilirsiniz. Anadolu Yakası’nda geçmişte yer alan  güney ormanlarının günümüze ulaşan bölümü olan Aydos Tepesi; Kartal, Pendik ve Sultanbeyli ilçelerinin yerlaşim alanları işe çevrili durumda.

AYDOS ORMANI NASIL GİDİLİR?

Aydos Tepesi’ne araçla gitmeye karar verdiğinizde, E-5 ve TEM bağlantılarıyla Kartal-Yakacık ile Sultanbeyli yönünden  ilerlediğinizde kolaylıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Elbette, toplu taşıma ile de gidebileceğiniz bir  yer olan Aydos Tepesi, güzergah otobüslerine ulaşmak için öncelikle Kadıköy’e gitmeniz gerekiyor. Daha sonra  Kadıköy’den 21U otobüsüne binip Çamlık durağında inmeniz gerekiyor. Otobüsleri çok sık geçtiği ulaşım hattında, Aydos Tepesine ulaşmanız ortalama 50 dakikayı buluyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.